جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/04/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5603

 خبرها 

 درمان نکردن افسردگي کودکي،بحران بزرگسالي را به همراه دارد

هرگز نبايد نشانه هاي افسردگي در کودکان را يک فرآيند طبيعي مقتضي با سن کودک دانست چرا که درمان نکردن آن باعث ايجاد مشکلات بزرگ تر در آينده خواهد شد.

ناهيد ازغندي روانشناس کودک در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛اظهار داشت: افسردگي در سنين کودکي نيز ممکن است اتفاق بيفتد و آنچه که در افسردگي دوران کودکي از اهميت برخوردار است شناخت و درمان زودهنگام آن است، چرا که درمان نکردن به موقع، بحران در بزرگسالي را به همراه دارد.

وي اضافه کرد: پرخاشگري کودک در صورت مخالفت ديگران خصوصا والدين با او، بي اشتهايي و حتي خودداري از خوردن غذاهايي که مورد علاقه اوست و در نتيجه ضعف جسماني وي، بهانه گيري، خستگي، بي حوصلگي، گوشه گيري در مدرسه، گريه و ناله، اختلالات خلقي و روحي، عدم برقراري ارتباط صحيح با ديگران و همسالانش، ترس و وحشت از اطرافيان، دروغ گويي و خيال پردازي، لجبازي، تهديد کردن والدين جهت آسيب رساندن به خود و ديگران که معمولا باعث حمله به فرزند کوچکتر از خود مي‌شود همچنين بي خوابي و کابوس هاي شبانه که موجب شده تا کودک چندين بار در طول شب از خواب بپرد نيز ازجمله رفتارهاي بارز اين کودکان است.

ازغندي ادامه داد: مهم‌ترين علت افسردگي در كودكان، رفتار والدين است زيرا افراد در سنين پايين به والدين خود وابسته‌اند و رفتار آن‌ها مي‌تواند در روحيه فرزندان بسيار تاثيرگذار باشد. رفتارهايي مانند تبعيض ميان فرزندان، به رخ كشيدن نكات منفي كودک و عدم ابراز صفات مثبت او و بطور کلي انجام رفتارهاي نسنجيده كه باعث تضعيف روحيه و کاهش اعتماد به نفس او شود نيز مي‌تواند زمينه‌ساز ابتلا به افسردگي در كودک باشد.

اين روانشناس در پايان گفت:رفتار والدين با يکديگر مانند دعواهاي زناشويي مداوم و مقصر دانستن كودک در اختلافات خانوادگي، جدايي والدين، مطرح كردن مسائل اقتصادي در حضور وي، آگاهي كودک از بيماري والدين به‌طوري كه نگران از دست دادن آن‍‌ها شود نيز از ديگر عوامل ايجاد افسردگي در کودکان است.

85 درصد حريق جنگل‌ها عامل انساني دارد

معاون امور اراضي سازمان جنگل ها با يبان اينکه تمام جرايم در حوزه جنگل‌ها عمدي نيست، گفت: 85 درصد حريق‌هاعامل انساني دارد ولي همه آن‌ها عمدي نيست.

به گزارش ايسنا، دکتر مسعود منصور- معاون امور اراضي سازمان جنگل‌ها- در يک ميزگرد راديويي با اشاره به قوانين در گذشته تا کنون، گفت: تا قبل از دهه 40، جنگل‌ها و مراتع قابليت تملک خصوصي داشت و بهره‌برداري هم مي‌شد اما در اين دهه قانونگذار، جنگل‌ها،بيشه‌ها و مراتع را از تملک خصوصي خارج کرد.

وي با بيان اينکه در شرايط فعلي اگر نگاه ما به حفاظت از منابع طبيعي، صرفا به حفاظت فيزيکي معطوف شود، قطعا موفق نخواهيم شد، اظهارکرد: مديريت و حفاظت در مورد کل منابع طبيعي بايد به گونه‌اي باشد که آسيبي به منابع نرسد و اگر بهره برداري از منابع مي‌شود، استفاده درستي شود.

معاون امور اراضي سازمان جنگل‌ها تاکيد کرد: در هر جامعه امکان تخلف وجود دارد بر اي افراد مختلف مجازات‌هايي پيش بيني شده است.

منصور تصريح کرد: ما حريق‌هاي عمدي را زياد داريم اما بيشتر ناشي از اختلافات محلي است. در بعضي موارد جزيي هم ممکن است در مقابله با اقدامات حاکميتي باشد که سازمان انجام مي دهد و باقيمانده علل حريق‌ها به عواملي مانند بي احتياطي‌ها، بي‌مبالاتي ها مربوط مي‌شود.

وي متذکر شد: با ايجاد حريق عملا منابع را از دست خواهيم داد و بازسازي مجدد و احياي آن در بعضي مواقع امکان‌پذير نيست پس بايد کاري کنيم که حريق اتفاق نيفتد.

به گزارش ايسنا، دکتر هادي کيادليري -رئيس انجمن جنگلباني- با بيان اينکه آتش‌سوزي ناشي از عوامل انساني بيشتر شده است،گفت: علل 85 درصد آتش‌سوزي‌هاي کنوني مرتبط به موارد انساني و عمدي است. آتش‌سوزي از قبل داشته‌ايم اما شرايط و پتانسيل آتش سوزي بسيار بالارفته و آتش سوزي به واسطه انسان‌ها بيشتر شده است.

وي متذکر شد: افرادي که دست به اين کار مي زنند، تعدادشان زياد نيست اما چون الان شرايط بسيار حساس شده، سطح بسيار زيادي آتش مي‌گيرد و خسارات بالايي را رقم مي‌زند.

رئيس انجمن جنگلباني با اشاره به قوانين در اين حوزه گفت: قوانيني که وجود دارد شايد در بعضي قسمت‌ها نقص داشته باشند اما اکثرا قوانين سختي هستند. اين قوانين پيشگيري کننده است ولي در هر کشوري ممکن است اين قوانين رعايت نشوند.

وي که در يک برنامه راديويي صحبت مي‌کرد،با بيان اينکه قوانين تنبيهي قبل از وقوع واقعه است، اظهارکرد: حفاظت يعني جلوگيري از صدمات بالقوه اي که وجود دارد و وقتي بالفعل شد ديگر نمي توان کاري کرد بنابراين بايد به دنبال ريشه‌ها باشيم و صرفا با قوانين تنبيهي نمي‌توان پيشگيري کرد.

سقوط اتوبوس زائران هندي به دره با 16 کشته

سقوط يک دستگاه اتوبوس مسافربري به دره در هند 16 کشته و 27 زخمي داشت.

به گزارش تسنيم، در پي سقوط يک دستگاه اتوبوس به داخل دره‌اي در منطقه «کشمير تحت کنترل هند» دست‌کم 16 تن جان باختند.

بر اساس گزارش ايندياتايمز، پليس محلي اعلام کرد: در اين حادثه که روز گذشته رخ داد اتوبوسي حامل تعدادي زائر هندو پس از خارج شدن از جاده به داخل دره عميقي سقوط کرد و اين سانحه 16 کشته و 27 زخمي بر جاي گذاشت.

طبق اين گزارش، بلافاصله بعد از رخ دادن اين حادثه، پليس و مردم محلي براي نجات زخمي‌ها و خارج کردن اجساد در محل حادثه حاضر شدند.

خبرگزاري شين‌هوا در اين رابطه نوشت:"زخمي‌ها و مصدومان به بيمارستان منتقل شدند و جراحات 19 نفر از آنان شديد بوده است."


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي