جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/01/31 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5533

 سرخ ها جشن قهرماني گرفتند
 نبرد استقلال و تراکتورسازي براي دومي 

 
هفته بيست و هشتم ليگ برتر فوتبال امروز با انجام 7 ديدار به پايان مي‌رسد؛ شايد در اين هفته تکليف نخستين تيم سقوط کننده به ليگ يک و نايب‌قهرمان مشخص شود.

پس از برگزاري ديدار ديروز پرسپوليس و پديده در ورزشگاه آزادي که با جشن قهرماني سرخ پوشان همراه شد، امروز هفت ديدار به صورت هم‌زمان برگزار مي‌شود که برخي تيم‌ها براي تثبيت خود در ليگ برتر مي‌جنگند و دو تيم مي‌خواهند کسب عنوان نايب‌قهرماني را براي خود تقريبا مسجل کنند.

تراکتورسازي - استقلال؛ نبرد نايب‌قهرماني

امروز ورزشگاه يادگار امام تبريز شاهد انجام يکي از ديدارهاي حساس ليگ شانزدهم است. اگر پرسپوليس اين قدر زود قهرماني‌اش را مسجل نمي‌کرد، قطعا ديدار تراکتورسازي و استقلال حساسيتي چند برابري پيدا مي‌کرد اما اکنون، تنها حساسيتي که براي اين بازي وجود دارد اين است که تيم برنده به احتمال فراوان عنوان نايب‌قهرماني را تصاحب خواهد کرد و در آن صورت بخت زيادي براي صعود مستقيم به ليگ قهرمانان آسيا دارد.

اگر تراکتورسازي نايب‌قهرمان ليگ شود، قطعا به عنوان نماينده ايران در فصل آينده ليگ قهرمانان آسيا حضور خواهد داشت. به اين معني که با قهرماني در جام حذفي به صورت مستقيم راهي آسيا مي‌شود و حتي اگر در فينال جام حذفي از نفت تهران شکست بخورد هم به پلي‌آف به ليگ قهرمانان آسيا راه مي‌يابد.

استقلال اگر در ليگ برتر دوم شود اين شانس را خواهد داشت که به عنوان يکي از نمايندگان ايران به پلي‌آف ليگ قهرمانان آسيا راه يابد اما اگر قافيه را به تراکتورسازي ببازد و در ليگ، سوم شود، در آن صورت، ممکن است از صعود به ليگ آسيا باز بماند چون احتمال دارد با توجه به کم بودن امتياز فوتبال ايران در حوزه باشگاهي، تعداد سهميه‌هاي ايران در ليگ قهرمانان آسيا در سال آينده کم شود و مثلا به دو سهميه مستقيم و يک سهميه پلي‌آف برسد.

بنابراين، ديدار تراکتورسازي و استقلال به نوعي دعوا بر سر رسيدن به دروازه‌هاي آسيا است. اين ديدار در ورزشگاه يادگار امام تبريز برگزار مي‌شود؛ جايي که هفته قبل، پرسپولسي‌ها جشن قهرماني نيمه‌کاره‌اي برپا کردند و به دليل سيل در آذربايجان شرقي به جشن خود ادامه ندادند.

گسترش فولاد - نفت تهران؛ اميد به رده چهارم

علي دايي و شاگردانش بايد در تبريز به ديدار گسترش فولاد بروند. نفت تهران اکنون 35 امتيازي است و با پيروزي در اين بازي مي‌تواند به رده چهارم نزديک شود. از طرفي گسترش فولاد هم با 33 امتياز براي رسيدن به رده ششم و بالاتر بخت دارد و بعيد است جلوي نفت کوتاه بيايد.

ذوب‌آهن - ماشين‌سازي؛ تير خلاص به تيم پير تبريز

ماشين‌سازي هفته قبل از پرسپوليس شکست خورد و در لبه پرتگاه سقوط قرار گرفت. هرچند اين تيم هنوز روي کاغذ شانس بقا درليگ برتر را دارد اما شرايط به قدري براي اين تيم سخت است که تقريبا هيچ کدام از هوادارانش اميدي به بقا ندارند. با اين همه ماشين‌سازي در ورزشگاه فولادشهر اصفهان به مصاف ذوب‌آهن مي‌رود و اگر برنده بازي نباشد به ليگ دسته اول سقوط مي‌کند و ديگر روي کاغذ هم شانسي نخواهد داشت.

سايپا - صنعت نفت آبادان؛ فرار از سقوط

در کنار ماشين‌سازي که ديگر اميدي به آن نيست، سياه جامگان هنوز به ماندن در ليگ برتر اميدوار است. اميد مشهدي‌ها براي بقا به لغزش سايپا و صنعت نفت آبادان بسته است. شاگردان حسين فرکي در سايپا هنوز خطر سقوط به دسته پايين‌تر را احساس مي‌کنند و شايد اين خطر تا روز آخر هم براي‌شان وجود داشته باشد. البته فرکي با اين شرايط غريبه نيست چون يک بار با نفت تهران تا لبه پرتگاه سقوط رفت و در ليگ برتر ماند و سال بعدش تيم خوبي ساخت.

آباداني‌ها هم هنوز با خطر سقوط روبه‌رو هستند اما کمتر از سايپا؛ صنعت نفت با شکست سايپا در ورزشگاه دستگردي تهران بقايش در ليگ برتر را قطعي خواهد کرد.

فولاد - استقلال خوزستان؛ داربي لب شط

تيم‌هاي خوزستاني فولاد و استقلال در هفته بيست و هشتم ليگ با هم ديدار مي‌کنند اما شهرآورد لب کارون، اين بار حساسيت زيادي ندارد. هرچند فولاد براي قطعي کردن بقا در ليگ برتر نياز پيروزي دارد اما جايگاه اين تيم طوري نيست که خطر سقوط را زياد حس کند.

صبا - سپاهان؛ بدون گوارديولا

در يکي از ديدارهاي هفته بيست و هشتم ليگ برتر، صبا و سپاهان در قم به ديدار هم مي‌روند. هر دو تيم روزگاري تحت هدايت عبدالله ويسي - که لقب گوارديولاي وطني داشت - بازي مي‌کردند. صبا با ويسي سهميه ليگ قهرمانان آسيا را کسب کرد و سپاهان با ويسي تلاش کرد، قهرماني کم‌خرج استقلال خوزستان را شبيه‌سازي کند.

سياه‌جامگان - پيکان؛ باز هم فرار از سقوط

به جز ماشين‌سازي که تقريبا سقوطش به دسته اول قطعي است، ساير قعرنشينان هنوز شانس بقا در ليگ برتر را دارند. در ميان آنها که هنوز اميد به ماندن دارند، سياه جامگان از همه کم‌اميدتر است. اين تيم مشهدي که مشکلات زيادي در طول فصل داشت و با تغيير چند باره سرمربي هم بهبودي در کارش حاصل نشد، در فاصله سه هفته مانده تا پايان فصل به مصاف پيکاني مي‌رود که خوب بلد است از تيم‌هاي پايين جدولي و کمتر قدرتمند ليگ امتياز بگيرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي