جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/03/28 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5579

 به دليل مناقشه بر سر ميدان گاز «فرزاد بي» :
 صادرات نفت ايران به هند کاهش يافت  

 
صادرات نفت ايران به هند در ماه گذشته ميلادي، 9درصد کاهش يافت که نشان‌ از اجراي برنامه هندي‌ها براي کاهش واردات نفت از ايران، به دليل مناقشه بر سر ميدان گاز «فرزاد بي» دارد.به گزارش اير نا به نقل ازرويترز، صادرات نفت ايران به هند در ماه گذشته ميلادي يعني مي به کمترين رقم از ماه ژوئن سال 2016 ميلادي به بعد رسيد؛ اين در حالي است که کاهش واردات نفت خام ايران از سوي هندي ها مي تواند تلافي در برابر مناقشه هند با ايران بر سر توسعه ميدان گازي «فرزاد ب» تلقي شود.

در همين حال صادرات نفت ايران به هند، دومين مشتري بزرگ نفتي جمهوري اسلامي ايران در ماه مي در مقايسه با ماه قبل از آن تقريبا 9 درصد کاهش يافت و به 487 هزار و 600 بشکه در روز رسيد و در مقايسه با ماه اکتبر سال سال گذشته ميلادي که بيشترين رقم صادرات نفت ايران به هند محسوب مي شود، روند نزولي تقريبا 40 درصدي را به خود گرفته است.

البته به دنبال اختلاف ميان هند و ايران بر سر توسعه ميدان «فرزاد بي»، مقامات هندي پيش از اين اعلام کرده بودند که در سال مالي منتهي به مارس 2018 ميلادي، هند قصد دارد تا واردات نفت خام از ايران را به يک چهارم کاهش دهد.

فرزاد ب را به عنوان پاداش خوش خدمتي به ما بدهيد

وزير نفت هند با ادعاي کمک به ايران در شرايط تحريم گفت: انتظار داريم تهران با واگذاري حق توسعه ميدان گازي فرزاد ب به شرکت هندي او ان جي سي، جبران کند.به گزارش پايگاه خبري اينديا تايمز، دارمندرا پرادهان، وزير نفت هند گفت، دهلي نو که در دوران سختي در کنار ايران بوده، انتظار دارد تهران با واگذاري حق توسعه ميدان گازي فرزاد ب به شرکت هندي او ان جي سي، که اولين بار اين ميدان را کشف کرده، جبران کند.

ايران که از طرح توسعه اي 5.5 ميليارد دلاري پيشنهادي توسط شرکت او ان جي سي ويدش هند رضايت ندارد، يک موافقتنامه اوليه براي توسعه ميدان فرزاد ب با شرکت گازپروم روسيه منعقد کرده است.

وزير نفت هند در اين باره گفت: «ما براي روابطمان ارزش قائليم. در روزهاي سخت ايران، زماني که کل کشورهاي غربي اين کشور را تحريم کرده بودند، ما با آنها مانديم و مقدار قابل توجهي نفت از آنها خريديم. ما همچنين زماني که کانال هاي بانکي بازگشايي شد، تا پني آخر (پول نفت ايران) را پس داديم.»

اکنون ايران بايد جبران کند. «ما اين انتظار بالا را از ايران داريم. من اميدوارم ايران به آن پايبند باشد... روابط ما با ايران بر پايه تنها يک کالا يا يک قرارداد بنيان نهاده نشده است.

پس از آنکه تهران از واگذاري حق توسعه ميدان گازي فرزاد ب به شرکت هندي خودداري کرده، هند تصميم گرفته در سال مالي 18-2017 خريد نفت خود از ايران را به ميزان يک پنجم کاهش دهد.

ايران هم اين اقدام هند را با کاهش يک سوم زماني که پالايشگاه هاي هندي براي پرداخت پول ايران فرصت دارند تلافي کرده است. ايران همچنين نرخ کرايه حمل بار محموله هاي نفتي خود به هند را افزايش داده و با امضاي يک يادداشت تفاهم اوليه با شرکت گازپروم روسيه نشان داده که قصد عقب نشستن در اين ماجرا را ندارد.

هند قصد دارد با استخراج گاز از ميدان فرزاد ب ايران، آن را براي تامين نيازهاي خود، به داخل خاک خود ارسال کند.

روسيه گاز ايران را به هند صادر مي‌کند

معاون رئيس کميته مديريت شرکت گازپروم روسيه گفت، اين شرکت روسي در حال مذاکره براي تحويل گاز به هند است. وي همچنين احتمال عمليات سواپ گاز با ايران را در اين زمينه دور از انتظار ندانست.

الکساندر مدودف، معاون رئيس کميته مديريت شرکت گازپروم روسيه گفت، اين شرکت روسي در حال مذاکره براي تحويل گاز به هند است. وي همچنين احتمال عمليات سواپ با ايران و چين را دور از انتظار ندانست.

مدودف گفت: «در حال حاضر ما داريم روي يک پروژه بلندپروازانه تر بحث مي کنيم که عبارت از عرضه گاز به هند است و استفاده احتمالي از معاملات تبادل (گاز) بين روسيه، چين و ايران را نيز شامل مي شود.»

رسانه هاي روسي پيشتر خبر داده بودند که شرکت گازپروم قصد دارد قراردادي با شرکت ملي نفت ايران براي ساخت يک کارخانه گاز مايع به امضا برساند. اين کارخانه از گاز طبيعي توليدي ايران در ميدان پارس جنوبي استفاده خواهد کرد و محصول نهايي به کشورهاي هند، کامبوج و لائوس صادر خواهد شد.

احتمال انجام سواپ گازي بين ايران و شرکت گازپروم روسيه براي ارسال به هند در حالي مطرح مي شود که در طي هفته هاي گذشته شرکت نفتي لوک اويل از آغاز اجراي قرارداد سواپ نفتي با ايران براي تامين نفت مورد نياز پالايشگاه هاي اين کشور در اروپا خبر داده بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي