جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/04/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5603

 اين عنکبوت دريايي با تپش روده زنده است 

 
نتايج يک مطالعه جديد نشان مي‌دهد که گردش اکسيژن در بدن عنکبوت دريايي وظيفه سيستم گوارشي اين جانور است و نقش قلب در اين پروسه بسيار کمرنگ است.به گزارش آنا به نقل از ScienceAlert، تاکنون دانشجويان زيست‌شناسي هميشه دم از اين مي‌زدند که چگونه يک قلب تپنده خون و اکسيژن را در سراسر بدن به گردش درمي‌آورد و چه عضو مهمي است اما نتايج تحقيقات جديد نشان مي‌دهد که اين پديده شامل همه جانوران نمي‌شود. البته اگر منصف باشيم هيچ کس از وجود استثناي عجيب و غريب اين قانون اطلاع نداشت: عنکبوت دريايي.

اين ساکنان نامعمول اقيانوس، که عليرغم نامشان به سرده عنکبوتيان تعلق ندارند، جايگزين منحصر به‌فردي را براي قلب، اندام حياتي که همه ما زنده نگه داشته، پيدا کرده‌اند. عنکبوت دريايي با استفاده سيستم گوارشي خود به عنوان يک پمپ، اکسيژن را در اطراف بدنش به حرکت درمي‌آورد.

ممکن است اين توانايي تازه کشف شده، يک راه‌حل تکاملي غيرطبيعي باشد اما عنکبوت‌هاي دريايي خود نيز ارگانيسم‌هاي معمولي به شمار نمي‌روند؛ تقريبا تمامي سطح بدن اين جانور از پاهاي باريک و چندش‌آورش تشکيل شده است.

به گفته آرتور وودز زيست‌شناس از دانشگاه مونتانا، به دليل همين اندام‌هاي ميخ‌مانند است که عنکبوت دريايي چنين کارکردهاي متابوليکي حياتي را اتخاذ کرده‌ است.

وود توضيح مي‌دهد: «برخلاف سيستم گوارشي مرکزي ما که تنها به يک حفره در بدن محدود مي‌شود، سيستم گوارشي عنکبوت دريايي چندين بار منشعب شده است و هر بخش از لوله‌هاي گوارشي به انتهاي يک پا ختم مي‌شود. در واقع، سيستم گوارشي عنکبوت دريايي فضا پرکن است و در همه جاي بدن اين جانور وجود دارد درست مانند سيستم گردش خون ما که در سراسر بدنمان کشيده شده است».

باوجود اينکه مي‌دانستيم سيستم گوارشي منشعب عنکبوت دريايي در پاهاي آنها هم حضور دارند اما تا پيش از اين دانشمندان نمي‌دانستند که اين سيستم پيچيده شکمي وظيفه ضربان‌سازي زير آب را برعهده دارد.

وودز درحال مطالعه روي پديده رشد غيرعادي جانوران قطبي (پديده‌اي که در آن گونه‌هاي قطبي در آب و هواي گرم‌تر جثه بزرگ‌تري نسبت به همتايان خود دارند) در قطب جنوب بود که متوجه نادرست بودن چيزي در تحقيقات خود درباره عنکبوت‌هاي دريايي شد.

با وجود اينکه عنکبوت‌هاي دريايي داراي قلب تپنده هستند اما طبق مشاهدات وودز قلب اين موجود بسيار ضعيف مي‌تپد و به نظر نمي‌رسد توانايي پمپاژ خون به خارج از قفسه سينه (قسمت شکمي) را داشته باشد.

در عوض، مکانيسم حرکات سيستم گوارشي (انقباض و انبساط عضلات دروني شکم) کار قلب را انجام مي‌دهد. وودز در نظر گرفت که شايد نه تنها وظيف سيستم گوارشي هضم نباشد، شايد جابه‌جايي گازهاي تنفسي در سراسر بدن هم جزئي از وظايف اين سيستم باشد.

تيم تحقيقاتي وودز 12 گونه مختلف عنکبوت دريايي از قطب جنوب و ساحل غربي آمريکا را جمع کرد و خون‌ آنها را آغشته به رنگ شيميايي کرد. محققان ميزان اکسيژن آب را کاهش دادند تا نفس کشيدن را براي عنکبوت‌ها سخت‌تر کنند، سپس متوجه شدند حرکات حلقوي سيستم گوارشي افزايش يافت، درست مانند ضربان قلب انسان وقتي که در حال ورزش کردن باشد.

به گفته محققان، ممکن است موجودات دريايي ديگر از چنين سيستم تنفسي مشابهي استفاده کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي