جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/04/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5603

 قرارداد توسعه فاز 11پارس جنوبي از منظر برخي نمايندگان مجلس 

 
برخي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با حمايت از قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبي تاکيد کردند حضور سرمايه گذاران بزرگ خارجي در صنعت نفت نشاندهنده به سنگ خوردن تير تحريم اقتصادي و اهداف آمريکاست.

به گزارش ايرنا, توتال شرکت گمنامي نبود؛ اما اين روزها به قدري در ايران مشهور و معروف شده است که کمتر کسي آن را نمي شناسد.

وزارت نفت در چهارمين سال از دور جديد حضور بيژن زنگنه توانست با شيوه جديد قراردادهاي نفتي، پاي توتال را که به يکي از پنج غول نفتي دنيا شهرت دارد، به فاز يازدهم پارس جنوبي باز کند؛ امري که شايد بسياري از منتقدان ناباورانه شاهدش بودند، هر چند پيش از آن نيز ناباورانه گمان نمي کردند توتال براي توسعه در پارس جنوبي به ايران بازگردد.

هنوز زماني از احياي حق توليد نفت ايران در سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) نگذشته بود که صداي پاي ورود توتال در رسانه ها پيچيد.

نقدها از گوشه و کنارشنيده مي شود که نه بر کار کارشناسي تکيه دارد و نه بر تجربه هاي نفتي و البته شواهد زيادي از سياسي بودن آنها حکايت مي کند.

نشريه وزارت نفت (مشعل) بخشي از نظر نمايندگان مجلس شوراي اسلامي درباره قرارداد توتال را جمع کرده است.

قرارداد توتال و کاهش ريسک سرمايه گذاري

علي مطهري نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي، گفت: امضاي قرارداد با توتال سبب مي شود ريسک سرمايه گذاري در ايران کمتر شود و اين قرار داد، يک امتياز مثبت براي دولت است. اين قرارداد اقدام بسيار خوبي بود و در چنين شرايطي که آمريکا به دنبال تحريم هاي جديد است، اين همکاري سبب شد که اعتماد کشورهاي خارجي به ايران بيشتر شود.

ارتقاي جايگاه ايران در عرصه انرژي

سکينه الماسي عضو کميسيون انرژي، گفت: حضور سرمايه گذاران خارجي در صنعت نفت، اشتغالزايي را به دنبال دارد. همه بايد از فرصت حضور سرمايه گذاران خارجي در ايران استفاده کنيم.

وي افزود: برخي کشورها همچون آمريکا در پي منزوي کردن ايران هستند، اما حضور سرمايه گذاران بزرگ خارجي در صنعت نفت نشان مي دهد که تير تحريم اقتصادي اين کشور به سنگ خورده و اهداف آمريکا محقق نخواهد شد.

حسين اميري خامکاني عضو کميسيون انرژي، بيان داشت: با اجراي قراردادهاي جديد نفتي و سرمايه گذاري در اين صنعت، افزون بر حفظ منافع مادي و غير مادي کشور، فناوري و دانش فني وارد کشور شده و انقلاب بزرگي در صنعت نفت ايجاد مي شود.

هموار کردن راه توسعه

اسدالله قره خاني سخنگوي کميسيون انرژي، گفت: صنعت نفت و گاز امن ترين و پرسودترين صنعت براي سرمايه گذاران تلقي مي شود، حضور سرمايه گذاران بزرگ خارجي، زمينه توسعه صنعت نفت و گاز کشور را فراهم مي کند.

وي افزود: حضور سرمايه گذار خارجي به هيچ وجه به معناي کنار گذاشتن اقتدار و عزت داخلي نيست، بلکه استفاده از چنين سرمايه‎هايي مي تواند توان اقتصادي ايران را افزايش دهد.سهيلا جلودارزاده نماينده تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس گفت: سرمايه گذاري خارجي در صنعت نفت، راهکار مناسبي براي شتاب بخشي به روند توسعه اقتصادي و اشتغالزايي در کشور است. شرکت ها و سرمايه گذاران بزرگ نفتي در گذشته با ايران همکاري داشتند که نتايج خوبي نيز از اين همکاري نصيب ايران شده است.

غلامعلي جعفرزاده ايمن آبادي عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات، بيان داشت: امضاي قرارداد نفتي با شرکت توتال فرانسه، اتحاد بين المللي عليه ايران را بر هم زد که اين مهم، حاصل تدبير حاکميت، دولت و مقاومت ملت ايران بود.

احمد بيگدلي نماينده شهرستان خدابنده، گفت: سرمايه گذاري خارجي در صنعت نفت، دانش و فناوري هاي تازه اي را وارد اين صنعت مي کند و رونق اقتصادي را نيز به همراه دارد.

ارتقاي جايگاه ايران در عرصه انرژي

جلال ميرزايي عضو کميسيون انرژي، گفت: کشورهايي که در فکر تحريم ايران بودند، امروز با ورود شرکت ها و سرمايه گذاران بزرگ نفتي به ايران، بيش از پيش مايوس خواهند شد.

همکاري با شرکت هاي بزرگ نفتي، فناوري هاي روز دنيا را وارد کشور خواهد کرد که اين مهم، نه تنها در اقتصاد کشور تاثيرگذار خواهد بود، بلکه مي تواند به افزايش اشتغالزايي در کشور نيز کمک کند.

سيدحسين افضلي نماينده اقليد، بيان داشت: درست است که منابع داخلي براي سرمايه گذاري اولويت دارد، اما براي توسعه ميدان هاي مشترک و افزايش ارزش افزوده در صنعت نفت، نبايد معطل ماند.

با توجه به شرايط حوزه هاي نفتخيز کشور و اشتراک آن با کشورهاي همسايه، بايد هرچه سريع تر با استفاده از فناوري هاي روز دنيا، از اين منابع بهره برداري کنيم.

جبران عقب ماندگي هاي صنعت نفت

علي عسگر ظاهري عبده وند عضو کميسيون انرژي، گفت: در حالي که برخي کشورهاي همسايه، برداشت بيشتري نسبت به ايران در مخازن مشترک نفت و گاز دارند، قراردادهاي جديد نفتي و سرمايه گذاري خارجي با شرکت هاي بزرگ نفتي، مي تواند عقب ماندگي هاي گذشته در اين بخش را جبران کند.

احمد مرادي عضو کميسيون انرژي، گفت: زماني که شرکت هاي بزرگ نفتي خواهان همکاري با صنعت نفت ايران هستند، اين موضوع نشاندهنده وجود امنيت سرمايه گذاري در کشور است.

محمود صادقي نماينده تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس، گفت: شرکت هايي همچون توتال، هيچگاه بدون مطالعه در کشوري مبادرت به سرمايه گذاري نمي کنند.

ورود توتال و سرمايه گذاري اين شرکت نفتي در ايران، نشاندهنده به نتيجه رسيدن برجام و رفع تحريم هاست.

سرمايه گذاري شرکت بزرگ نفتي توتال در صنعت نفت ايران، باوجود ريسک هاي سرمايه گذاري در منطقه، نشان دهنده وجود ثبات و امنيت اقتصادي در ايران است.

عبدالکريم حسينزاده عضو کميسيون عمران، بيان داشت: جذب سرمايه خارجي در شرايط حساس منطقه اي و جهاني، نوعي ديپلماسي اقتصادي به شمار مي‎آيد. ورود شرکت هاي بزرگ نفتي به کشور، نشانه موفقيت ديپلماسي نفتي است.

ورود شرکت هاي بزرگ نفتي به ايران، نشان دهنده آن است که ما جزيرهاي امن و با ثبات در ميان کشورهاي منطقه هستيم که از ظرفيت‎هاي زيادي براي جذب سرمايه هاي خارجي نيز برخورداريم.

عزت الله يوسفيان ملا رئيس کميسيون تدوين نامه،: توتال از فرصت ايجاد شده در پساتحريم با هوشياري تمام استفاده کرد.

وي افزود: براي توسعه صنعت نفت، بايد از تجارب و فناوري هاي روز دنيا و تعامل با شرکت هاي معتبر جهاني استفاده کرد. محمد قسيم عثماني عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات، گفت: صنعت نفت براي توسعه هرچه بيشتر، به جذب سرمايه گذاري نيازمند است. سرمايه گذاري خارجي، مناسب ترين راه براي تامين مالي پروژه هاي صنعت نفت است.

مجيد ناصري نژاد عضو کميسيون انرژي مجلس، بيان داشت: بايد زمينه براي جذب سرمايه خارجي فراهم شود تا با جذب منابع مالي جديد، پروژه ها آغاز به کار کنند و توليد در کشور رونق بگيرد. بدون ترديد، جذب سرمايه گذاري خارجي و ورودشرکت ها ي معتبر بين المللي نفتي به کشور، به توسعه و رونق صنعت نفت کمک خواهد کرد.

محمدرضا تابش نايب رئيس فراکسيون اميد، گفت: قرارداد توتال با ايران، حاکي از شکسته شدن تحريم ها است و از نظر سياسي، حائز اهميت است و منافع ملي کشور با چنين قراردادهايي ارتقا مييابد.

طيبه سياوشي شاه عنايتي نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس، تاکيد کرد امضاي قرارداد نفتي با توتال فرانسه، نشانه اي از شکست سياست هاي دولت ترامپ براي منزوي کردن جمهوري اسلامي ايران است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي