جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/04/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5603

 معادلات انرژي 

 مصرف بنزين رکورد زد

معاون شرکت پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران با بيان اينکه مصرف بنزين در ايران به بيش از 83 ميليون ليتر رسيده است، اظهار کرد: با وجود اينکه مصرف بنزين در کشور به پيک خود رسيده، مشکلي در تامين بنزين وجود ندارد.

به گزارش ايسنا،شاهرخ خسرواني با تاکيد بر اينکه درمورد ميزان ذخيره بنزين در کشور نمي توان آمار دقيقي ارائه کرد، افزود: متوسط ميزان مصرف بنزين در کشور بعد از ماه مبارک رمضان به بيش از 83 ميليون ليتر رسيده و کاهش هم پيدا نمي‌کند که يک امر غيرعادي است. پيش‌بيني افزايش مصرف در حد پنج درصد بود که در حال حاضر به بالاي 9 درصد رسيده است.

وي درمورد دليل اصلي افزايش مصرف بنزين در کشور توضيح داد: يکي از دلايل افزايش ميزان ومصرف بنزين در کشور، توليد بيش از اندازه خودرو است و اين‌که مردم مي‌توانند به راحتي صاحب ماشين شوند.

معاون شرکت پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران با تاکيد بر اينکه مصرف بنزين بسيار غيرعادي شده است، تصريح کرد: در کشور 37 منطقه پخش وجود دارد که ذخاير بنزين در اين منطقه ها بر اساس تمرکز مصرف مديريت مي‌شوند. براي مثال ميزان ذخاير در استان‌هاي تهران، خراسان شمالي نسبت به ساير استان‌ها بيشتر است، زيرا تمرکز تردد و مسافرت در اين دو استان يا استان‌هاي مازندران و گيلان بيشتر است. به همين دليل تمرکز ذخيره سازي در اين استان‌ها بيشتر و بيش از 60 درصد ذخيره‌سازي بنزين در اين چهار استان است.

خسرواني تاکيد کرد: با وجود اينکه در پيک مصرف بنزين به سر مي‌بريم ذخاير بنزين در کشور قابل قبول است.

رئيس سومين همايش مسئوليت اجتماعي صنعت نفت:

ارتقا و جذب نيروهاي بومي از برنامه‎هاي راهبردي نفت است

رئيس سومين همايش مسئوليت اجتماعي صنعت نفت، ارتقا و جذب نيروهاي بومي را از برنامه‎هاي راهبردي صنعت نفت در حوزه مسئوليت‎ اجتماعي (CSR) خواند.

به گزارش شانا، غلامرضا منوچهري در آستانه برگزاري سومين همايش مسئوليت اجتماعي صنعت نفت، با بيان اين مطلب افزود: آموزش جوانان به ويژه در مناطقي مانند عسلويه و غرب کارون مي‎تواند نياز آتي صنعت نفت به نيروهاي بومي را با امکان دستيابي به کارکناني کيفي‎تر رفع کند.

وي گفت: ارتقا و جذب نيروهاي بومي، افزون بر آن‌که هزينه کمتري در پي دارد، اصطکاک نفت با محيط پيرامون را هم کاهش مي‎دهد.

منوچهري با بيان اين‎که وزارت نفت از چند وجه به مسئوليت اجتماعي توجه دارد، ادامه داد: گرايش وزارت نفت، توجه بيشتر به فعاليت‏هاي آموزشي و ارتقا زيرساخت‎هاي فرهنگي و اجتماعي است و از آنجا که بهبود شاخص‎هاي کيفي طرح‎ها، به کاهش آلايندگي و افزايش سازگاري با محيط مي‎انجامد، اين موضوع بسيار مورد تاکيد است.

وي با بيان اين‎که در نظر گرفتن يک مولفه بدون توجه به مولفه‎هاي جانبي، آثار زيانباري به همراه دارد افزود: پيوستگي ميان مسائل فرهنگي، توسعه‎اي، زيست محيطي و ... ايجاب مي‎کند شاخص‎هاي مربوط به هر يک از اين حوزه‎ها را در کنار هم ببينيم و سپس اثرگذاري آنها را بسنجيم تا بهتر بتوانيم راهکارهاي توسعه پايدار را مدنظر قرار دهيم.

منوچهري در اين زمينه به مصاديقي اشاره و تصريح کرد: به طور نمونه، بعضا براي افزايش توليدات کشاورزي و با توجه به نياز آبي، نسبت به زدن چاه اقدام کرديم و بعدها متوجه شديم که منابع آب زيرزميني افت کرده يا تعادل آن به هم خورده، اراضي نشست کرده، آب‎ها شور شده و عوارضي از اين دست. يا مثال ديگر اين‎که خودوريي توليد مي‎کنيم که آلودگي زيست‎محيطي يا مشکل ايمني دارد و حادثه‎آفرين مي‎شود. يا پالايشگاهي درست مي‎کنيم که بنزين نامطلوب توليد مي‎کند. همه اين مثال‎ها به نوعي نشان مي‎دهد توجه نکردن به مولفه‎هاي مختلف، چه مشکلاتي ايجاد مي‎کند. معاون توسعه و مهندسي شرکت ملي نفت ايران با بيان اين‎که در کنار اين نمونه‎ها، نگاه يک‎بُعدي به برخي مسائل آثار بلندمدت‎تري هم بر جاي مي‎گذارد، ادامه داد: مثال بارز آن در نفت مي‎تواند توجه نکردن به ساکنان مناطق همجوار تاسيسات نفت و گاز باشد که منجر به تبعيض‎ها و گسترش اختلافات طبقاتي مي‎شود و تقابل‎هايي را به وجود مي‎آورد.

به گفته منوچهري، همانطور که طرح‎هاي صنعتي مي‎تواند بر فيزيک محيط پيراموني از طريق تغيير زيرساخت‎ها، شبکه آب و فاضلاب، راه‎ها و ... تاثير بگذارد، بر مردم منطقه هم تاثيرگذار خواهد بود و تاثير بر انسان‎ها به مراتب حائز اهميت‎تر و بلندمدت‎تر است.

وي يادآور شد: انسان به عنوان عامل تحقق اهداف و شکل‎دهنده فرايندها و تحولات، بايد در کانون توجه قرار گيرد و پيشبرد طرح‎ها و پروژه‎هاي صنعتي بدون در نظر گرفتن اين مهم با چالش‎هاي جدي رو‌به‌رو مي‎شود.منوچهري ايفاي مسئوليت اجتماعي را نيازمند نگاهي هوشمند و ديدگاهي متعهدانه نسبت به طبيعت و انسان عنوان کرد و گفت: لازم است براي نهادينه شدن فرهنگ مسئوليت اجتماعي، در تصميم‎گيري‎هاي کلان کشور به مسائل اجتماعي و زيست‎محيطي بيش از پيش توجه شود.

وي يادآور شد: کوتاه‎مدت فکر کردن و توجه صرف به منافع شخصي يا گروهي خاص، آفتي است که مي‎تواند مانع تحقق اهداف در حيطه مسئوليت اجتماعي شود.رئيس سومين همايش مسئوليت اجتماعي صنعت نفت با تاکيد بر ضرورت توجه همزمان به مردم، زيرساخت‎هاي اجتماعي، رفاهي، فرهنگي و ...، ادامه داد: اين موضوع به ويژه در کشور ما که چند دهه است بي‎مبالاتي در استفاده از منابع و ذخاير و توليدهاي بي‎منطق را پشت سر مي‎گذاريم، ضروري‎تر است.به گفته منوچهري، ما در توليد مواد پلاستيکي رکورد داريم؛ به‎طوري‎که کلي هزينه مي‎کنيم و به طبيعت هم آسيب مي‎رسانيم. در آلوده کردن هوا، در مصرف انرژي، در توليد غيرکيفي، در از بين بردن منابع آبي و مراتع رکورد زده‎ايم. اينها بحران‎هاي واقعي است که تعهد اجتماعي ما را سنگين‎تر مي‎کند و براي توقف اين روندها نيازمند افزايش درک عمومي هستيم.وي با بيان اين‎که وجدان مردم بايد حساس شود و سياستگذاران، نمايندگان مجلس، مديران اجرايي بايد اطلاعات و تمرکز خود را روي مسائلي از اين دست افزايش دهند، افزود: برگزاري همايش مسئوليت اجتماعي به تحقق اين هدف کمک مي‎کند.رئيس سومين همايش مسئوليت اجتماعي صنعت نفت گفت: از فاز صفر و مقدماتي تا پياده‎سازي پروژه، در تمام مراحل لازم است علاوه بر طرح فيزيکي و مشخصات توليد و سرمايه‎گذاري، آثار جانبي فعاليت‎ها را در نظر داشته باشيم و بخشي از منابع پروژه را به بحث مسئوليت اجتماعي اختصاص دهيم و مراقبت کنيم که آثار زيان‌باري گريبانگير محيط پيراموني نشود.منوچهري يادآور شد: معمولا مطالعات عميقي در حوزه مسئوليت اجتماعي انجام نمي‎شود و در بسياري از مناطق همجوار نفت، مسئولان استاني و محلي بيشتر خواهان انجام پروژه‎هاي عمراني هستند؛ در حالي‎که آموزش و بهبود زيرساخت‎هاي انساني مي‎تواند در درازمدت پيامدهاي مطلوب‎تر و راهگشاتري به همراه داشته باشد.وي گفت: در درجه اول، بايد دولت به عنوان متولي تخصيص منابع به اين مهم توجه کند و وزارتخانه‎ها، شرکت‎هاي دولتي، سازمان‎هاي وابسته به دولت و نهادهاي عمومي و حتي شرکت‎ها و سرمايه‎گذاران بخش خصوصي، هر يک به سهم خود در اين زمينه ايفاي نقش کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي