جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/04/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5603

 پرداخت وام از حساب يارانه بزودي در بانک‌هاي دولتي 

 
مدير اداره مطالعات و مقررات بانکي بانک مرکزي گفت: تمامي بانک‌ها غير از بانک‌هاي قرض‌الحسنه مهر ايران و رسالت امکان پرداخت وام از حساب يارانه را دارند.به گزارش تسنيم، حميدرضا غني‌آبادي درباره وضعيت اجراي طرح ياراکات اعتباري با گذشت دو ماه از ابلاغ اين طرح و در واکنش به اينکه هيچ کدام از بانک ها جز بانک کشاورزي ياراکارت اعتباري صادرنمي کنند، افزود: ابلاغيه ياراکارت اعتباري به همه بانک ها ابلاغ شده و اگر شعب از اين طرح مطلع نيستند، به دليل کم کاري خود بانک هااست.وي اظهار داشت: در حالي که بخشنامه هاي بانک مرکزي به صورت يکسان به کل سيستم بانکي ابلاغ مي شود و بانک ها موظف هستند طي 5 روز کاري بخشنامه ابلاغي از سوي اين بانک را بدون دخل و تصرف به زيرمجموعه خود ابلاغ کنند اما برخي بانک ها به متقاضيان دريافت ياراکارت اعتباري اعلام مي کنند که تاکنون ابلاغيه اين طرح از سوي بانک مرکزي به آن ها ابلاغ نشده است.

مدير اداره مطالعات و مقررات بانکي بانک مرکزي اين اقدام بانک ها را کم کاري آن ها عنوان کرد و افزود: برخي بانک ها به دليل شيوه هاي اجرايي داخلي، منابع و ... تاکنون موفق به اجراي اين طرح نشده اند اما اينکه اين بخش نامه از سوي بانک مرکزي ابلاغ نشده، صحيح نيست.غني آبادي با تاکيد بر اينکه اجراي ياراکارت يکي از راهکارهاي ايجاد وفاداري و جذب مشتري در بانک ها است، گفت: بانک ها به دليل اينکه برنامه‌ريزي مشخص و استراتژي معيني ندارند، از چنين طرح هايي استقبال نمي کنند و رويکردي منفعلانه دارند.

وي ادامه داد:تمام بخشنامه ‌هاي بانک مرکزي در حال حاضر به صورت يکسان از طريق سيستم مشخصي ابلاغ مي شود و اگر يک بانک دريافت کرده باشد گواهي بر اين است که ساير بانک ها نيز آن را دريافت کرده اند.

غني آبادي در ادامه با تاکيد بر اينکه اگر بانک اين ابلاغيه را براي شعب و بخش هاي زيرمجموعه خود ارسال نکرده باشد تخلف انجام داده است، گفت: همه بانک ها و موسسات سيستم بانکي غير از بانک هاي قرض الحسنه مهر ايران و رسالت امکان صدور يارا کارت اعتباري رادارند البته اين دو بانک نيز به دليل اينکه نمي توانند از عقد مرابحه استفاده کنند از اين امکان برخوردار نيستند.

مدير اداره مطالعات و مقررات بانکي بانک مرکزي با اعلام اينکه اجراي اين طرح اجباري نيست، افزود: به بانک ها اعلام شده که اين ظرفيت از سوي بانک مرکزي در اختيار آن ها قرار داده شده تا با وثيقه گرفتن يارانه سرپرستان خانوار براي آن ها کارت اعتباري صادر و تسهيلات پرداخت کنند و اين ابلاغيه بانک مرکزي هم الزام نيست و ظرفيت سازي است.

وي، درباره شرايط دريافت وام و درخواست ضامن براي صدور اين کارت از سوي بانک کشاورزي گفت: وثيقه قرار دادن يارانه نوعي ضمانت است و فرض بر اين بود که براي دريافت تسهيلات ضامن حذف شود اما اعطاي تسهيلات توسط بانک ها و تخصيص منابع و شرايط اعطاي آن به موجب آيين نامه فصل سوم قانون عمليات بانکداري بدون ربا برعهده هر بانک است.

غني آبادي با اشاره به اينکه برخي احکام و دستورالعمل هاي بانک مرکزي جنبه ايجاد يک بستر، زير ساخت و ظرفيت دارد، افزود: هدف از ايجاد اين طرح اين بود که امکاني در اختيار بانک ها قرار داده شود تا با وثيقه قرار دادن يارانه، در قالب کارت اعتباري به متقاضيان تسهيلات ارائه شود.

در همين رابطه ،رئيس شوراي هماهنگي بانک‌هاي دولتي در پاسخ به اين سوال که چرا فقط بانک کشاورزي شروع به اعطاي تسهيلات يارا کارت کرده است، گفت: قطعاً به همه بانک‌هاي دولتي به تدريج اين کار را شروع خواهند کرد.محمدرضا حسين زاده در پاسخ به اين سوال که چرا بانک ملي به عنوان بزرگترين بانک دولتي پرداخت وام از حساب يارانه را شروع نکرده افزود: ما اين تسهيلات را از قبل داشتيم البته نه به صورت ياراکارت ولي به شکل ديگر از سال گذشته در بانک ملي پياده شده است.مدير عامل بانک ملي ايران گفت: اما اگر لازم باشد براي اعطاي تسهيلات ياراکارت نيز اقدام خواهيم کرد.

بانک مرکزي پيشتر ابلاغ کرده بود، بانک ها از محل حساب يارانه نقدي تا سقف 5 ميليون تومان به سرپرستان خانوار وام بدهند و ضمانت اين وام همان يارانه نقدي باشد که اين مصوبه فقط از سوي بانک کشاورزي عملياتي شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي