جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/02/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5557

 خبرها 

 بيمارستان هاي نا ايمن؛ چشم انتظار تصميم دولت

نايب رئيس کميسيون شهرسازي و معماري شوراي اسلامي شهر تهران گفت: دولت و وزارت بهداشت بايد به موضوع ايمن سازي بيمارستان ها به طور جدي ورود پيدا کنند.

محمد مهدي تندگويان نايب رئيس کميسيون شهرسازي و معماري شوراي اسلامي شهر تهران در گفتگو با خبرنگار حوزه شهري گروه اجتماعي باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به موضوع ساماندهي بيمارستان هاي نا ايمن شهر تهران، اظهار داشت: موضوع سازه هاي ناايمن يک موضوع کلي است که بايد يک راهکار اساسي براي رفع اين مشکل پيدا کنيم.

وي افزود:بيمارستان هاي شهر تهران براي اخذ پروانه يا صدور پايان کار به شهرداري تهران مراجعه نمي کنند، از اين رو شهرداري نمي تواند به موضوع ساماندهي بيمارستان ها ورود کند.

نايب رئيس کميسيون شهرسازي و معماري شوراي اسلامي شهر تهران با بيان اينکه بيمارستان ها بيشتر به صورت خيريه اي ساخته مي شوند، گفت: بيمارستان ها برنامه اي براي فروش و مراجعه به شهرداري ندارند که همين موضوع باعث شده تا در خصوص ايمن سازي آن‌ها دچار مشکل شويم.

تندگويان با اشاره به اينکه در پرونده بيمارستان ها هيچ سابقه اي از سازه، نقشه و ايمني نداريم،ادامه داد:براي ايمن سازي بيمارستان ها بايد دولت و وزارت بهداشت به صورت اساسي به موضوع ورود کنند و همچنين بايد آيين نامه هايي را ابلاغ کنند تا بيمارستان ها براي ايمن سازي با شهرداري هماهنگ شوند.

وي با تاکيد بر اينکه تمام بيمارستان ها بايد با استانداردهاي خاص پايان کار دريافت کنند، گفت: اگر موضوع فروش و نقل و انتقال هم مطرح نباشد اما بايد بيمارستان ها پايان کار دريافت کنند تا اين پايان کار در سيستم شهرداري ثبت شود، و از اين طريق آتش نشاني بتواند براي ايمني بيمارستان ها ورود کند.

تندگويان با بيان اينکه وزارت بهداشت استانداردهايي براي ايمني بيمارستان ها دارد، تصريح کرد:بيمارستان ها بايد استانداردهاي خاص خود را کسب کنند چراکه ما در بحث ايمني شهرسازي هيچ مدرکي از ساخت بيمارستان هاي شهر نداريم و بيمارستان ها را به عنوان سازه هاي ناايمن مي شناسيم.

نايب رئيس کميسيون شهرسازي و معماري شوراي اسلامي شهر تهران با اشاره به پي گيري شوراي شهر در اخذ هزينه پايان کار بيمارستان ها، تاکيد کرد:شوراي شهر مي تواند با امضاي تفاهم نامه اي بيمارستان ها را از پرداخت بخشي از هزينه ها به عنوان خدمات عمومي شهر معاف کند چراکه مديريت شهري به دنبال ايمني بيمارستان ها است از اين رو موضوع را با جديت دنبال مي کند.

تندگويان تاکيد کرد:بيمارستان ها اولين پايگاه هاي بحران در مواقع اضطراري هستند، از اين رو ايمني آن ها از اهميت بالايي برخوردار است.

يونيسف: افزايش 5 برابري شمار کودکان مهاجر بدون همراه

شمار کودکان و نوجوانان زير سن قانوني که مجبور شده‌اند به تنهايي دست به مهاجرت بزنند و خود را به مناطق امن برسانند، نسبت به سال 2010 ميلادي حدود پنج برابر افزايش يافته است.

به گزارش ايسنا، بنا بر گزارش جديد يونيسف (صندوق کودکان ملل متحد) شمار کودکاني که در سطح جهان به تنهايي در سفر هستند به بالاترين ميزان طي هفت سال اخير رسيده است و از 666 هزار کودک و نوجوان زير سن قانوني طي سال‌هاي 2010 و 2011 ميلادي به دست‌کم 300 هزار کودک بي‌سرپرست و جدا از خانواده در سال‌هاي 2015 و 2016 ميلادي افزايش يافته است. اين کودکان در 80 کشور جهان پراکنده‌اند.

در اين گزارش تاکيد شده است که "يک کودک، يک کودک است" و بخش قابل توجهي از اين کودکان براي مهاجرت مجبور به عبور از مسيرهاي بسيار خطرناکي هستند و همواره در معرض تهديد سازمان‌هاي جنايي و قاچاقچيان انسان قرار دارند. همين موضوع ضرورت برقراري يک سيستم محافظت جهاني براي حفاظت از آنها در مقابل خشونت، استثمار، سوء استفاده و مرگ را بيش از هر زماني نشان مي‌دهد.

بنابر گزارش يورونيوز، جاستين فورسيت، معاون اجرايي يونيسف مي گويد: قاچاقچيان بي‌رحم به بهره برداري از کودکان پرداخته و از آسيب پذيري آنها به نفع خود استفاده مي کنند. آنها تنها به اين دليل به کودکان کمک مي کنند که بتوانند کودکان را پس از عبور از مرز براي بردگي و روابط نامشروع اجباري بفروشند. دفاع نکردن از اين کودکان در قبال چنين شکارچياني، کاري خلاف وجدان است.

آمار يونيسف از مهاجران کوچک و بدون همراه طي سال‌هاي 2015 و 2016 ميلادي

- 200 هزار کودک بدون همراه از 80 کشور جهان تقاضاي پناهندگي کرده‌اند

- 100 هزار کودک بدون همراه در مرز مکزيک و ايالات متحده آمريکا بازداشت شده‌اند

- 170 هزار کودک بدون همراه در اروپا تقاضاي پناهندگي کرده‌اند

- 92 درصد از کودکاني که در سال 2016 و اوايل 2017 ميلادي از مسير دريا به ايتاليا رسيده‌اند، کودکان بدون همراه و جدا از خانواده بوده‌اند

- 28 درصد از قربانيان قاچاق انسان در سراسر جهان، کودکان بوده‌اند

- جنوب صحراي آفريقا، آفريقاي مرکزي و کارائيب داراي بالاترين شمار کودکاني هستند که قرباني قاچان انسان شده‌اند (بين 62 تا 64 درصد)

ضرورت همبستگي جهاني براي حمايت از کودکان مهاجر

يونيسف از قدرت‌هاي بزرگ جهان خواسته است که در شش موضوع به کودکان مهاجر کمک کنند:

- محافظت از کودکان مهاجر و پناهنده، به ويژه کودکان بدون همراه در مقابل استثمار و خشونت

- پايان دادن به بازداشت کودکان پناهجو و جايگزين کردن راه‌هاي عملي ديگر

- تلاش براي حفظ اعضاي خانواده مهاجران و پناهجويان در کنار يکديگر باهدف افزايش امکان محافظت از کودکان و اعطاي يک جايگاه قانوني به اين کودکان


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي