جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/04/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5603

 ميز خبر 

 معاون وزير بهداشت خبر داد؛

آموزش ترکيبي حضوري و مجازي در تمام مقاطع علوم پزشکي ابلاغ شد

معاون آموزشي وزارت بهداشت از ابلاغ آيين‌نامه آموزش ترکيبي در مقاطع تحصيلي رشته‌هاي علوم پزشکي به دانشگاهها خبر داد و گفت: امکان آموزش ترکيبي از روش مجازي و آموزش چهره به چهره فراهم شد.

به گزارش خبرگزاري مهر، دکتر باقر لاريجاني با اشاره به ابلاغ مصوبه شصت و ششمين جلسه شوراي عالي برنامه‎ريزي درخصوص آيين‌نامه آموزش ترکيبي در مقاطع مختلف تحصيلي رشته‌هاي علوم پزشکي به دانشگاهها، گفت: اين موضوع از چند ماه گذشته براي مقطع دکتراي عمومي در سه رشته پزشکي، دندانپزشکي و داروسازي آغاز شد.

وي افزود: اکنون نيز اين امکان فراهم شده تا آموزش در تمامي مقاطع تحصيلي به صورت ترکيبي از روش مجازي و آموزش چهره به چهره ارائه شود.

معاون آموزشي وزارت بهداشت با تاکيد بر لزوم بکارگيري فضاي مجازي براي ارتقاي کيفي و کمي آموزش گفت: امروزه نظام آموزشي در تماي کشورهاي دنيا تنها محدود به آموزش هاي چهره به چهره نيست و بخش عمده اي از آموزش محتواي نظري به صورت مجازي ارائه مي شود.

لاريجاني به تجارب موفق ساير کشورها در گسترش آموزش مجازي در علوم پزشکي اشاره کرد و خاطرنشان کرد: دانشگاهها و موسساتي در دنيا هستند که سالانه به حدود 40 هزار دانشجوي علوم پزشکي آموزش آنلاين ارائه مي‎دهند.

وي به همسوسازي آموزش علوم پزشکي با استانداردهاي جهاني در برنامه تحول و نوآوري در آموزش علوم پزشکي اشاره کرد و اظهار داشت: مجازي سازي آموزش علوم پزشکي از محورهاي اين برنامه است و از مهمترين اقداماتي که در راستاي اجراي اين برنامه انجام شد راه اندازي دانشگاه علوم پزشکي مجازي است.

معاون آموزشي وزارت بهداشت گفت: دانشگاه علوم پزشکي مجازي بستري را فراهم کرده تا با همکاري دانشکده‎هاي مجازي در تمامي دانشگاهها بتوانيم برخي از آموزشها را در رشته و مقاطع مختلف به صورت مجازي ارائه کنيم.لاريجاني با اشاره به زيرساختهاي ايجاد شده در دانشگاه علوم پزشکي مجازي گفت: با ارائه مجازي برنامه‏هاي آموزشي دانشجويان علوم پزشکي در اقصي نقاط کشور مي‎توانند از آموزشهايي با کيفيت يکسان برخوردار گردند؛ که اين امر بستر ارتقاي عدالت آموزشي در کشور را فراهم مي‏کند.

وي تاکيد کرد: باتوجه به شرايط خاص آموزشهاي علوم پزشکي قاعدتا نمي‏توان تمامي دروس را به صورت مجازي ارائه کرد ولي سعي داريم تا با مجازيسازي کوريکولومهاي آموزشي ممکن از مزاياي سيستم آموزش مجازي در کشور بهره‏برداري کنيم.

معاون آموزشي وزارت بهداشت افزود: لازم است تا آموزشهاي علوم پزشکي به صورت ترکيبي از روش چهره به چهره و مجازي برگزار شود.

لاريجاني گفت: به همين منظور آيين‌نامه آموزش ترکيبي در دوره‏هاي دکتراي عمومي شامل پزشکي، دندانپزشکي و داروسازي در وزارت بهداشت تدوين و چندي قبل در شصت و سومين جلسه شوراي عالي برنامه‏ريزي تصويب شد.

وي اظهار داشت: بر مبناي اين آيين‌نامه حداکثر 60 درصد از آموزش هاي نظري و يا آن دسته از آموزشهايي که ماهيت کارگاهي يا کارآموزي در عرصه را ندارند مي‌تواند به شکل الکترونيکي برگزار شود. همچنين چهار هفدهم ساعات هر درس نظري مي‎‏تواند با نظر شوراي آموزش دانشکده ذيربط به صورت الکترونيکي برگزار شود.

معاون آموزشي وزارت بهداشت بر لزوم اجراي اين آيين‌نامه براي تمامي رشته‌هاي علوم پزشکي تاکيد کرد و گفت: در شصت و ششمين جلسه شوراي عالي برنامه ريزي مصوب شد تا اين آيين‌نامه براي ساير مقاطع علوم پزشکي از جمله کارداني، کارشناسي، کارشناسي ارشد و دکتراي تخصصي نيز اجرايي شود.

لاريجاني با بيان اينکه اين مصوبه براي اجرا به دانشگاههاي علوم پزشکي ابلاغ شده است، گفت: بدون شک اجراي اين آيين‌نامه تاثير بسزايي در ارائه آموزشهاي با کيفيت بهتر و همچنين دسترسي تمامي دانشجويان علوم پزشکي کشور به اين آموزشها خواهد داشت.وي ابراز اميدواري کرد کليه دروس نظري در دانشگاههاي علوم پزشکي کشور نيز از امکانات و بستر ايجاد شده در دانشگاه علوم پزشکي مجازي براي ارائه اين دروس نيز استفاده کرده و به اين ترتيب امکان شرکت همه دانشجويان علوم پزشکي را در کلاس مجازي بهترين اساتيد کشور فراهم کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي