جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/04/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5603

 ميز خبر 

 حفاظت از قديمي‌ترين خطوط لوله انتقال نفت ايران هوشمند شد

شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران با اجراي عمليات هوشمند سازي 17 ايستگاهه کاتديک در منطقه غرب براي نخستين بار، حفاظت از قديمي‎ترين خط لوله انتقال نفت کشور را هوشمند کرد.

به گزارش ايلنا، چهارمين خط لوله نفتي کشور در سال 1314 در مسير نفت شهر/ کرمانشاه به قطر سه اينچ و طول 230 کيلومتر پس از ساخت پالايشگاه نفت کرمانشاه با ظرفيت 2000 بشکه در روز ساخته شد.

زماني که چهارمين خط لوله نفت خام کشور احداث شد، مراکز انتقال نفت اين خط نيز شامل نفت شهر، کلانتر، پايطاق و علي آباد نيز ساخته شد که از قديمي ترين تلمبه خانه هاي ايران محسوب مي شود.

پس از آن و تا سال 1350 که يک خط لوله نفت خام به قطر هشت اينچ در همان مسير ساخته شد، تنها خط لوله‌اي که نفت خام را به غرب کشور و پالايشگاه کرمانشاه منتقل مي‌کرد، همان خط لوله سه اينچي بود.

هم اکنون خطوط لوله و مخابرات منطقه غرب کشور با مرکزيت کرمانشاه و در جوار پالايشگاه کرمانشاه وظيفه انتقال نفت و خام و فرآورده آن بخش کشور در مسيرهايي به طول 236، 171، 127 و 21 کيلومتر را بر عهده دارد.

مهرداد حقيقيان، مدير خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه غرب با اشاره به بالا بودن قدمت تجهيزات و خطوط لوله سه گانه در اين منطقه، مي گويد: با تلاش و همت رؤساي واحدها و کارشناسان منطقه و با رعايت اخلاق حرفه اي کار، همه تلاش خود را به منظور آماده نگه داشتن تجهيزات و دستگاه‌ها به کار گرفته‌ايم.

وي ادامه مي دهد: همه مسيرهاي خطوط لوله به‌طور مستمر توسط واحدهاي فني و عملياتي مديريت و پايش مي‌شوند.

مدير خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه غرب اظهار مي کند: در يک سال گذشته هيچ گونه حادثه نشتي و يا پارگي خط در اين منطقه روي نداده است که اين موضوع نتيجه تلاش، برنامه ريزي و اجراي به موقع دستورعمل‌ها از سوي کارکنان است که براي رسيدن به اهداف منطقه سعي و تلاش شبانه روزي مي کنند.مدير خطوط لوله و مخابرات منطقه غرب کشور مي افزايد: هم اکنون عمليات هوشمند سازي 17 ايستگاهه کاتديک اين منطقه براي نخستين بار در سطح شرکت خطوط لوله و مخابرات و همچنين شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران انجام شده است.حقيقيان مي گويد: با انجام اين عمليات افزون بر اين‌که از شرايط مطلوب‌تري براي فعاليت ايستگاه‌هاي حفاظت کاتديک برخوردار شده ايم، همچنين حجم ترددهايي که براي کنترل و پايش انجام مي داديم نيز کاهش يافته است.بر اساس اين گزارش يکي از روش‌هاي محافظت از خوردگي فلزات به‌وسيله کاتد قرار دادن سطح فلز در يک سلول الکتروشيميايي است که به همين منظور نيز ايستگاههايي در طول مسير خطوط لوله تعبيه مي شود.وي درباره عملکرد اين شرکت در يک سال اخير مي افزايد: انتقال نفت خام و فرآورده‌هاي نفتي دريافتي از خط 16 اينچ و ارسال آن به پالايشگاه، پخش منطقه کرمانشاه و تاسيسات سنندج پارسال 370 ميليون و 268 هزار ليتر افزايش يافته است.به گفته وي، ميزان انتقال نفت خام و فرآورده در سال 1394 به ميزان يک ميليارد و 835 ميليون و 213 هزار ليتر بوده که در سال 95 به دو ميليارد و 205 ميليون و 481 هزار ليتر رسيده است.

مدير خطوط لوله و مخابرات منطقه غرب همچنين از ارتقا نيافتن سمت‌هاي سازماني، کمبود فضاي اداري، کمبود نيروي انساني در بخش‌هاي مختلف، احداث مامورسرا در تاسيسات انتهايي سنندج و مرکز انتقال نفت شهيد قمري، نوسازي ماشين آلات ساختماني و خودروهاي سبک، روزآمدکردن و ايمن سازي تجهيزات مربوط به مخازن و غيره به عنوان بخشي از مشکلات اين منطقه نيز نام برد.

شمارش معکوس براي افتتاح طرح يک هزار ميليارد توماني گازي در مازندران

طرح ايجاد خط لوله انتقال گاز از استان سمنان به مازندران با هدف پايداري گاز مشترکان اين استان و گازرساني به روستاهاي ييلاقي واقع در جنگل هاي هيرکاني به مرحله نهايي رسيد و شمارش براي دميدن در سوت افتتاح اين طرح يکهزار ميليارد توماني آغاز شده است .

به گزارش ايرنا ، اجراي خط لوله 42 اينچ انتقال گاز دامغان - کياسر - ساري از زمستان سال 86 و پس از نخستين بدعهدي کشور ترکمنستان در تامين گاز مورد نياز کشورمان در دستور کار قرار گرفت ولي تا پايان عمر دولت گذشته تنها 30 درصد پيشرفت فيزيکي داشت .

شتاب بخشي به اجراي اين طرح در دولت يازدهم به منظور تحقق پايداري گاز مشترکان مازندراني و همچنين حفاظت از جنگل هاي هيرکاني اين استان از طريق گازرساني به روستاهاي بالادست در دستور کار قرار گرفت و با تامين بموقع اعتبارات مورد نياز به مرحله بهره برداري رسيده است.استان مازندران با توجه به اين که در انتهاي خط لوله گازي کشور قرار دارد در پيک مصرف اين انرژي فسيلي بويژه زمستان هاي سرد و سخت با کمبود گاز مواجه مي شود و به همين خاطر بخشي از گاز مورد نياز فصل زمستان اين استان از طريق واردات از ترکمنستان تامين مي شود.

دولت نهم که در زمستان سال 86 و در واکنش به اقدام ترکمنستان در قطع صادرات گاز به ايران تصميم ساخت خط لوله انتقال گاز از دامغان را اتخاذ کرد ، وعده داده بود تا اين طرح در کمتر از 6 ماه به سرانجام برسد و مشکل کمبود گاز طبيعي در مازندران به طور کلي از ميان برود.

اين طرح در 6 سال دولت نهم و دهم کمتر از 30 درصد پيشرفت فيزيکي داشت و دولت يازدهم از سه سال پيش تاکنون تمام همت و تلاشش را بر بهره برداري از اين طرح در سريع ترين زمان ممکن متمرکز کرد تا ديگر زمستان استان هاي شمالي با افت و يا قطع جريان گاز مواجه نشود.

مدير عامل شرکت گاز مازندران يکشنبه شب به خبرنگار ايرنا گفت که با دستور صريح وزير نفت و با پيگيري جدي مديران شرکت ملي گاز ايران ،اعتبار کامل اين طرح تامين و آماده بهره برداري شده است .

محمد اسماعيل ابراهيم زاده ميانگين روزانه مصرف گاز در استان مازندران را 22 تا 26 ميليون متر مکعب اعلام کرد و افزود : با جريان گاز در خط انتقال 40 اينچ دامغان به ساري ، ديگر نيازي به واردات روزانه حدود 10ميليون متر مکعب گاز از ترکمنستان نيست.

وي تصريح کرد : به طور يقين اين طرح ملي نه تنها وابستگي به گاز ترکمنستان را از بين مي برد ، حتي نياز گاز از طريق لوله هاي گرگان و رشت نيز کم خواهد شد و مازاد مصرف گاز در استان مازندران زمينه اي براي تامين سوخت واحدهاي بزرگ صنعتي و توليدي را فراهم مي کند .

ابراهيم زاده توضيح داد : با جريان روزانه 40 ميليون متر مکعب گاز در خط لوله 42 اينچ دامغان - ساري ، علاوه ايجاد پايداري در شبکه گاز خانگي ، 13 ميليون متر مکعب گاز مورد نياز کارخانه هاي سيمان ، صنايع چوب و کاغذ و نيروگاه نکا به عنوان واحدهاي صنعتي مهم استان تامين و گاز مورد نياز براي يک واحد پتروشيمي نيز ذخيره مي شود.

وي افزود : زمستان امسال نه تنها پايداري گاز براي مشترکان خانگي تضمين مي شود ، بلکه واحد هاي صنعتي و توليدي مازندران که در زمان افت فشار به سوخت جايگزين فسيلي از جمله گازوئيل شيفت مي شدند ، ديگر از سوخت گران قيمت و آلوده کننده زيست محيطي استفاده نخواهند کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي