جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/01/31 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5533

 يادداشت 

 سيل مخاطره دائمي پايتخت

سطح تهران نفوذناپذير شده است

رئيس سازمان مديريت بحران شهرداري تهران گفت: سيل، يکي از مخاطرات هميشگي پايتخت است که هميشه بايد نسبت به آن هوشيار باشيم.

احمد صادقي در گفتگو با مهر، درخصوص برخي اظهارنظرها مبني بر احتمال تکرار سيل آذربايجان شرقي در تهران گفت: چنين موضوعي از سوي نهادهاي رسمي مطرح نشده است اما يکي از مخاطرات مهمي که هميشه شهر تهران را تهديد مي کند سيل است.

وي ادامه داد: ما تجربه سيل در تهران را بارها داشته ايم. مانند سيل تجريش، سيلاب مترو و کن و تهران شهري سيل خيز است.

به گفته صادقي بعد از ايام نوروز به دليل افزايش تدريجي دما و آب شدن برف هاي زمستان و بارندگي هاي فصلي، شاهد سيل هستيم و در اين ايام بايد شهروندان به توصيه سازمان هاي مسئول توجه کرده و هشدارها را جدي بگيرند.

وي در خصوص آخرين وضعيت سامانه هشدار سريع سيل تأکيد کرد: مطالعات اين کار انجام شده و پروژه مشترکي بين سازمان هواشناسي و شهرداري در حال انجام است که فعاليت هاي عملياتي آن را در سال 96 خواهيد ديد.

صادقي با بيان اين که کلان شهر تهران با وسعتي در حدود 700 کيلومترمربع يکي از کلان‌شهرهاي مهم جهان با عوارض و مشخصات خاص است، افزود: سيستم زهکشي آب‌هاي سطحي در شهر تهران داراي پيچيدگي‌هاي فراواني است که بيشتر تحت‌ تاثير توسعه ناهمگون شهر بدون توجه به معيارهاي جامع شهرسازي و برنامه‌ريزي شهري و همچنين لحاظ محدوديت‌هاي طبيعي آن در دهه‌هاي گذشته بوده است.

صادقي افزود: با توجه به اينکه تمامي محدوده کلان شهر تهران توسط کوه‌هاي بلند احاطه شده است، علاوه بر آب‌هاي سطحي در گستره شهري، روان آب‌هاي ناشي از بارش در کوهستان هاي شمالي و شرقي تهران نيز توسط رودخانه‌ها و مسيل‌هايي وارد محدوده شهري تهران مي شود.

وي با اعلام اين که وجود شيب محسوس نيز در محدوده شهر که از شمال به جنوب است موجب افزايش خسارت احتمالي در پايين‌دست برخي از مناطق تهران مي‌شود، اظهار کرد: همچنين تخريب حوضه آبخيز بالادست نواحي شهري به صورت‌هاي مختلف از جمله تخريب پوشش گياهي و جاده‌سازي، گسترش بي‌رويه اراضي شهري و صنعتي، کاهش نفوذ آب و افزايش رواناب را به همراه داشته است، لذا باران‌هاي شديد و کوتاه مدت فرصت نفوذ به داخل خاک را نداشته و در نتيجه بخش قابل توجهي از بارش به رواناب هاي سطحي تبديل مي‌شود.

به گفته صادقي، اين امر باعث شده است تا رودخانه‌ها و مسيل‌هاي حوضه‌هاي آبخيز شهري از درجه ريسک زيادي براي سيل‌خيزي و خسارات ناشي از آن برخوردار شوند.

وي همچنين تاکيد کرد: دستيابي به توسعه پايدار شهري نيازمند طراحي مدل هاي مناسب مديريت و حفاظت رودخانه‌ها و مسيل‌ها در حوضه‌هاي آبخيز شهري است.

صادقي با بيان اين که سيستم جمع آوري و هدايت آبهاي سطحي شهر تهران شامل 4 قسمت عمده است، افزود: اين 4 قسمت عبارتند از حوزه منتهي به سيل برگردان شرق، حوزه منتهي به سيل برگردان غرب و رودخانه کن، حوزه وردآورد و حوزه مرکزي.

وي با اعلام اين که سيستم وضع موجود آبهاي سطحي شهر تهران داراي پيچيدگي‌هايي است که بيشتر ناشي از توسعه ناهمگون شهر است، تصريح کرد: توسعه شهري افزايش سطوح نفوذناپذير را موجب شده که در نتيجه آن رژيم هيدروليک منطقه را دستخوش تغيير مي کند.

اين مسئول ادامه داد: عدم ظرفيت هيدروليکي مقاطع، وجود گلوگاه در مسير کانال، انباشت زباله و ساير عوامل از جمله مواردي است که باعث آبگرفتگي معابر شهري مي شود.

وي افزود:با نگاهي مختصر به نقشه آبگرفتگي معابر مشاهده مي شود که اکثر نقاط آبگرفته در شبکه فرعي اتفاق افتاده و نقاط آبگرفته در شبکه اصلي محدود است.

واژگوني اتوبوس درجاده ني‌ريز با 15زخمي

مدير مرکز حوادث و فوريت هاي پزشکي استان فارس با بيان اين که در حادثه واژگوني اتوبوس در جاده ني ريز - سيرجان 15 نفر مصدوم شدند، گفت: اين حادثه تلفات جاني نداشت.

محمدرضا عالي منش روز چهارشنبه در گفت وگو با ايرنا افزود: اين حادثه ساعت چهار و 49 دقيقه روز گذشته در بخش قطرويه در شهرستان ني ريز استان فارس اتفاق افتاد.

وي گفت: 15 مصدوم اين حادثه به درمانگاه قطرويه در نزديکي محل حادثه انتقال يافتند که در اين ميان، 2 مصدوم با توجه به وضعيت جسمي به بيمارستان شهداي ني ريز منتقل شدند.

علت اين حادثه در دست بررسي است.

بخش قطرويه از توابع شهرستان ني ريز واقع در استان فارس است و در همسايگي استان کرمان قرار دارد.

شهرستان ني ريز در 192 کيلومتري شرق شيراز واقع است.

زمين لرزه 4ريشتري بيله سوار استان اردبيل را لرزاند

زمين لرزه اي با قدرت 4درجه در مقياس امواج دروني زمين (ريشتر) در ساعات اوليه بامداد چهارشنبه بيله سوار استان اردبيل را لرزاند.

به گزارش ايرنا، شبکه لرزه نگاري وابسته به مؤسسه ژئوفيزيک دانشگاه تهران گزارش داد: اين زمين لرزه ساعت يک و 57 دقيقه و 51 ثانيه بامداد روز گذشته رخ داد.

کانون اين زلزله در موقعيت 39،65 عرض شمالي و 48،80 طول شرقي در عمق 28 کيلومتري زمين ثبت شده است.

هنوز از خسارات احتمالي اين زمين لرزه گزارشي مخابره نشده است.

محل وقوع زمين لرزه در 48 کيلومتري بيله سوار و در 162کليومتري شهر اردبيل و 273 کيلومتري رشت به وقوع پيو سته است.

آنچه مسلم است اينکه حوادث طبيعي در تمام دنيا با خسارت و تلفات همراه است ولي مسؤلين بيشتر کشورها خود را در قبال جان افراد متعهد مي دانند و با مفهوم پيشگيري آشنا بوده و در اجراي قوانين شهرسازي کوتاه نمي آيند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي