جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/02/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5557

 درک زبان دلفين با کمک هوش مصنوعي 

 
هوش مصنوعي به غير از اينکه هر روز دستگاه‌هاي پيرامون‌مان را باهوش‌تر مي‌کند، ما را در فهم مسائل نيز کمک مي‌کند. پردازش طبيعي زبان يکي از کاربردهاي هوش مصنوعي است که ما را در درک زبان‌هاي سرتاسر جهان کمک مي‌کند. حال دانشمندان وعده داده‌اند که اين فناوري تا چهار سال آينده ما را قادر خواهد کرد که زبان دلفين‌ها را بفهميم.

به گزارش آنا به نقل از ديجيتال‌ترند، شرکت سوئدي «گاوانگاي اي‌بي» (Gavangai AB) با همکاري با موسسه فناوري سلطنتي اين کشور قصد دارد در قالب يک پروژه چهار ساله، داده‌هاي مربوط به زبان دلفين‌ها را در يک پايگاه داده جمع‌آوري کند و از اين طريق از نحوه ارتباط ميان اين پستانداران دريايي رمزگشايي کند.از لحاظ تئوري، يادگيري زبان دلفين‌ها هيچ تفاوتي با درک زبان‌هاي انساني ندارد. محققان هم معتقدند که زبان ارتباطات دلفين‌ها خيلي هم بي‌شباهت با زبان انسان‌ها نيست ولي از طرفي هم نحوه ارتباط‌شان هم مبتني بر جملاتي نيست که از کلمات تشکيل شده‌اند و بار معنايي دارند. آنها حتي به هنگام صحبت دوستان خود، سکوت مي‌کنند و به حرف‌هاي يکديگر گوش مي‌دهند. براي درک اين زبان، بايد بتوان بين صداهاي مختلف ارتباط برقرار کرد.

دانشمندان اميدوارند که اين هوش مصنوعي بتواند در آينده زمينه‌‌اي را فراهم سازد که حتي انسان‌ها با دلفين‌ها صحبت کنند. اما بايد ديد که تا سال 2021 يعني زمان پايان اين پروژه، تا چه حد موفق عمل خواهد کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي