جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5618

 آيا مي دانيد؟ 

 دانشمندان نقش جديد تالاموس را کشف کردند

تالاموس قسمتي کوچک در مرکز مغز است که احتمالا پيام­ هاي ارسالي از گوش، چشم، دهان و پوست ما را دريافت کرده و به منظور پردازش آنها به ديگر قسمت­ هاي مغز مي­ فرستد. اما پژوهشي جديد نشان مي­ دهد که نقش اين قسمت از مغز، تنها انتقال اطلاعات نبوده و در رفتارهاي شناختي مثل تصميم­ گيري و تمرکز نيز نقش دارد

اگر ما بتوانيم تمام قابليت­ هاي تالاموس در انسان را متوجه بشويم، مي­ توانيم در درمان اختلالات مغزي، از اسکيزوفرني گرفته تا بيخوابي پيشرفت­ هايي صورت بدهيم. محققان مرکز پزشکي دانشگاه نيويورک پس از آزمايشات خود بر روي موش ­ها و انجام شبيه­ سازي­ هاي کامپيوتري دريافتند که نه تنها تالاموس در مغز سيگنال­ ها را مخابره مي­ کند، بلکه در همين حين ارتباطات نوروني را نيز تقويت مي ­کند. تقويت­ شدن ارتباطات نوروني به ما کمک مي­ کند که در مواقع تصميم­ گيري تمرکز خود را بيشتر بر روي چه چيزي معطوف کنيم؛ اين بدين معني است که تالاموس نقش بسيار مهم­تري در زندگي روزمره ما ايفا مي­ کند.

از محققان اين پژوهش، مايکل هلاسا در اين باره گفت: « مطالعات ما اين نويد را مي­ دهد که تالاموس مياني، در زمان بهره جستن مغز از خاطرات قبلي براي تصميم­ گيري درست، عامل ايجاد ارتباطات بين نورون ­ها مي ­باشد.» تيم تحقيقاتي به منظور درک نحوه تعامل بر روي دو قسمت تالاموس يک موش، آزمايشاتي انجام دادند. اين دو قسمت به شرح زير است: قشر جلويي که مسئول بررسي خاطرات و تصميم ­گيري مي ­باشد و تالاموس مياني که قسمتي بزرگ در داخل تالاموس مي­ باشد. در اين آزمايش، موش با فلاش نور و صدا، که بعد از آن پاداش (غذا) به همراه بود و بخاطر آوردن اين تجربه، آزمايش مي ­شد. محققان با تزريق پروتئين­ هاي حساس به نور به اين دو قسمت تالاموس، سعي در تحريک مصنوعي آن داشتند

محققان دريافتند که با افزايش فعاليت قسمت مياني تالاموس جانور، قدرت انتخاب درست بر اساس آموزش­ هاي قبلي بالاتر رفته بود. اشتباهات موش در زمان تشخيص محرک غذا به ميزان 25 درصد کاهش يافته بود. اما زماني که فعاليت قشر جلويي بيشتر شده بود، توانايي موش در تشخيص محرک غذا به ميزان قابل توجهي کاهش يافته بود. اين بدين معني است که ارتباطات نورون­ ها در زمان تصميم­ گيري بصورت همزمان بسيار بالا رفته و تداخل نوروني ايجاد شده است که موش را در تصميم­ گيري دچار مشکل کرده است.

مشاهدات اين آزمايش نشان مي­ دهد که با افزايش سطح فعاليت تالاموس مياني، پستانداران مي­ توانند که نورون مناسب را با توجه به موازه انتقال اطلاعات به موقعيت براي تصميم ­گيري انتخاب کند که نقش تالاموس را از يک دروازه معمولي انتقال اطلاعات تا يک راهنما براي تصميم گيري ارتقا مي­ دهد. البته نتايج اين تحقيقات فقط بر اساس آزمايشاتي بر روي موش به دست آمده است. پس تا زماني که نتايج فوق در انسان نيز تکرار نشود، نمي­ توان با قطعيت در اين مورد اظهار نظر کرد. اما اگر يافته ­هاي فوق در انسان نيز صدق کند، مي­ تواند در نحوه درمان اختلالات در زمينه تمرکز، مانند بي­ خوابي و اسکيزوفرني کمک کند.

براي مثال، اگر براي مشکلات خواب و يا موارد خاص رواني، تشخيص کمبود تمرکز داده شود، امکان اين وجود دارد که ما بتوانيم نحوه کارايي تالاموس را ارتقا داده و اين اختلالات را کنترل و درمان کنيم. هلاسا اضافه کرد: « اين کشف، نقش تالاموس در مشکلات شناختي را نشان مي ­دهد که با بيماري­ هاي با منشا مشکلات ارتباط نوروني در قشر مذکور همراه است. نتايج ما اين نظريه را پشتيباني مي­ کند که مي ­توان مفهوم شناخت را بصورت کلي با تنظيم فعاليت تالاموس ارتقا داد.»

منبع: sciencealert.com - bigbangpage.com

خرگوش دريايي، جالبترين موجود آبزي سواحل ژاپن

ميهن پست - چند سالي است که موجودي دريايي شبيه حلزون در آب هاي ژاپن مورد مطالعه قرار گرفته است که علاوه بر شکل زيبا و ديدني آن، همانند حلزون حرکت کرده و با حس بويايي که از طريق گوش‌هايش دريافت مي کند ، مواد شيميايي موجود در آب را تشخيص و مسير خود را پيدا مي کند. در ادامه با ما همراه شويد.

اين موجود آبزي زيبا و ديدني که خرگوش دريايي ناميده مي شود همانند يک حيوان خانگي پشم آلود و با گوش هايي زيبا همواره درآب هاي ساحلي ژاپن و فيليپين در ميان ساير آزيان دريايي جلب توجه مي کند.

اين موجود بامزه – خرگوش دريايي – که در نوع خود آبزيي استثنايي است ،براي ديدار با آن بايد به آبهاي اقيانوس هند، فيليپين و درياي ژاپن سفر کرد.

رسم عجيب مردم گينه نو

مردم قبيله‌اي در گينه نو رسم بسيار عجيبي دارند تا تمساح درون پسر بچه‌ها بلعيده شود. .

به گزارش باشگاه خبرنگاران، هر جايي در جهان و هر قبيله‌اي در کشورهاي مختلف آداب و رسوم و مراسم‌هاي خاص خود را دارند.

مردم قبيله‌اي در گينه نو هم مراسم و رسم خاصي براي پسر بچه‌هاي خود دارند. درگينه‌ نو قبيله‌اي هست که طي مراسمي با تيغ‌هاي تيز، روي بدن پسر بچه‌ها طرحي به شکل پوست تمساح حکاکي مي‌کنند ومعتقدند که اينکار روح تمساح کودک را از درون بلعيده و يک مرد از او به جاي مي‌گذارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي