جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/02/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5555

 علاقه مندي شرکت هاي اروپايي به حفاري ميادين نفت و گاز ايران 

 
شرکت ملي حفاري ايران، شرکت خدمات حفاري نفت و گاز ايراني است که در سال 1979 به عنوان يک شرکت تابعه از شرکت ملي نفت ايران تأسيس شد. اين شرکت هم اکنون با در اختيار داشتن 75 دکل حفاري خشکي و دريايي، ناوگان گسترده اي از ماشين آلات ترابري و پشتيباني، دستگاه هاي جانبي حفاري، تجهيزات اسيدکاري، سيمانکاري و لوله گذاري، همچنين با در اختيار داشتن سيستم جامع نيروي انساني، بيش از 90 درصد از خدمات مورد نياز حفاري را براي شرکت هاي نفتي ايراني فراهم مي کند.

به گزارش ايرنا، اين شرکت در زمان تحريم با برخي مشکلات روبه رو بود که بعد از برجام(برنامه جامع اقدام مشترک) اين موانع و مشکلات برطرف شد. محمدرضا تاکايدي معاون قائم مقام مدير عامل شرکت ملي حفاري ايران مي گويد: در زمان تحريم با برخي مشکلات فناوري، نبود ارتباط با کشورهاي پيشرفته غربي، تامين تجهيزاتي از جمله درون چاهي، موتورها و... روبه رو بوديم و نتوانستيم با شرکت ها ي خارجي تعامل برقرار کنيم، زيرا تعامل با کشورهاي غربي بر پايه فناوري است و در دوران تحريم تلاش کرديم تا پايه فناوري و تيم مهندسي کشورمان را تقويت کنيم.

دستيابي به فناوري اي که انحصاري است نياز به زمان دارد و بعد از برجام، اين موضوع تسهيل شد و شرکت هاي آمريکايي و اروپايي به دليل ظرفيت هاي بسيار خوبي که در زمينه نفت داريم، به همکاري با ما در زمينه حفاري علاقه مند هستند.

بعد از برجام موفق شديم با شرکتهاي غربي ارتباط بر قرار کنيم و در اين ميان موفق شدهايم با يک شرکت اسکاتلندي به صورت مستقيم و بدون واسطه قرار داد ببنديم و آموزشهاي IWCF و اندونس را ببينيم.

ايران رشد زيادي داشته و شرکت ما نيز به تبع شرايطي که وجود داشت، تلاش کرده است تا با مطالعات و آموزش هاي تحقيقاتي و پژوهشي به دانش فني دست پيدا کند، اما براي تکميل آنها نياز به ارتباط با شرکت هاي خارجي نياز داريم تا بتوانيم خود را در سطح بالاتري قرار دهيم.

مواري که ذکر شد، از نتايج برجام بود که براي شرکت ملي حفاري ايران به ارمغان آورده است. همچنين با چندين شرکت اروپايي تفاهمنامه داريم و آنها آمادگي دارند برخي پروژه ها را با مشارکت آنها از طريق فاينانس (تأمين منابع مالي موردنياز جهت اجراي پروژهها و خريد تجهيزات طرحهاي توليدي) بياوريم و به صورت مشارکت در مناقصاتشان شرکت کنيم.

قائم مقام مديرعامل شرکت ملي حفاري ايران گفت: فروش واقعي نفت با برجام ايجاد شده است و قبل از اين رويداد روزانه 600 هزار بشکه نفت به فروش ميرفت اما اکنون به بيش از 2 ميليون بشکه در روز دست پيدا کرده‎ايم. وقتي اشکالي به وجود ميآيد، ترميم آن نياز به زمان دارد و اين پروسه باز ميگردد به تدبيري که مقام معظم رهبري و دولت يازدهم داشتند و توانستيم اين مرحله را پشت سر بگذاريم و اعتماد سازي کنيم و با ايجاد فضاي آرام با شرکت هاي خارجي علاقه مند مذاکره کنيم.

تاکايدي در پايان تاکيد کرد: اين درست است که يک قرن از اکتشاف نفت در کشورمان ميگذرد و شايد برخي از مخازن قديمي نيمه عمر خود را ميگذرانند اما بسياري از مخازن جديد کشور بکر هستند.

مدير عامل شرکت صنايع تجهيزات نفت گفت: با امضاي برجام، شاهد حضور کشورهاي زيادي به ايران براي مذاکرات و مراودات بين المللي بوديم که در اين ميان شرکت هاي هندي، توتال، دايليم، تويو ژاپن و... وارد کشور شدند و علاقه مندي خود را براي پروژه هاي نفتي وغير نفتي اعلام کردند.

محمدتقي زمانسرايي گفت: برجام بسيار موفقيت آميز بوده و رئيس جمهوري در بخش وزارت امور خارجه کار ديپلماتيک بسيار پيچيده، سخت و ظريفي انجام داده و ايران هراسي را دور کرده است.

وي افزود: با شروع برجام به عنوان صنعتگر احساس کرديم بسياري از روابط آسانتر و راحت تر شده و رفت و آمد کشورهاي ديگر به ايران و بالعکس در زمينه مذاکرات براي عقد قراردادها و همکاري ها، انتقال دانش فني و سرمايه گذاري هاي مشترک شروع شده است.

با وجود موفقيت برجام، بايد به مذاکرات ديپلماتيک خود با کشورهاي ديگر ادامه دهيم، زيرا قبل از برجام به سمت کشورهايي مي رفتيم که مسير تبادلات براي مان باز بود، مانند بسياري از شرکت هاي درجه دو و سه کشور چين وارد وندورليست نفت، گاز و پتروشيمي شدند که قيمت آنها بسيار پايين بود، اما اکنون شرايط به گونه اي رقم خورده که عنوان يک سازنده داخلي مي توانيم از نظر کيفيت و قيمت با کشورهاي اروپايي رقابت کنيم.

مدير عامل شرکت صنايع تجهيزات نفت ادامه داد: با توجه به اينکه شرکت صنايع تجهيزات نفت داراي 5-6 شرکت زير مجموعه است و حدود 20 تا 30 درصد سهم بازار را داشت، با اعمال تحريم يکباره اين سهم قفل کرد و اکنون بعد از برجام، اين سهم در حال افزايش و اين بدان معناست که وزارت نفت به ساخت داخل و قانون حداکثري توجه مي کند.

ما بسيار خوشحال هستيم که به ساخت و توليدکنندگان داخل بعد از برجام توجه و اين باعث افزايش روحيه در ميان سازندگان داخلي مي شود.

مديرعامل شرکت نفت فلات قاره گفت: اين شرکت بعد از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) با توجه به گشايش شرايط جديد توانست در کنار مذاکرات با کشورهاي ديگر پيشنهادهاي بسيار خوبي نيز داشته باشد.

«حميد بورد» با اشاره به تاثير برجام بر اقدامات شرکت نفت فلات قاره افزود: در 6 ماه گذشته شرکت هاي اروپايي مذاکرات متعددي با ما داشته اند و آمادگي خود را براي همکاري با شرکت نفت فلات قاره اعلام کرده اند. همچنين مذاکراتي با کشورهاي ديگر براي پروژه هاي اجرايي داريم که در ماده 12 (قانون رفع موانع توليد رقابت پذير و ارتقاي نظام مالي کشور) احتمال مي دهيم شرکت هاي داخلي با شرکاي خارجي خود اين پروژه ها را اجرايي کنند.

«همانطورکه مي دانيد، شرکت هاي نروژي در زمينه تاسيسات دريايي بسيار قوي هستند که از توان آنها مي توان براي بهبود تاسيسات دريايي بهره گرفت. همچنين در مذاکرات انجام شده، هلندي ها و کشورهاي ايتاليايي تمايل به برقراري مراودات تجاري با ايران دارند و در اين زمينه پيشنهادهاي خوبي هم ارائه داده اند.»

«بهتر است براي جذب مشتريان خارجي از سرمايه هاي کوچک(50 تا 100 ميليون دلار) شروع کنيم و منتظر سرمايه گذاري هاي وسيع نباشيم، زيرا اقدام هاي زيادي ميتوان با همين سرمايه گذاري هاي کوچک انجام داد.»

شرکت نفت فلات قاره ايران، يکي از بزرگترين شرکت هاي توليدکننده نفت دريايي جهان است. اين شرکت بخش قابل توجهي از توليد نفت کشور در طول بيش از 1200 کيلومتر از گستره آبهاي نيلگون خليج فارس را با پيشينه نيم قرن تجربه به عهده دارد.

حوزه اصلي فعاليت شرکت نفت فلات قاره ايران، منطقه خليج فارس است که 5 کشور توليدکننده عمده نفت جهان در حاشيه آن قراردارند. بر همين اساس خليج فارس به قطب انرژي جهان معروف شده و فعاليتهاي اکتشاف و توليد نفت و گاز در آن از اهميتي چشمگير برخوردار است.

پنج کشور ايران، عراق، عربستان سعودي، قطر و امارات متحده درمجموع 63 درصد ذخاير اثبات شده نفت و 40درصد ذخاير قطعي گازطبيعي جهان را در اختيار دارند. خليج فارس، به عنوان مرکز راهبردي توليد و شاهرگ حياتي صادرات نفت جمهوري اسلامي ايران و به دليل دارا بودن حجم عظيمي از ذخائر و منابع هيدروکربوري، وجود مرزها و ميادين مشترک نفتي ميان کشورهاي اسلامي همچون عربستان سعودي، کويت، امارات متحده، قطر، بحرين و عمان و خصوصيت گذرگاه انرژي جهان، همواره ميتواند در اثر يک تعامل مثبت، عاملي مهم در تأمين پايدار، تعميق و گسترش روابط جهان اسلام، به ويژه کشورهاي منطقه با يکديگر باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي