جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/02/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5557

 ميز خبر 

 مدير فني شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب:

گران‌تر بودن محصولات ساخت داخل هزينه قطع وابستگي است

مدير فني شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب با بيان اينکه زماني که با تحريم روبرو بوديم، براي تأمين تجهيزات موردنياز خود با مشکلات زيادي مواجه شديم گفت: اگر محصولات ساخت داخل گران‌تر از مشابه خارجي خود هم باشند، بايد بدانيم اين هزينه قطع وابستگي و ايجاد خودکفايي در کشور است و نبايد مسئول و متوليان امر از زاويه قيمت به آن نگاه کنند.

به گزارش ايسنا، دکتر حميد دريس در آيين رونمايي از دستگاه "اندازه‌گيري غلظت هيدروژن سولفيد در نفت خام" که در پارک علم و فناوري خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: کاري که اکنون در پارک علم و فناوري و شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب در حال انجام است، رکن اساسي اقتصاد مقاومتي است. ما در حوزه صنعت نفت در اين شرکت از تکنولوژي‌هاي مختلفي استفاده مي‌کنيم.

وي افزود: وابستگي بخش زيادي از تکنولوژي‌هاي ما به خارج از کشور، توسط شرکت‌هاي دانش‌بنيان رفع مي‌شود و ما قدر و منزلت اين حرکت‌ها را مي‌دانيم؛ زيرا زماني که با تحريم روبرو بوديم، براي تأمين تجهيزات موردنياز خود با مشکلات زيادي مواجه شديم.

مدير فني شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب ادامه داد: اگر بخواهيم اقتصاد مقاومتي ادامه داشته باشد، حتماً بايد تکنولوژي موردنياز در داخل کشور ساخته شود که اکنون اين کار در بخش‌هاي مختلفي در حال انجام است. بخش عمده‌اي از کار و تکنولوژي موردنياز در مديريت فني اين شرکت را مي‌توان با ايجاد بستري از طريق ارتباط تنگاتنگ با شرکت‌هاي دانش‌بنيان فراهم کرد و وابستگي به خارج را کاهش داد.

دريس خطاب به مسئولان و متوليان امر با بيان اينکه تاکنون اغلب محصولات ساخت داخل نسبت به مشابه خارجي خود ارزان‌تر بوده‌اند، عنوان کرد: حتي اگر اين محصولات گران‌تر هم باشند، بايد بدانيم اين هزينه قطع وابستگي و ايجاد خودکفايي در کشور است و نبايد مسئول و متوليان امر از زاويه قيمت به آن نگاه کنند.

وي عنوان کرد: من هر موقع در چنين جمع‌هايي که اغلب جوان هستند، قرار گرفتم و گزارش‌ها را ديدم به وجد آمدم و سعي کرده‌ام هر کاري که مي‌توانم باوجود مشغله‌هاي کاري زياد انجام دهم و اگر موضوعاتي وجود دارد که به مديريت فني شرکت مربوط نمي‌شود، بازهم مي‌توانيد از طريق ما اقدام کنيد.

اختصاص يارانه 240 ميليون توماني به صنايع کوچک براي استفاده از گاز طبيعي

مديرعامل شرکت ملي گاز ايران با بيان اينکه حدود 14 هزار صنايع کوچک در کشور وجود دارد گفت: بر اساس مذاکره‌اي که با شوراي اقتصاد صورت گرفت، شرکت ملي گاز آمادگي خود را براي اختصاص يارانه 240 ميليون توماني به صنايع کوچک براي استفاده از گاز طبيعي اعلام کرد.

به گزارش ايسنا، حميدرضا عراقي در مراسم رونمايي از مشعل سبز پالايشگاه اول پارس جنوبي با تاکيد بر اينکه وظايف شرکت ملي گاز با محيط زيست تلفيق دارد، اظهار کرد: شرکت ملي گاز وظيفه دارد جدا از اينکه امنيت انرژي را تامين مي‌کند، به محيط زيست توجه کند.

وي با اشاره به گازرساني به 9 هزار روستا در دولت يازدهم توضيح داد: در دولت يازدهم به طور متوسط هر روز به 9 روستا گازرساني صورت گرفته است.

مديرعامل شرکت ملي گاز ايران در مورد گازرساني به نيروگاه‌ها نيز توضيح داد: در چند سال گذشته ميزان انتقال گاز به نيروگاه‌ها افزايش يافته و ميزان استفاده ميان تقطير در نيروگاه‌ها از 35 درصد به زير 10 درصد رسيده است. به عبارت ديگر نيروگاه‌ها 18 ميليارد دلار سوخت ميان تقطير استفاده نکرده‌اند.

عراقي ادامه داد: در سال 93، 35 ميليارد مترمکعب، در سال 94، 50 ميليارد مترمکعب در سال 95 ، 60 ميليارد مترمکعب به نيروگاه‌ها منتقل شد.

وي در ادامه با اشاره به گازرساني به صنايع کوچک اظهار کرد: حدود 14 هزار صنعت کوچک در کشور وجود دارد که سوخت دوم مصرف مي‌کنند. طبق مذاکره‌اي که با شوراي اقتصاد داشتيم، قرار شد اگر اين صنايع کوچک به اندازه کافي براي استفاده از گاز طبيعي بودجه ندارند، شرکت ملي گاز، 240 ميليون تومان به آن‌ها يارانه بدهد و گازرساني به صنايع کوچک ظرف دو سال آينده انجام مي‌شود.

عراقي در ادامه از به تصويب رساندن طرح طبقه‌بندي مشاغل براي کارکنان پيمانکاران خبر داد و گفت: اين طرح حداکثر تا دو سه ماه آينده براي کارکنان پيمانکاران شرکت ملي گاز آماده مي‌شود.

وي با بيان اينکه استراتژي شرکت ملي گاز براي محيط زيست تدوين شده افزود: در برنامه ششم 1350 ميليارد تومان براي محيط زيست با مشخص شدن ريزپروژه‌ها تعريف شده است که 600 ميليارد تومان آن متعلق به پالايشگاه‌ها خواهد بود.

اتمام طراحي مقابله با افت فشار در پارس جنوبي تا دو هفته ديگر

مديرعامل شرکت نفت و گاز پارس از اتمام طراحي مقابله با افت فشار در پارس جنوبي تا آخر ماه مي( حدود دو هفته ديگر) خبر داد.

محمد مشکين‌فام در گفت‌وگو با ايرنا، با اشاره به افت فشار در پارس جنوبي، گفت: افت فشار يک مساله‌ي طبيعي است و در حال حاضر يک مشاور بين‌المللي از کشور فرانسه که قبلا هم در پارس جنوبي فعاليت داشته در اين زمينه با ما فعاليت مي‌کند.

وي با تاکيد بر اينکه شرکت فرانسوي مذکور، توتال نيست، افزود: طراحي مقابله با افت فشار تا آخر ماه مي تمام مي‌شود. بعد از اينکه طراحي مفهومي تمام شد، طراحي پايه انجام‌ مي‌شود و بعد از اينکه تصوير روشني از شرايط اين ميدان به دست آمد مشخص مي‌شود چه تاسيساتي براي اين هدف مورد نياز است و به چه ميزان سرمايه نياز دارد.

بر اساس اين گزارش، مديرعامل شرکت نفت و گاز پارس پيش از اين اعلام کرده بود: توتال يک پيمانکار عمومي بوده که پروژه را مي‌گيرد و اداره مي‌کند در حالي که افت فشار يک مساله تخصصي است و نياز به مشاوره تخصصي دارد. ما اين موضوع را با دقت دنبال مي‌کنيم و سعي مي‌کنيم از آن طراحي مفهومي به دست بياوريم و پس از آنکه طراحي آن انجام شد، طراحي پايه و پس از طراحي پايه، طراحي پايه پيشرفته انجام مي‌شود سپس پيمانکار تعيين کرده و سکوي تقويت فشار را مي‌سازيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي