جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/02/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5557

 معادلات انرژي 

 مديرعامل شرکت پخش فرآورده‌هاي نفتي :

سال گذشته سال سختي بود

مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي گفت: سال گذشته روزانه 290هزار بشکه نفت گاز و نفت کوره صادر شد که طبق پيش بيني ها امسال اين رقم به روزانه 550 تا 600 هزار بشکه در روزميرسد.

به گزارش وزارت نفت، منصور رياحي، مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران، گفت: در حال حاضر با توسعه شبکه گازرساني و وارد مدار شدن 5 فاز پارس جنوبي، سوخت غالب در کشور گاز بوده و تمامي نيروگاه ها از نيمه دوم امسال از سوخت مايع بي نياز مي شوند.

وي، با اشاره به اين که سال گذشته سال سختي براي اين شرکت بوده است، گفت: سال گذشته روزانه 210 تا 220 ميليون ليتر فرآورده در سطح کشور از سوي شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي توزيع شد. با توجه به سرماي شديد در اکثر مناطق کشور در سال 95، قطع گاز از سوي ترکمنستان و خروج 60 ميليون مترمکعب گاز از مدار توليد فشار مضاعفي بر شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي وارد شد که خوشبختانه با هدايت وزير نفت توانستيم بحث سوخت‌رساني در سطح کشور را بدون هيچ مشکلي مديريت کنيم.

وي افزود: در پي اجراي سياست هاي توسعه شبکه گازرساني در کشور سال گذشته براي اولين بار در عمر 107 ساله صنعت نفت به صادرات پايدار فرآورده‌هاي نفتي دست يافتيم.

مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران ادامه داد: سال گذشته روزانه 290 هزار بشکه(64 ميليون ليتر) نفت گاز و نفت کوره صادر شد که طبق پيش بيني ها امسال اين رقم به روزانه 550 تا 600 هزار بشکه در روز خواهد رسيد.

بعداز عربستان و روسيه؛

سه کشور به حاميان تداوم کاهش توليد نفت پيوستند

بعد از عربستان و روسيه، اين بار کويت، عمان و ونزوئلا به حمايت از طرح تمديد کاهش توليد تا پايان سه ماه نخست سال 2018 ميلادي بر خواستند.

به گزارش مهر به نقل از بلومبرگ، در حالي که در يکي دو روز اخير عربستان سعودي و روسيه خود را بعنوان پرچمداران تمديد توافق کاهش توليد نتنها تا پايان سال جاري ميلادي، بلکه ادامه روند آن تا سه ماه نخست سال 2018 ميلادي اعلام کرده بودند و از اين طرح حمايت کردند، اين بار کويت و عمان هم به جمع آنها پيوستند.

در همين حال «المرزوک» وزير نفت کويت در بيانيه اي اعلام کرد: تمديد توافق کاهش توليد با توجه به سطح توافق شده تا مارس سال 2018 ميلادي براي کاهش ذخاير جهاني نفت لازم است.

وي تصريح کرد، علائم مثبتي شروع به نمايان شدن کرده اند و حاکي از آن دارند که ذخاير جهاني نفت طي ماه هاي آوريل و «مي» بطرز معناداري کاهش پيدا کرده اند. وزير نفت ونزوئلا هم حمايت خود را از اين طرح با ارسال يک بيانيه اعلام و تصريح کرد که ادامه تمديد کاهش توليد تا 9 ماه آينده و گام هاي بيشتر مي تواند به ثبات بازار نفت در بلند مدت منتهي شود و در حال حاضر ذخاير جهاني نفت بيش از ميانگين 5 سال خود است و بايد کاهش پيدا کنند.وي گفت: اميدوارم که در نشست آتي اوپک شاهد توافق تمديد تاريخي کاهش توليد از سوي کشورهاي متختلف باشيم.

همچنين عمان هم بعنوان يکي از کشورهاي غير اوپکي مانند روسيه، از تمديد طرح کاهش توليد نفت تا پايان مارس سال 2018 ميلادي حمايت کرد.البته 8 روز ديگر، نشست رسمي اوپک در «وين» برگزار خواهد شد که بطور رسمي طرح تمديد در آنجا مطرح مي شود.

با اعلام افزايش تمديد و حمايت از آن تا پايان سه ماه نخست سال 2018 ميلادي از سوي عربستان و روسيه اکنون کشورهاي شرکت کننده در طرح کاهش توليد نفت يکي پس از ديگري در حال اعلام حمايت خود از آن هستند و اين مسئله بدون شک به ثبات بيشتر بازار نفت منجر خواهد شد.

توليد نفت ايران تا 2020 تنها 155 هزار بشکه افزايش مي‌يابد

موسسه تريدينگ اکونوميکس پيش‌بيني کرد که توليد نفت ايران در سال 2020 فقط به ميزان 155 هزار بشکه در روز نسبت به شرايط فعلي افزايش يابد.

به گزارش مهر به نقل از موسسه تريدينگ اکونوميکس، اين موسسه در گزارشي پيش بيني خود از ميزان توليد نفت در ايران آورده است:انتظار مي‌رود در پايان سه ماهه دوم سال جاري ميلادي توليد نفت خام ايران به 3ميليون و 886 هزار بشکه در روز برسد.

اين موسسه پيش بيني کرده است: در آينده در يک دوره 12 ماهه توليد نفت خام ايران به رقم سه ميليون و 913 هزار بشکه در روز برسد. ايران در حال حاضر روزانه سه ميليون و 962 هزار بشکه نفت توليد مي کند.

طبق برآورده اين موسسه، در بلند مدت توليد نفت خام ايران در سال 2020 به حدود 4ميليون و 16هزار بشکه در روز افزايش خواهد يافت.

پيش‌بيني هاي توليد نفت خام ايران با استفاده از مدل رگرسيون اتوماتيک جامع با ميانگين متحرک ARIMA انجام شد و براي کاليبره کردن آن از انتظارات و فرضيات تحليلي مان استفاده کرديم.

موسسه تريدينگ اکونوميکس تصريح کرده است: ما رفتار گذشته توليد نفت خام ايران را با استفاده از طيف گسترده اي از داده هاي تاريخچه زماني مدل سازي کرديم و ضرايب اين مدل اقتصادي را با در نظر گرفتن ارزيابي هاي تحليلي و انتظارات آينده تنظيم کرديم.

آخرين پيش‌بيني توليد نفت خام ايران در در 17 مي 2017 انجام شده است.

در مجمع جهاني اقتصاد اعلام شد؛

بازار جهاني LNG تا سه سال آينده اشباع است

کارشناسان اقتصادي بر اين باور هستند که به دليل ظرفيت مازاد عرضه جهاني گاز مايع طبيعي، تا سه سال آينده اين بازار اشباع و تغييري قابل توجهي در بهاي آن متصور نمي شود.

به گزارش مهر به نقل از «سي ان بي سي»، در مجمع جهاني اقتصاد پيش بيني شد که وضعيت اشباع جهاني عرضه گاز مايع طبيعي يا همان «ال ان جي» تا سه سال آينده تداوم خواهد داشت.

البته به لحاظ جهاني ظرفيت مازاد براي گاز «ال ان جي» و نفت خام وجود دارد و تا سه سال آينده تغيير قابل توجهي در قيمت گاز مايع طبيعي متصور نمي شود. همچنين برآورد از عدم تغيير چشمگير در بهاي گاز «ال ان جي» به وضعيت اشباع عرضه اين حامل انرژي بر مي گرد؛ اين در حالي است که بازار خريداران گاز مايع طبيعي تداوم خواهد داشت.

بر همين اساس به دليل روند افزايشي عرضه گاز مايع طبيعي، رشد معني دار بهاي اين حامل انرژي در سطح جهاني وجود ندارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي