جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/04/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5603

 کشف مرجان‌ها در زيستگاه عجيب 

 
تپه‌ها و صخره‌هاي مرجاني در عمق اقيانوس آرام شمالي و با توان غذاسازي بالاتر از معمول کشف شدند.به گزارش ScientificReports، تپه‌ها و صخره‌هاي مرجاني موجودات زنده دريايي هستند و مانند هر موجود زنده ديگري، براي حيات و تشکيل کلوني نيازمند شرايط ويژه‌اي خواهند بود. مرجان‌ها با استفاده از مواد معدني «آراگونيت» و نور خورشيد و فتوسنتز روي اجساد يکديگر متولد مي‌شوند و تپه‌ها و صخره‌هاي مرجاني را شکل مي‌دهند.

از آنجا که در اقيانوس آرام شمالي و اطلس جنوبي، آراگونيت يافت نمي‌شود، علم درياشناسي پيش از اين معتقد بود که مرجان‌ها در اين دو نقطه وجود ندارند و امکان زيست آنها موجود نيست. اکنون يک تيم از دانشگاه هاوايي موفق شده‌اند يک تپه مرجاني در عمق اقيانوس آرام شمالي کشف کنند و اين کشف شگفتي همگان را در برداشته است.نخستين تئوري دانشمندان اين است که اين تپه‌ها که تعداد آنها بسيار بيشتر از استثناء اعلام شده است، حاصل کار جريان‌هاي اقيانوسي هستند و مرجان‌ها توانسته‌اند با مقدار کم مواد معدني هم اسکلت خود را بسازند و دوام بياورند.

اين تئوري فقط يک گمان ضعيف محسوب مي‌شود چراکه مرجان‌ها با اسکلت ضعيف در اقيانوس دوام نمي‌آورند و تبديل به صخره نمي‌شوند. از سوي ديگر اين مرجان‌ها دو برابر فاميل‌هاي شناخته‌شده‌شان کلروفيل دارند.کلروفيل يا سبزينه، ماده‌اي‌ است که موجب رنگ سبز برگ‌ها مي‌شود و کار توليد انرژي از نور را برعهده دارد. اين مقدار کلروفيل به معني اين است که مرجان‌هاي تازه دو برابر انرژي توليد مي‌کنند و توان توليد اسکلت آنها نيز دو برابر است پس چگونه بر بستري که مواد لازم را ندارد، رشد کرده‌اند؟


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي