جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/04/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5603

 رئيس قوه قضاييه:
 تعداد پرونده‌هاي قضايي در کشور بسيار فراتر از استانداردهاي بين المللي است 

 
رئيس قوه قضاييه رسيدگي به بيش از 15 ميليون پرونده قضايي در سال 95 را بسيار فراتر از ميزان استانداردهاي بين المللي دانست و گفت: با توجه به کمبود امکانات، اعتبارات و نيروي انساني و در عين حال ارائه ميليون‌ها خدمت سالانه از سوي دستگاه قضايي به مردم، بايد گفت که قضات و کارکنان قوه قضاييه واقعاً کار جهادي انجام مي‌دهند.

به گزارش ايسنا به نقل از اداره کل روابط عمومي قوه قضاييه، آيت الله آملي لاريجاني در جلسه مسئولان عالي قضايي با تسليت ايام شهادت ششمين اختر تابناک آسمان امامت و ولايت حضرت امام جعفر صادق (ع)، تصريح کرد: همه مي‌دانيم که معارف اهل بيت عليهم السلام عمدتاً از طريق امامين همامين صادقين به پيروان و شيعيان آن بزرگواران رسيده است. مزيتي که براي امام صادق (ع) وجود دارد، کثرت شاگردان و اصحاب روات ايشان است که انوار فقهي و معرفتي صادره از سوي آن امام بزرگوار را به اهل آن رسانده اند که براي شيعيان نعمتي بسيار بزرگ است.

رئيس قوه قضاييه ميزان خدمات دستگاه قضايي به مردم را بسيار گسترده و حجيم عنوان کرد و افزود: اين خدمات بايد به شکلي واقعي و ملموس براي مردم اطلاع رساني شود و هفته قوه قضاييه معمولاً فرصتي مناسب براي اين امر است. برهمين اساس از همه کساني که در هفته قوه قضاييه و ماهها قبل از آن براي برگزاري مراسمي شايسته و آبرومند در اين هفته تلاش مي کنند، تشکر مي کنم. همچنين بايد از رسانه هايي که توانستند در طول اين هفته بخشي از خدمات گسترده دستگاه قضايي را به اطلاع عموم برسانند بويژه از رسانه ملي قدرداني کنيم.رئيس قوه قضاييه با بيان اينکه با اين سطح از اعتبارات، امکانات و نيروي انساني واقعاً بايد گفت که کارکنان دستگاه قضايي کاري جهادي انجام مي دهند، اظهار کرد: دادگستري جمهوري اسلامي در سال 95 به 15 ميليون و 300 هزار پرونده رسيدگي کرده است که اين ميزان بسيار فراتر از استانداردهاي بين المللي است. نظير چنين خدمات گسترده اي در همه مراجع قضايي و سازمانهاي تابعه قوه قضاييه به مردم شريف کشورمان ارائه شده است که اشاره به آنها زمان زيادي رامي طلبد.آيت الله آملي لاريجاني با اشاره به ايجاد دفاتر خدمات الکترونيک قضايي، اين امر را تحولي بزرگ در ارائه خدمات قضايي به مردم دانست و تصريح کرد: اين طرح، کمبودهايي دارد که اگر اين کمبودها برطرف شود شاهد تحولات بسيار عظيم تري خواهيم بود. امروز بيش از 30 درصد ابلاغ ها به صورت الکترونيکي انجام مي شود که اين کار علاوه بر صرفه جويي در وقت و هزينه مردم و همچنين پيشگيري از برخي مفسده ها، موجب حفظ کرامت و آبروي شهرونداني مي شود که ممکن است درگير يک پرونده قضايي باشند. رئيس دستگاه قضا همچنين با اشاره به ارائه بيش از 70 ميليون خدمت در سال 95 از سوي سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، گفت: طرح «کاداستر» تقريباً در شهرها به اتمام رسيده و کارهاي مقدماتي اين طرح در بيرون شهرها نيز انجام شده است. در اين زمينه کارهايي انجام شده که اگر بودجه آن از سالها قبل تأمين مي شد شايد دهها سال پيش به سرانجام رسيده بود اما به هرحال با فعاليت جهادي همکارانمان در سازمان ثبت و ساير بخشهاي مرتبط با وجود کمبود امکانات، امروز اين کار در حال انجام است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي