جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5612

 عجيب و جالب 

 جانوران عجيبي که شايد حتي نام آن‌ها را هم نشنيده باشيد

قسمت پاياني

مورچه‌هاي ارتشي (Army Ants)

همه مورچه‌ها در کلوني زندگي مي‌کنند که معمولا لانه دائمي آن‌هاست. اما مورچه‌هاي ارتشي مناطق حاره، شکارچي هستند و کلوني‌هاي خيلي بزرگي دارند و به همين دليل مجبورند که سريع خود را از يک نقطه جنگل به نقطه ديگر برسانند. همين مسئله باعث شده که هيچ‌گاه لانه نسازند. مورچه‌هاي کارگر ارتشي به‌جاي لانه‌سازي دست به دست هم مي‌دهند تا يک لانه زنده از نوع مورچه‌‌اي بسازند که به آن اردوي موقتي گفته مي‌شود. ملکه و افراد جوان‌تر در قلب اين اردو هستند، در حالي که ساير کارگران براي تهيه غذا مشغول به شکار مي‌شوند. زماني که ملکه شروع به تخم گذاشتن مي‌کند، اردوي موقت در يکجا مستقر مي‌شود اما وقتي که نوزادان از تخم خارج شدند، کل کلوني راه‌پيمايي نظامي خود را آغاز مي‌کند چرا که لاروهاي گرسنه به غذا نياز دارند. مورچه‌هاي سرباز ارتشي 12 ميلي‌متر طول دارند اما مورچه‌هاي کارگر به نسبت کوچک‌تر هستند. جنگل‌هاي باراني نواحي حاره در آمريکاي جنوبي زيستگاه اين نوع خاص از مورچه‌هاست که معمولا از حشرات، عنکبوت‌ها، عقرب‌ها و گاهي اوقات مارمولک‌ها و پستانداران کوچک تغذيه مي‌کنند. تاکنون بيش از 200 گونه از آن‌ها شناسايي شده است. مورچه‌هاي استوايي گونه‌هاي مختلفي دارند که همه آن‌ها به يک روش شکار مي‌کنند و کلوني اين مورچه‌ها بين روز نخست تا روز پانزدهم هر شب به يک جاي جديد مي‌رود و از روز پانزدهم تا سي و پنجم در يک نقطه مي‌ماند تا ملکه در اين زمان تخم‌گذاري کند.

حشرات يک روزه و معماي حيات (Mayflies)

زمان براي حشرات يک روزه بالغ ارزشمند است. برخي از آن‌ها تنها براي چند دقيقه زنده هستند و برخي تنها کمي بيش از يک روز زندگي مي‌کنند. اما به هر شکل مرحله بلوغ براي آن‌ها کوتاه و فصل آخر زندگي‌شان است. به نسبت اين مرحله آن‌ها مدت زمان طولاني‌تري را به‌عنوان حشرات آبزي بدون بال سپري مي‌کنند که در اين دوران به آن‌ها پوره (nymph) گفته مي‌شود. اين مرحله‌ ممکن است که سال‌ها طول بکشد و در خلال آن پوره‌ها غذا مي‌خورند و در زير آب هم رشد مي‌کنند. پوره‌ها در مرحله آخر زندگي‌شان تبديل به حشره‌هاي بال‌دار بالغي مي‌شوند که اصلا نمي‌توانند غذا بخورند. هدف آن‌ها تنها اين است که جفت پيدا کنند و تخم بگذارند. اين کار هم تنها چند ساعت طول مي‌کشد و بعد از آنکه کارشان تمام شد، مي‌ميرند. حشرات يک روزه را در تمامي نقاط دنيا به استثناي قطب جنوب مي‌توان سراغ گرفت. در حال حاضر 3 هزار گونه از آن‌ها در دنيا شناسايي شده است و قدمت حضورشان روي کره زمين به 300 ميليون سال قبل بازمي‌گردد.

متفاوت ترين خياط دنيا

اين مرد هندي که "Madan Lal" نام دارد، مي‌گويد: «من آموخته‌ام که بايد روزمره‌گي‌هايم را به کمک انگشتان پايم انجام بدهم».

يک مرد هندي که به دليل معلوليت دستانش، اجازه ورود به مدرسه را پيدا نکرد، با کسب مهارت‌ خياطي توانست به کمک انگشتان پاهايش خياطي کند و به يک خياط حرفه‌اي تبديل شود.

به گزارش عصر ايران ، مردي 45 ساله از ايالت هارياناي هند، به دليل معلوليت دستانش اجازه ورود به مدرسه و تحصيل را نداشت و به خاطر همين شرايط سخت، تصميم گرفت راه زندگي‌اش را خودش انتخاب کند.

محروميت از تحصيل باعث شد، اين مرد هندي به دنبال کسب مهارتي باشد که بتواند از اين راه درآمدزايي کند و بين تمام حرفه‌ها، او خياطي را انتخاب کرد.

گرچه معلوليت دستان او آموزش را سخت کرده بود، ولي با پشتکار توانست دوخت‌ و دوز را با انگشتان پاي خود ياد بگيرد و با گذشت زمان در خياطي حرفه‌اي شود و حتي بتواند سفارش دوخت لباس بگيرد.

اين مرد هندي که "Madan Lal" نام دارد، مي‌گويد: «من آموخته‌ام که بايد روزمر‌گي‌هايم را به کمک انگشتان پايم انجام بدهم».

مردم هاريانا از اين مرد به عنوان قهرمان ياد مي‌کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي