جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/02/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5557

 آخرين وضعيت وام‌هاي قرض الحسنه ازدواج و ايجاد شغل 

 
آخرين تغييرات ايجاد شده در پرداخت وام ازدواج از اين حکايت دارد که در سال گذشته از حدود يک ميليون تسهيلات پرداختي به زوجين بالغ بر 880 هزار فقره وام‌هاي10 ميليون‌ توماني بوده است که از مرداد تا پايان سال پرداخت شد.

خبرگزاري ايسنا: از سال 1388 که به منظور متمرکز کردن اعطاي تسهيلات قرض‌الحسنه ازدواج پايگاه اينترنتي ثبت نام اين تسهيلات راه‌اندازي شد، تاکنون حدود 31 بانک و موسسه اعتباري به اين پايگاه اضافه شده و در رابطه با پرداخت تسهيلات قرض‌الحسنه ازدواج اقدام مي‌کنند. وامي که در ابتدا و تا سال گذشته حدود سه ميليون تومان براي هر يک از زوجين بود، اما با مصوبه مجلس طبق تبصره (29)قانون بودجه 1395 اين رقم از سه به 10ميليون تومان افزايش يافت.

بر اين اساس با ابلاغ بخشنامه بانک مرکزي از ابتداي مردادماه سال قبل بانک‌ها موظف شدند تا به تمامي افراد در صف انتظار و همچنين متقاضيان جديد تسهيلات 10 ميليون توماني پرداخت کنند. با توجه به اينکه حدود 400 هزار نفر در صف انتظار قرار داشته و پيش‌بيني 800 هزار نفري تا پايان سال وجود داشت در نهايت بانک‌ها مکلف شدند تا در هر ماه حدود 150 هزار فقره تسهيلات ازدواج پرداخت کنند.اين در حالي است که آخرين گزارش‌ها نشان مي‌دهد تا پايان سال قبل بالغ بر يک ميليون نفر تسهيلات قرض‌الحسنه ازدواج پرداخت کردند که از اين تعداد به بيش از 886 هزار نفر وام 10 ميليون توماني تعلق گرفته است. در مجموع در سال گذشته شبکه بانکي بالغ بر 9800 ميليارد تومان بابت تسهيلات ازدواج پرداختي داشته است.

در عين حال که 32 هزار نفر توانسته‌اند تسهيلات 20 ميليوني دريافت کنند. اين افراد طبق ماده (50)قانون جامع خدمات‌رساني به ايثارگران مشمول تسهيلات قرض‌الحسنه به ميزان دو برابر تسهيلات افراد عادي هستند که طي سال‌هاي 1394 و 1395 حدود 44 هزار و 500 نفر به مبلغ 700 ميليون تومان از اين تسهيلات بهره‌مند شده‌اند.

در مجموع از سال 1388 تا پايان سال 1391 حدود چهار ميليون و 545 هزار نفر با مجموعه 11 هزار و 114 ميليارد تومان تسهيلات ازدواج دريافت کردند. همچنين از سال 1392 تا پايان 1395 بيش از چهار ميليون و 122 هزار نفر تسهيلات دريافت کردند که رقمي بيش از 19 هزار ميليارد تومان را در برمي‌گيرد. به طور کلي از ابتداي راه‌اندازي سامانه ازدواج در سال 1388 تا پايان سال قبل بيش از هشت ميليون و 650 هزار نفر وام ازدواج دريافت کردند که مبلغي بالغ بر 30 هزار ميليارد تومان براي آن از سوي بانک‌ها پرداخت شده است.

همچنين تعداد افراد در صف انتظار در پايان سال گذشته نسبت به سال 1391 تا 40 درصد کاهش يافته و به حدود 480 هزار نفر رسيده است.

اما بايد توجه داشت که منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها تنها به وام ازدواج تعلق ندارند و طبق ضوابط بانک مرکزي بايد سيستم بانکي نسبت به اعطاي قرض‌الحسنه در ساير سرفصل‌ها و موارد ضروري از جمله موارد مندرج در قوانين بودجه سنواتي مانند تسهيلات اشتغال‌زايي (کميته امداد امام (ره)، سازمان بهزيستي، ستاد ديه)، مشاغل خانگي، حمام روستايي، وديعه مسکن، بيماري، تحصيل و... را نيز اقدام کنند. ولي با توجه به اينکه همواره تقاضا براي دريافت وام ازدواج بالا بوده و به ويژه از سال گذشته با افزايش چند برابري آن منابع بيشتري براي پاسخگويي به نياز متقاضيان لازم بود با در نظر داشتن اين موضوع که بانک‌ها با مشکل تأمين منابع قرض‌الحسنه مواجه هستند، اولويت پرداخت به وام‌هاي ازدواج اختصاص يافت چرا که براي پرداخت وام متقاضيان در هر سال که حدود يک ميليون و 200 هزار نفر براي آن قابل پيش‌بيني است مبلغي بالغ بر 12 هزار ميليارد تومان منابع نياز دارد که در مقايسه با ميزان منابع قرض‌الحسنه‌اي که در بانک‌ها وجود دارد بسيار فراتر بوده و آن‌ها بايد براي تأمين بخش ديگر از ساير سرفصل‌هاي منابع خود از جمله قرض‌الحسنه جاري استفاده کنند.

با اين حال تازه‌ترين آمار از اين حکايت دارد که از ابتداي سال 1390 تا پايان سال 1395 با توجه به تسهيلات قرض‌الحسنه دريافت شده از بانک‌ها براي اشتغال‌زايي بيش از 476 هزار فقره شغل ايجاد شده است که توانسته 599 هزار خانوار را از تحت پوشش کميته امداد خارج کند.

اين در شرايطي است که نگاهي به وضعيت پرداختي و مانده منابع قرض‌الحسنه پس‌انداز بانک‌ها نشان مي‌دهد که بعد از کسر سپرده قانوني در پايان اسفندماه 1395 نسبت تسهيلات پرداختي قرض‌الحسنه به سپرده‌هاي آن در اسفند 1395 حدود 94.6، اسفند 1394 حدود 93.4 و براي همين دوره در سال 1393 نزديک به 97.3 درصد است.

مانده کل سپرده هاي قرض الحسنه پس انداز بعد از کسر سپرده قانوني در پايان اسفند سال قبل حدود 49 هزار ميليارد تومان و مانده کل تسهيلات اعطايي حدود 46 هزار ميليارد تومان بوده است.

بايد يادآور شد بانک‌ها در حالي موظف شدند تا از منابع قرض‌الحسنه جاري خود براي اعطاي تسهيلات قرض‌الحسنه استفاده کنند که صاحبان منابع جاري آن را با قصد تسهيل پرداخت وجوه افتتاح کرده و بانک‌ها از آن به عنوان منابع سيال استفاده مي‌کنند تا بتوانند هنگام مراجعه صاحبان حساب پاسخگوي آن‌ها بوده و با ريسک نقدينگي براي بازپرداخت مواجه نباشند.

بنابراين آنچه که در قانون بودجه مبني بر الزام براي پرداخت وام ازدواج از طريق قرض‌الحسنه جاري تکليف شد بر اساس آنچه که مديران بانکي بر آن تأکيد داشتند مطابق اصول بانکداري نبوده و آن‌ها را با مشکل مواجه مي‌کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي