جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/04/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5603

 عجيب و جالب 

 رقص عنکبوت هوشمند به شيوه "مورچه جنگي"

محققان عنکبوت‌هايي را شناسايي کردند که براي جلوگيري از شکار وخورده شدن، شيوه راه رفتن مورچه‌ها را تقليد مي‌کنند.

به گزارش تسنيم، به گفته محققان دانشگاه «کرنل» نيويورک، گونه‌اي از عنکبوت‌ها موسوم به «عنکبوت جهنده»(jumping spider) از اين عوامل ترس آگاهي دارند و از آن به عنوان يک مزيت بهره مي‌برند؛ اين عنکبوت‌ها راه رفتن مورچه را تقليد مي‌کنند.

بر اساس گزارش ميل‌آنلاين، در اين پژوهش، محققان با استفاده از دوربين‌هاي سريع، حرکت هر دو حشره را ضبط کردند و با بررسي فيلم‌ها متوجه شباهت بين نحوه راه رفتن آن‌ها شدند.

نتايج اين بررسي‌ها نشان داد، عنکبوت‌هاي جهنده گاهي توقف مي‌کنند و دو پاي خود را بالا مي‌برند تا شاخک‌هاي مورچه را شبيه‌سازي کنند

طبق اين گزارش، اين عنکبوت‌ها در مسيرهاي مارپيچ حرکت مي‌کنند تا مسير حرکت مورچه‌ها را شبيه‌سازي کنند.

شکارچياني که نمي‌توانند مانند يک دوربين سريع و دقيق حرکت حشرات را ارزيابي کنند، با اين نقش بازي کردن عنکبوت گول مي‌خورند و عنکبوت جهنده را با مورچه اشتباه مي‌گيرند

کشف روشي براي افزايش حافظه در خواب

دانشمندان به دستاوردهايي براي تحريک بعضي بخش‌هاي مغز در حين خواب دست يافته‌اند که با کمک اين روش‌ها، بالاخره يک روز مي‌توانند حافظه انسان را در حال خواب بهبود بخشند.

به گزارش آنا به نقل از DigitalTrends، آبا تا به حال سعي کرده‌ايد قبل از خواب چيزي را به خاطر بسپاريد و زماني که صبح بيدار شده‌ايد، به خوبي آن مساله را به ياد داشته‌ايد؟ مطمئن باشيد که فقط شما نيستيد که چنين تجربه‌اي داشته‌ايد.

تحقيقات اخير دانشمندان مرکز علوم پايه شناختي و اجتماعي در کره جنوبي دستاورد بزرگي در اين زمينه کسب کرده‌اند. آنها کشف کرده‌اند که يک خواب خوب شب، مي‌تواند در به يادآوري خاطرات يا حتي محتوايي که روز گذشته خوانده‌ايد يا تجربياتي که کسب کرده‌ايد، کمک بزرگي کند.

محققان همچنين کشف کرده‌اند که تحريک امواج مغزي خاص در طول خواب مي‌تواند حافظه بلند مدت را تا دو برابر تقويت کند. ولي خبر بد اين است که هنوز اين کار روي انسان‌ها امکان‌پذير نيست و فعلا در حد مغز موش‌ها روي اين موضوع کار شده است.

تحقيقات قبلي هم نشان داده بود که ريتم‌هاي مختلف مغز- مثل امواج آهسته قشر مغز، اسپيندل تالاموس- در طول خواب رخ مي‌دهند و همين امر موجب تقويت حافظه مي‌شود. اين فازهاي خواب با «خواب رم» همراه هستند.

کسي که خوابيده است، هر يک ساعت و نيم يک بار حالت منحصر به‌فردي را تجربه مي‌کند: ضربان قلب، فضار خون و تنفس زياد مي‌شوند. ترشح آدرنالين افزايش پيدا مي‌کند و چشم‌ها زير پلک‌هاي بسته شروع به حرکت مي‌کنند. اينها نشانه ورود به خواب رم هستند. خواب رم آخرين مرحله چرخه خواب است. همانطور که گفتيم، خواب رم چند بار در طول شب تکرار مي‌شود و هر بار طولاني‌تر از دفعه قبل است و در اوايل صبح به بيشترين زمان خود مي‌رسد. در واقع در يک خواب هشت ساعته سه تا شش مرحله رم رخ مي‌دهد که اين يعني حدود 20 درصد از خواب.

دانشمندان کره‌اي در اين تحقيق، روي «دوک‌هاي خواب» متمرکز شدند. دوک‌هاي خواب امواج کوتاهي با بسامد 12 تا 14 هرتز در خلال مراحل اول تا چهارم خواب و در فاصله زماني دو تا پنج دقيقه پيدا مي‌شوند. اين امواج نمايانگر فعاليت مکانيسمي است که حساسيت مغز را در برابر اطلاعات حسي کم مي‌کند و در استمرار خواب شخص نقش دارند. در اشخاص سالمند اين موج‌ها کمتر ديده مي‌شود و به همين دليل سالمندان در طول شب چندين بار از خواب بيدار مي‌شوند.

اين بخش از خواب، چيزي بين خواب و هوشياري براي انسان به وجود مي‌آورد و در حالت خواب، اين سيگنال‌ها ممکن است هفت تا 15 بار در ثانيه تغيير کنند که بر اساس يافته‌هاي دانشمندان، اين اعداد بستگي به کارهايي دارد که شخص روز گذشته انجام داده است. به اين صورت که هرچه يادگيري و اطلاعات ورودي به مغز در طول روز بيشتر باشد، آهنگ تغييرات اين بخش نيز بيشتر خواهد شد.

اين دانشمندان براي آزمايش فرضيه‌هاي خود، از تعدادي موش استفاده کردند و آنها را در قفس‌هاي مخصوصي قرار دادند و پس از پخش صداهاي ناموزون، به آنها شوک‌هاي الکتريکي خفيفي وارد کردند. روز بعد، حافظه اين موش‌ها به اين شکل مورد آزمايش قرار گرفت که همان آهنگ براي آنها در قفس پخش شد و دانشمندان منتظر واکنش آنها ماندند. محققان سپس در طول خواب موفق شدند با استفاده از نور، مغز موش‌ها را تحريک کنند و در نتيجه تغييرات دوک خواب را در آنها افزايش و کاهش دهند.

به گفته محققان اين تيم تحقيقاتي، نتايج به دست آمده فوق‌العاده بود و موش‌هايي که در طول خواب با استفاده از نور تحريک شده بودند، پس از قرار گرفتن در قفس و يا شنيدن صداهاي ويژه، دو برابر بهتر از ديگران حس ترس را به خاطر مي‌آوردند.

هدف نهايي اين پژوهش استفاده از اين روش جديد براي افزايش حافظه انسان است که البته در حال حاضر به دليل لزوم استفاده از ايمپلنت‌هاي پزشکي در مغز، چنين کاري امکان‌پذير نخواهد بود.

با اين حال آنها اميدوارند که در آينده‌اي نزديک بتوانند امواج مغزي انسان را تحريک و حافظه‌شان را تقويت کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي