جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/03/09 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5566

 نمايش 5 انيميشن ايراني در جشنواره کرواسي 

 پنچ فيلم انيميشن از توليدات مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي، در جشنواره انيميشن VAFI کرواسي به نمايش درمي‌آيند.

به گزارش پويا، هشتمين دوره جشنواره فيلم انيميشن کودک و نوجوان VAFI از امروز سه‌شنبه 9 خرداد 96 در کشور کرواسي آغاز بکار مي‌کند و فيلم‌هاي انيميشن سوزنبان (مهدي خرميان)، درخت پرتقالي (اميرهوشنگ معين)، صفحه خالي (سياوش خدايي)، پروانگي (علي عزيزي) و شايعه (ليلا نوروزي) که در اين «مرکز» توليد شده‌اند، در بخش مسابقه بين‌الملل جشنواره روي پرده مي‌روند.

جشنواره انيميشن VAFI در شهر «واراژدين» کرواسي برگزار مي‌شود و امسال کارگردانان 102 فيلم انيميشن از 69 کشور دنيا در 9 بخش به رقابت با هم مي‌پردازند. مراسم پاياني اين جشنواره نيز عصر14 خرداد برگزار خواهد شد.

خلاصه موضوع پنج فيلم انيميشن ايراني بخش مسابقه جشنواره VAFI کرواسي به اين شرح است:

«سوزنبان» به کارگرداني مهدي خرميان درباره‌ي سوزنبان پيري است که سال‌ها به انتظار زني در يک ايستگاه نشسته است تا اينکه متوجه مي‌شود اين زن در تخيل اوست. اين انيميشن هشت دقيقه‌اي در ژانر ملودرام جاي مي‌گيرد.

«درخت پرتقالي» ساخته اميرهوشنگ معين انيميشني دو بُعدي ديجيتال درباره‌ي دختر بچه‌اي است که درون پرتقال زندگي کرده و براي احياي درخت، به شهري بالاي ابرها سفر مي‌کند. اين انيميشن هفت دقيقه‌اي سيال و سورئال است و فضايي شاعرانه دارد.

«صفحه خالي» به کارگرداني سياوش خدايي داستان نويسنده‌اي است که با خريد ماشين تايپ قصد نوشتن دارد، اما از آنجايي که نمي‌تواند مطلبي بنويسد، دو شخصيت خلق مي‌کند که براي نوشتن از آنها کمک بگيرد؛ اما اين شخصيت‌ها هم اجازه نوشتن به او نمي‌دهند.

«پروانگي» ساخته علي عزيزي با موضوع محوري اهميت خانواده، داستان زندگي پدر و دختري را روايت مي‌کند که شيفته‌ پروانه‌ها هستند. پدر ماده‌اي در اختيار دارد که با لمس آن، ماده وارد بدنش شده و از اين طريق حس پروانگي را تجربه مي‌کند، اما مصرف اين ماده تاثير نامطلوبي بر رابطه‌ وي با دخترش مي‌گذارد.

«شايعه» به کارگرداني ليلا نوروزي به روايت داستان زني مي‌پردازد که با ديدن صحنه‌اي دچار سوءتفاهم شده و شايعه‎اي را به وجود مي‌آورد که اين شايعه رفته‌رفته تبديل به يک هيولا مي‌شود و کل جهان را در برمي‎گيرد!


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي