جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5618

 خبرپزشكي 

 نانوذرات کورکومين براي درمان سل

محققان هندي نشان دادند که نانوذرات کورکومين اثربخشي بيشتري نسبت به کورکومين توده‌اي دارد و مسموميت کبدي کمتري براي درمان بيماري سل خواهد داشت. اين نتايج روي موش‌هاي آزمايشگاهي مثبت مثبت ارزيابي شده است.

به گزارش ستاد ويژه توسعه فناوري نانو،يافته‌هاي اخير محققان نشان مي‌دهد که نانوذرات کورکومين 5 برابر فعاليت زيستي‌ بيشتري نسبت به کورکومين رايج در موش‌هاي آزمايشگاهي داشته است. با اين کار مي‌توان اثرات سمي روي کبد را در حين درمان بيماري سل به حداقل رساند.

پژوهشگران مرکز پزشکي مولکولي در دانشگاه جواهر نهرو نشان دادند که اگر کورکومين به‌صورت فرمولاسيون نانوذره‌اي به کار گرفته شود، خواص درماني بهتري براي بيماري سل در موش‌هاي آزمايشگاهي دارد.

بيماران مبتلا به سل به دليل مسموميت کبد، گاهي مجبور به توقف استعمال داروهاي ضد سل مي‌شوند؛ چرا که مقدار بيش از حد کورکومين موجب مسموميت کبد مي‌شود. اين درحالي است که با کاهش ابعاد کورکومين، اثربخشي آن افزايش يافته و مي‌توان دوز کمتري از دارو را مصرف کرد؛ در نتيجه مسموميت به حداقل خواهد رسيد.

کورکومين موجب مسدود شدن کانال پتاسيم Kv1.3 و مانع مرگ سلولي مي‌شود. اين اثربخشي معمولاً در حافظه سلول باقي مي‌ماند. اين فرآيند در نهايت موجب از بين رفتن باکتري سل در بدن مي‌شود و سيستم ايمني بدن را در مقابل اين باکتري تجهيز مي‌کند. يکي از مزاياي اين روش آن است که بازگشت بيماري بعد از درمان به حداقل مي‌رسد.

پژوهشگران معتقداند که نانوذرات کورکومين پايدار بوده و مي‌توان آنها را به‌صورت خوراکي يا تزريقي مصرف کرد؛ بنابراين داراي پتانسيل بالايي براي درمان در شرايط مختلف است.

خواص پزشکي کورکومين از ديرباز توسط بشر شناخته شده‌است. هر چند اين ماده خواص منحصر به فردي در فرآيند درمان دارد، اما اين ويژگي‌ها هميشه اثربخشي بالايي ندارند و استفاده از آنها با محدوديت‌هايي روبرو است. کورکومين به دليل انحلال‌پذيري بسيار کم، فعاليت زيستي پاييني دارد.

تحقيقات گسترده‌اي در خصوص کورکومين صورت گرفته است و طي 25 سال گذشته محققان بسياري نشان دادند که اين ماده در درمان برخي بيماري‌ها نظير سرطان، التهاب، ارتروز و ديابت مي‌تواند نقش مهمي ايفا کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي