جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5618

 با حضور جمعي از مسئولين کشوري و استاني:
 افتتاح مدول دوم سامانه فاضلاب شهري خوي  

 اروميه- صديقي

درآئين بهره‏برداري مدول دوم سامانه فاضلاب شهري خوي وزير نيرو اظهار داشت: مسئله آب براي کشور تبديل به يک مسئله حاد شده است.

چيت‏چيان با بيان اينکه منابع آب کم شده و متعاقبا مصارف آب بيشتر شده است تصريح کرد: با توجه به اينکه ميزان متوسط بارندگي در کشور از 259 ميلي متر به 240 ميلي متر کاهش پيدا کرده است گفت: مسئله آب در کشور بسيار حاد شده و تقريبا منطقه‌اي در ايران وجود ندارد که دغدغه آب را نداشته باشد.

وي با اشاره به اينکه اکنون متوسط بارندگي در کشور کمتر از يک سوم است اظهار داشت: در سال هاي اخير با خشکسالي مواجه شده‎ايم تا جايي که ميزان متوسط بارندگي در کشور از 250 ميلي متر به 240 ميليمتر کاهش پيدا کرده است و درجه حرارت کشور بدليل پديده گرمايي زمين بالاتر رفته است و اين باعث تبخير بيشتر منابع آبي کشور شده است و کاهش بارندگي خود نيز يکي از دلايل مهم بر افزايش اين خشکسالي مي‏باشد.

وي بيان کرد: بايد به مديريت مصرف آب کشاورزي، صنعت و شرب توجه کنيم و صرفه جويي در اين نعمت الهي را پيشه زندگي خود قرار دهيم.

چيت چيان افزود: از جمله مسائلي که در مديريت آب در اين شرايط حساس بسيار مهم است و بايد مدنظر قرار گيرد مسئله فاضلاب است چرا که اگر فاضلاب بدون تصفيه وارد محيط شود موجب آلودگي 4 برابري آب‌هاي قابل مصرف مي‎شود، بنابراين راه‎اندازي تصفيه‎خانه‎هاي فاضلاب در کشور به عنوان بزرگترين و مهمترين پروژه‎هاي زيست محيطي محسوب مي‎شود.

وزير نيرو افزود: در حال حاضر مهم ترين موضوع، مديريت مصرف آب است که متاسفانه ميزان مصرف و هدررفت آب در کشور خيلي بيشتر از حد نرمال مصرف است.

وي استفاده بيش از حد کشاورزان از سموم شيميايي را از عوامل مهمي عنوان کرد که موجب وارد شدن زهاب کشاورزي به محيط و در نتيجه آلودگي منابع آبي رادر پي خواهد داشت.

وزير نيرو ؛ توسعه و گسترش شبکه‎هاي فاضلاب در کشور را از اولويتهاي دولت يازدهم عنوان کرد و گفت: در طول اين چهار سال، 42 تصفيه‎خانه جديد در کشور به بهره‏‎برداري رسيده است.

وي ضمن تشکر از زحمات شبانه‏روزي، اکبري مدير عامل شرکت آب و فاضلاب استان بعنوان يک مدير فعال و ساعي تصريح کرد: همان طور که مدير کل هم گفتند در اين 4 سال به اندازه 26 درصد، 50 سال به ظرفيت هاي فاضلاب کشور افزوده شده است.

در ادامه اين آئين مدير عامل شرکت آب و فاضلاب آذربايجان غربي نيز اظهار داشتند: در بحث کيفيت آب در بهترين شاخصها قرار داريم.

مشتري‎مداري، سرمايه‎گذاري، استفاده از سرمايه منابع داخلي،اتمام پروژه‎هاي نيمه تمام، توليد انرژي پاک، هوشمند سازي تاسيسات و بهره‏‎برداري از پروژه‎هاي اقتصاد مقاومتي در دولت يازدهم از مهمترين اقدامات اين صنعت بوده است.

وي ادامه داد: 33طرح با 75 پروژه در سامانه‌هاي مختلف با اعتباري بالغ بر يک هزار و 100 ميليارد تومان اجرايي مي‎شود.

وي تصريح کرد: در چهار سال اخير، 5 تصفيه‎خانه فاضلاب در شهرستانهاي اروميه،قره ضياءالدين، نقده، سردشت و مدول دوم خوي احداث شده است و در دولت تدبير و اميد 500کيلومترخطوط توسعه انتقال آب و 140 هزار کيلومتر نيز انشعاب آب واگذارشده است و در بخش آب 1.5 متر مکعب آب بر ثانيه به تامين آب خود اضافه کرده‎‏ايم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي