جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5618

 سوسک‌ها هم يک پاي گرده‌افشاني هستند 

 مطالعات جديد حاکي از آن است که سوسک‌ها نيز مانند پرندگان و پستانداران در پخش دانه‌هاي گياهان نقش دارند.

به گزارش آنا به نقل از UPI، گل‌ها و گياهان معمولا از پرندگان و حيوانات براي جابه‌جايي گرده‌هاي خود استفاده مي‌کنند. اما محققان بر اين باورند که سوسک‌ها که نقش آنها به عنوان تجزيه کننده در جهان هستي شناخته شده است، نه تنها به تجزيه مواد در حال فساد روي سطح جنگل کمک مي‌کنند. بلکه به گفته دانشمندان ژاپني، اين حشرات موزي در انتشار و پخش شدن دانه‌ها و گرده‌ها نقش دارند.

آنها اين اقدام سوسک‌ها را براي پخش و انتشار دانه‌هاي يک گونه گياه جنگلي موسوم به Monotropastrum humile ضروري دانستند.

اين گياه، گونه عجيب و غريبي است که فاقد کلروفيل است و بنابراين قادر به انجام فتوسنتز نيست. اين گونه گياهي مواد مغذي مورد نياز خود را از قارچ‌هايي به دست مي‌آورد که در زير لايه خاکي رشد مي‌کنند.

اين گياه، ميوه‌هاي کوچک، بدون بو و رنگ پريده خود را روي سطح جنگل مي‌اندازند. اين ميوه‌ها تقريبا هيچ بويي ندارند و محققان ژاپني دريافتند که گونه‌هاي پرندگان و پستانداران علاقه‌اي به اين منبع غذايي ندارند. تنها شمار اندکي از بي‌مهرگان هستند که پالپ اين ميوه‌ها را مصرف مي‌کنند و سوسک جنگي Blattella nipponica تنها گونه‌اي است که به طور مداوم با اين ميوه در ارتباط است.

محققان مدفوع اين سوسک‌ها را مورد آزمايش قرار دادند تا دريابند که آيا آنها در پخش دانه‌هاي گياهان نقش دارند يا خير. دانشمندان در نهايت دريافتند که اين سوسک‌ها بعد از هر بار خوردن ميوه اين گياه جنگلي که به طور متوسط شامل سه دانه است، دفع مدفوع دارند و محققان توانستند در آزمايش‌هاي خود دانه‌هاي گوارش شده و قابل مشاهده را در مدفوع اين سوسک‌ها جمع‌آوري کنند.

دانشمندان فرضيه‌اي مطرح کردند مبني بر اين که اين گونه‌هاي گياهي منحصر به‌فرد از مزيت توانايي پخش دانه‌ها توسط سوسک‌ها استفاده مي‌کنند. اين گونه گياهي، ميوه خود را در سطح زمين آويزان مي‌کند و اين ميوه‌ها هم‌زمان با تولد نوزاد سوسک‌ها مي‌رسند.

تاکنون 4600 گونه سوسک شناسايي شده‌اند. پراکندگي دانه‌ها که توسط سوسک‌ها اتفاق مي‌افتد مکانيسم فراگيري را دربرمي گيرد. اما اين امر هنوز به شکل مستند مطرح نشده و تنها به عنوان سوء‌استفاده يک گونه گياهي از قابليت اين گونه سوسک عنوان شده است. محققان اميدوارند که اين يافته‌ها، انسان‌ها را به تقابل ميان گياهان و سوسک‌ها علاقمند کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي