جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/04/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5603

 خبرهاازعالم علم 

 شبيه‌سازي اثر ليزر در جراحي‌هاي دهان

دانشمندان تاثير ليزر در انگل برداري از دهان و لثه را با کامپيوتر شبيه‌سازي کردند که در اين روش با به‌کارگيري روش ليزري و کشتن باکتري‌هاي لثه، آلودگي ها بدون دخالت دست برطرف مي شود و لثه فرصت بازسازي مي‌يابد

به گزارش ستاد ويژه توسعه فناوري نانو، تجمع باکتري‌هاي واقعي در دهان مي‌تواند منجر به التهاب لثه شود و به ‌صورت بيماري پيوره در اطراف دندان گسترش يابد. اين بيماري يک عفونت بسيار خطرناک است که در آن استخوان‌ها و بافت‌هاي نگه‌دارنده دندان تجزيه مي‌شوند.

دانشمندان بر پايه‌ي ويژگي‌هاي اپتيکي بافت لثه و باکتري‌ها، مدل‌هاي محاسباتي در اين زمينه ارائه کرده و اثر سه ليزر رايج را بر دو گونه از باکتري‌ها با اندازه و عمق نفوذ مختلف در درون لثه، شبيه‌سازي کردند.

نتايج اين شبيه‌سازي نشان مي‌دهند که هم ليزرهاي ديودي با طول‌موج 810 نانومتر و هم ليزر نئوديميوم-ياگ با طول‌موج 1064 نانومتر، توانايي کشتن باکتري‌ها در عمق 3 ميلي‌متري بافت لثه رادارند. هر دو اين ليزرها در شبيه‌سازي کمترين گرمايش لثه منجر به التهاب را نشان دادند و در هر دو التيام لثه سريع بوده است.

با به‌کارگيري روش ليزري و کشتن باکتري‌هاي لثه، آلودگي بدون دخالت دست، برطرف شده و لثه فرصت بازسازي مي‌يابد.

با استفاده از شبيه‌سازي نشان داده مي‌شود که هر دو ليزر بافت‌هاي سالم را حفظ کرده و کمينه گرمايش را به بافت‌هاي مجاور انتقال مي‌دهند.

کمينه کردن آسيب حرارتي سبب درمان سريع‌تر مي‌شود.

روش تحليل اين تحقيق براي شبيه‌سازي چگونگي عملکرد پرتوي ليزر با بافت ها، پيامدهايي فراتر از دندانپزشکي دارد. پزشکان و جراحان در درمان هاي مختلف از جمله عملکرد تارهاي صوتي و درمان امراض پوستي مانند قارچ ناخن و انگشت‌هاي پا از ليزر استفاده مي‌کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي