جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5618

  آندومتريوز سرطان نيست 

 
مسئول کلينيک آندومتريوز مرکز فوق تخصصي درمان ناباروري و سقط مکرر پژوهشگاه ابن سينا گفت: ‎بيماري آندومتريوز سرطان نيست وحتي نبايد آن را به عنوان بيماري پيش سرطاني در نظر گرفت.

‎دکتر شاهين خزعلي در گفت و گو با ايرنا اظهار کرد: هرچند برخي شباهت ها بين آندومتريوز و سرطان وجود دارد که پيش رونده بودن و دست اندازي به اعضاي مجاور از جمله آنهاست اما اين بيماري، سرطان نيست و اين موضوع نبايد سبب نگراني زنان شود.

‎وي با اشاره به اينکه اندومتريوز بيماري خوش خيم است، اظهار کرد: در صورتي که بيماري بموقع تشخيص داده شود مي توان آن را کنترل کرد.‎ آندمتريوز بيماري شايع در زنان به ويژه در سنين باروري است.

مسئول کلينيک آندومتريوز مرکز فوق تخصصي درمان ناباروري و سقط مکرر پژوهشگاه ابن سينا بيان کرد: در صورتيکه اين بيماري تخمدان را درگير کند، احتمال ابتلا به نوعي سرطان تخمدان در آنان بيشتر از افراد ديگر است.‎خزعلي با اشاره به اينکه سرطان تخمدان نسبتا نادر است، گفت: کساني که بيماري آندومتريوز تخمدان آنان را درگير کرده نبايد تصور کنند که حتما به سرطان تخمدان مبتلا مي شوند و اين موضوع نبايد سبب نگراني آنها شود.

‎‎خزعلي افزود: عمل جراحي فقط در مورد بيماراني انجام مي شود که داراي علائم شديد بيماري داشته يا روش هاي ديگر درمان در آنها بي تاثير بوده باشد.

‎وي با اشاره به اينکه اين بيماري مي تواند به اعضايي مانند حالب، روده و مثانه دست اندازي کند، گفت: دست اندازي به حالب از همه خطرناک تر است و در صورت ايجاد انسداد حالب ، طي سال ها مي تواند عملکرد کليه ها را مختل کند.

خزعلي افزود: هرچند اين مورد بسيار کم و نادر است اما متخصصين زنان و همکاران اورولوژيست بايد به اين موضوع توجه داشته باشند تا خدمات مناسب به اين بيماران ارائه شود.

آندومتريوز چيست

آندومتريوز به معني رشد بافت داخلي رحم در جايي بيرون از رحم است. لگن شايع ترين محل بروز آندومتريوز است.

در اين بيماري بافت آندومتر (لايه داخلي رحم) در بيرون از محل اصلي خود (رحم) تشکيل مي‌شود. اين بافت مي تواند در تمام بافت‌ هاي بدن به جز طحال به‌وجود آيد، ولي رايج‌ترين محل پديدآمدن آن، لگن است که در اين قسمت هم، تخمدان‌ ها بيشتر گرفتار اندومتريوز مي‌شوند.

در آندومتريوز، بافت هاي اطراف ممکن است تحريک شوند و در نهايت موجب زخمي شدن بافت و چسبندگي شود.

رئيس سازمان نظام پزشکي کشور با بيان اينکه بيماري آندومتريوز در کشور رو به افزايش است، گفت؛ آمار دقيقي در خصوص تعداد مبتلايان وجود ندارد اما بر اساس بررسي‌هاي صورت گرفته، آمار کشور با آمار جهاني مبتلايان مطابقت دارد.

عليرضا زالي در سومين کنگره آندومتريوز و جراحي کم تهاجمي زنان گفت؛ پيش بيني مي‌شود در کشور حدود دو و نيم ميليون نفر مبتلا به اين بيماري باشند. بيشترين مشکلات اين بيماري مربوط به گروه سني 25 تا 40 سالگي است که در سن باروري قرار دارند و بايد توجه جدي تر به درمان اين بيماري کرد.

زالي افزود؛ اين بيماري تنها يک بيماري جسمي و بيولوژيک نيست و مشکلات و عوارض مختلفي همچون اجتماعي، رواني و تغيير در کيفيت زندگي ايجاد مي‌کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي