جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/02/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5557

 چسب جادويي که اثري از زخم به جا نمي‌گذارد 

 محققان ماده چسب مانندي را تهيه کرده‌اند که مي‌تواند روشي موثر براي درمان زخم‌ها، بدون باقي گذاشتن اثر زخم روي پوست، باشد .

به گزارش آنا به نقل از ScienceAlert، پوست انسان خيلي خوب از پس حافظت بدن نرم و لطيف ما در برابر خطرات خارجي برمي‌آيد، بنابراين لحظه‌اي که يک زخم يا بريدگي اين ديوار حفاظتي را خدشه‌دار مي‌کند سيستم دفاعي فعاليت خود را با حداکثر قوا شروع مي‌کند.اما در اکثر مواقع جاي زخم روي بافت بدن به جا مي‌گذارد چراکه ما توانايي بازسازي سلول‎هاي پوست به حالت قبلي‌شان را نداريم. در حال حاضر پزشکان از راه‌حل‌هاي مختلف اما ناکارآمدي براي از بين بردن جاي زخم استفاده مي‌کنند. حالا دانشمندان ماده جديدي را اختراع کردند که قدرت شفابخشي خود را از صدف‌هاي ماسل مي‌گيرد.

وقتي که بافت پوستي با بريدگي عميقي آسيب مي‌بيند، پوست به منظور بازسازي خود شروع به پرکردن زخم با کلاژن مي‌کند. اين پروتئين، ماده کليدي در بافت نرمال پوست است اما وقتي که براي پوشش دادن يک زخم مورد استفاده قرار مي‌گيرد، الياف کلاژن يک اسکار از خود به جا مي‌گذارند.

اين امر به اين دليل است که در هنگام پوشش زخم و بريدگي اين الياف در کنار يکديگر در يک الگوي متقابل منظم در پوست قرار نمي‌گيرند، الگويي که در حالت عادي فيبرهاي کلاژن به آن شکل در کنار هم آراسته و مرتب مي‌شوند.پزشکان حداکثر تلاش خود را مي‌کنند تا از شکل گرفتن جاي زخم روي بافت جلوگيري کنند اما در اکثر مواقع کار زيادي از دست آنها بر نمي‌آيد و در نهايت جاي زخم روي پوست بيمار جا خوش مي‌کند.يکي از راه‌هايي که مي‌تواند در ترميم بهتر زخم مفيد باشد استفاده از يک چسب است؛ چسبي مبتني بر مواد شيميايي مشابهي که در سوپرچسب‌ها پيدا مي‌شود. اما همه زخم‌ها را نمي‌توان با چسب بست، چسب شيميايي مشتق‌شده پوستي مي‌تواند منجر به تحريک پوست انسان شود. همچنين اگر نياز باشد مانع از خشک شدن زخم بشويم استفاده از اين نوع چسب هيچ فايده‌اي ندارد.ماده‌اي به نام «دکورين» وجود دارد که به کلاژن کمک مي‌کند تا در ساختار مرتب‌تري روي پوست در کنار هم قرار بگيرند اما بسيار گران‌قيمت است و همه بيماران توانايي استفاده از آن را ندارند؛ همچنين توليد آن در مقادير زياد براي استفاده‌هاي پزشکي ريسک بالايي دارد.يک تيم از محققان کره‌اي به چسب مبتني بر ماسل (نوعي صدف دو کفه‌اي) علاقمند شدند و شروع به تحقيق و بررسي روي آن کردند چراکه اين جاندار دو لته‌اي توانايي شگفت انگيزي در چسبيدن به سنگ‌ها، حتي زير فشار موج‌هاي خروشان و سهمگين اقيانوس دارد. همچنين يک چسب جراحي مناسب، نياز دارد در محيط‌هاي مرطوب نيز کار کند.

محققان از دانشگاه علم و صنعت پوهانگ در کره جنوبي از مکانيزمي الهام گرفتند که دکورين از آن براي هدف قرار دادن کلاژن در پوست استفاده مي‌کند. آنها موفق به اختراع چسب زخم جديدي از پروتئين چسبنده صدف ماسل شدند. دانشمندان اين پروتئين را با يک پپتيد که به کلاژن متصل مي‌شود، ترکيب کردند.اين تيم تحقيقاتي چسب جديد خود را روي موش‌ها آزمايش کرده‌‌اند. آنها اين چسب را روي زخم‌هاي عميق به عرض هشت ميلي‌متر قرار دادند و روي آن با پلاستيک پوشاندند تا محيط ترميمي مرطوب باقي بماند. براي مقايسه، يک گروه کنترل نيز وجود داشت؛ زخم‌هاي موش‌هاي گروه کنترل تنها با پلاستيک پوشانده شد و از چسب جديد در آن استفاده‌اي نشد.تاثير ماده مبتني بر ماسل تنها در طي 10 روز قابل مشاهده بود. در روز يازدهم، زخم‌ موش‌هاي آزمايش شده تا 99 درصد بسته شده بود؛ در روز بيست و هشتم، زخم‌ها کاملا بهبود يافته بودند و تنها جاي زخم محوي از آنها باقي مانده بود

در حالي که زخم موش‌هاي گروه کنترل زمان بيشتري براي ترميم گرفت و در آخر جاي زخم بنفش رنگ قابل مشاهده‌اي نيز روي پوستشان باقي ماند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي