جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/02/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5557

 عجيب و جالب 

 وقتي شبه نهنگ تک‌شاخ عصباني مي شود

اخيرا ويدئويي منتشر شده است که تصاوير ناب از اهداف خشونت آميز نهنگ تک‌شاخ را به نمايش مي‌گذارد.

به گزارش آنا به نقل از ScienceAlert، يک پهپاد موفق به ثبت ويدئوي کوتاهي از رويدادهايي شده است که تا پيش از اين ديده نشده است: شبه نهنگ‌هاي تک‌شاخ با استفاده از عاج‌هايشان ماهي کاد قطبي شکار مي‌کنند؛ به آنها ضربه مي‌زنند و بيهوش مي‌کنند تا آسان‌تر بتوانند از آنها تغذيه کنند.

اين رفتار به يک معماي بيولوژيکي اشاره دارد که براي دهه‌ها مورد سوال دانشمندان بوده است: چرا يک دندان نيش اضافي بسيار بلند در اين نهنگ‌هاي کمياب و هميشه گريزان تکامل يافته است؟ اين دندان عاج مانند از ميان لب بالايي بيرون زده و مانند شاخ يک تک‌شاخ روي سر نهنگ قرار گرفته است.

اين ويدئو توسط دو پهپاد در «ترمبلي ساوند» واقع در شمال شرقي کانادا گرفته شده است.

براندون لافورست، متخصص ارشد زيستگاه‌ها و گونه‌هاي قطبي از موسسه حيات وحش جهاني، مي‌گويد: «اين ويدئو نگرشي جديد از چگونگي استفاده از عاج را ارائه مي‌دهد».

راز و رمز اين شاخ‌ها که تا 2/7 متر رشد مي‌کنند باعث شده است دانشمندان تعدادي کارکرد محتمل براي آن در نظر بگيرند؛ مانند ناوبري و نبرد بر سر قلمرو. اما در اين شواهد يک نقص آشکار وجود داشت؛ اينکه عاج‌ها شباهت زيادي به وسيله‌اي سلاح مانند دارند، بنابراين آيا از آنها براي شکار نيز استفاده مي‌شود؟ و بالاخره معلوم شد که اين شاخ‌ها يک وسيله شکاري هستند.

حالا که براي اولين بار شاهد اتفاق افتادن اين رفتار بوديم؛ روشن شد که عاج نهنگ تک‌شاخ زائده‎اي چند منظوره است که کاملا ارزش تکامل يافتن را داشته است؛ البته هنوز هم يکي از غيرمعمول‌ترين دندان‌هاي موجود در طبيعت محسوب مي‌شود.

سال گذشته، دانشمندان کشف کردند که اين عاج به نهنگ‌هاي تک‌شاخ در «ديدن» نيز کمک مي‌کند. اين شاخ قدرت بينايي به نهنگ مي‌دهد که هيچ نوع گونه ديگري روي زمين آن را ندارد. وقتي که محققان مهارت‌هاي انعکاس صداي نهنگ تک‌شاخ را اندازه‌گيري کردند، متوجه شدند که اين موجودات داراي بهترين سونار جهت‌يابي است که تاکنون شناسايي شده است.

همانند دلفين‌ها و نهنگ‌هاي ديگر، نهنگ تک‌شاخ نيز با توليد صداي تق تق مانندي قادر به حرکت در تاريکي و آب‌هاي گل‌آلود هستند. سرعت صداي توليدي آنها هزار کليک بر ثانيه است که با استفاده از انعکاس آنها قادر به بازسازي محيط اطراف، براساس چگونگي برگشت امواج صوتي ساطع‌شده از طعمه‌هاي نزديک يا شکل سنگ‌ها، خود هستند.

تحقيقات قبلي نشان داده بود که اين دندان نهنگ‌ تک‌شاخ داراي لعاب (ميناي دندان) سخت خارجي براي محافظت است که آن را نسبت به کوچک‌ترين محرک‌ها نيز حساس مي‌کرده است؛ به نظر مي‌رسد همين امر باعث شده است که اين جانور داراي بهترين سيستم انعکاس صدا در ميان تمامي گونه‌ها باشد.

دانشمندان گمان مي‌کنند که اين دندان نقش کليدي در سويابي پژواکي ايفا مي‌کند؛ آب دريا از طريق منافذ موجود در نوک شاخ وارد مي‌شوند، سپس از بدنه عبور مي‌کند و از عصب انتهايي موجود در ته دندان در نزديکي سر خارج مي‌شود و سيگنال‌ها را به مغز ارسال مي‌کند تا محيط پيرامون نهنگ قطبي شکل بگيرد.

اين حساسيت نشان مي‌دهد که عاج نهنگ تک‌شاخ وسيله نيست که به بي‌حساب و کتاب مورد استفاده قرار بگيرد، حتي در ويدئوي ثبت‌شده نيز مي‌توانيد مشاهده کنيد که نهنگ با ملايمت و دقت بسيار از اين عاج در شکار کردن استفاده مي‌کند.

اين نهنگ‌ها همچنين در نبرد بر سر قلمرو از اين عاج‌هاي بسيار حساس به عنوان سلاح استفاده مي‌کنند و به يکديگر ضربه مي‌زنند.

خطر انقراض در کمين يکي از نادرترين آبزيان جهان

کارشناسان محيط زيست تاکيد کردند: براي حفظ "در معرض خطرترين" گونه‌ آبزيِ جهان لازم است محدوده ممنوعيت ماهيگيري در زيستگاه آن به سرعت افزايش يابد.

به گزارش ايسنا، به گفته کارشناسان در حال حاضر تنها 30 قطعه "گرازماهي کاليفرنيا" وجود دارد و جمعيت اين گونه از سال 2011 ميلادي کاهش 90 درصدي داشته است.

گرازماهي کاليفرنيا کوچک‌ترين گونه آب‌بازان در جهان و نيز يکي از نادرترين‌هاي آن‌هاست. اين گونه‌ گزارماهي تنها در خليج کاليفرنيا مشاهده مي‌شود که زيستگاه انواع گسترده‌اي از گونه‌ها به حساب مي‌آيد و نيمي از مجموع توليدات شيلات مکزيک را تامين مي‌کند.

اين گونه دريايي اغلب و به طور تصادفي بر اثر برخورد با گيل‌نت (تور ماهيگري) تلف مي‌شود که استفاده از آن از سال 2015 براي مدت دو سال ممنوع اعلام شد و کارشناسان اميدوارند دولت مکزيک با توجه به تاريخ انقضاي اين طرح آن را مجدد تمديد کند.

به گزارش شبکه خبري بي بي سي، گيل‌نت‌ها که براي به دام انداختن ماهي‌ها به طور عمودي قرار داده مي‌شوند به طور گسترده‌اي در خليج کاليفرنيا کاربرد داشته اما در سال 2015 و در جهت کمک به حفظ گزارماهي‌ها استفاده از آنها ممنوع اعلام شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي