جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/02/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5557

 در پايان سال 98 همه فلرهاي 5 پالايشگاه پارس جنوبي خاموش مي‌شود 

 مديرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبي با اشاره به ميزان طراحي فلرينگ پيوسته توسط شرکت‌هاي بين‌المللي از جمله توتال و اني طراحي شده بود اظهار کرد: اين ميزان 17.1 ميليون مترمکعب بود که در حال حاضر به 6.71 ميليون مترمکعب رسيده و ميزان فلرينگ در سال 98، صفر خواهد شد.

به گزارش ايسنا، مسعود حسني مديرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبي در مراسم رونمايي از مشعل سبز پالايشگاه اول پارس جنوبي که با حضور معصومه ابتکار رييس سازمان حفاظت از محيط زيست و حميدرضا عراقي مديرعامل شرکت ملي گاز ايران برگزار شد با تاکيد بر اينکه حفظ محيط زيست از مهم‌ترين استراتژي‌هاي اين شرکت محسوب مي‌شود افزود: به طور کلي افزايش توليد از سال 92 به بعد با شيب تند سپري شد و در سال 95 نسبت به سال 94 محصولات بين 4 تا 42 درصد افزايش يافت. افزايش اضافه توليد 5.8 ميليارد دلار معادل 22 هزار ميليارد تومان است.

وي در مورد کاهش فلرينگ در 5 پالايشگاه پارس جنوبي توضيح داد: بر اساس طراحي شرکت‌هاي معتبر دنيا از جمله توتال و اني، بايد در اين 5 پالايشگاه 17.1 ميليون مترمکعب از سوخت گاز جلوگيري مي‌شد که اکنون اين ميزان به 6.71 ميليون مترمکعب رسيده است که اين ميزان در سال 98 به صفر مي‌رسد. بنابراين ما از طراحي شرکت‌هاي معتبر دنيا بهتر کار کرده‌ايم. يعني در پايان سال 98 همه فلرهاي 5 پالايشگاه پارس جنوبي خاموش مي‌شود.

مديرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبي با اشاره به خاموش کردن فلرينگ پالايشگاه دوم اظهار کرد: در پالايشگاه دوم قرارداد عقد شده و کار آن آغاز شده است.

او درباره برنامه‌ها و اقدامات کاهش فلرينگ در پالايشگاه اول توضيح داد: بهينه‌سازي، افزايش ظرفيت واحدهاي SRU تا 33 درصد براي جلوگيري از فلرينگ گاز اسيدي، استفاده از گازهاي فلش شده از مخازن بازيافت گازهاي باقي مانده و برگرداندن آن به خوراک ورودي و... برنامه‌ها و اقدامات کاهش فلرينگ هستند.

حسني با اشاره به کاهش گاز گلخانه‌اي اظهار کرد: از 172 تن گاز گلخانه‌اي به 87 ميليون تن در سال 95 رسيديم.در ادامه مراسم يوسفي مديرعامل سازمان منطقه ويژه در مورد مديريت پساب در پارس جنوبي توضيح داد: ابلاغ شرکت ملي نفت به شرکت نفت و گاز پارس درخصوص مطالعه مجدد و اصلاح واحد 129 پالايشگاه پارس جنوبي، تشکيل کارگروه بهبود وضعيت واحدهاي تصفيه پساب صنعتي پالايشگاه پارس جنوبي در مديريت برنامه‌ريزي تلفيقي شرکت ملي نفت، تدوين طرح خدمات پروژه بهبود وضعيت واحدهاي تصفيه پساب صنعتي پالايشگاه‌هاي پارس جنوبي توسط شرکت ملي نفت، از اقدامات مديريت پساب بوده است.معصومه ابتکار در اين مراسم با تاکيد بر اينکه در دولت يازدهم پيشرفت خوبي در حوزه محيط زيست در وزارت نفت انجام شد، افزود: حذف بنزين آلوده، کيفي سازي بنزين و... جزو اين اقدامات محسوب مي‌شود.وي با اشاره به گازرساني به 9 هزار روستا در دولت يازدهم اظهار کرد: در سال 92 نيروگاه‌هاي کشور 45 درصد مازوت و سوخت سنگين توليد مي‌کردند که اين ميزان در سال 95 به 8 درصد رسيد و در سال 96 صفر خواهد شد و همه نيروگاه‌ها از گاز طبيعي استفاده خواهند کرد.رييس سازمان حفاظت محيط زيست با اشاره به تصويب لايحه هواي پاک و ارتقاي استانداردهاي محيط زيست در مجلس شوراي اسلامي افزود: بحث کاهش فلرها به عنوان يک هدف اقتصادي و کاهش اتلاف منابع در جهت کاهش آلودگي هوا گام مهمي بود که تاثير مهمي در کاهش انتشار گازهاي گلخانه‌اي داشت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي