جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5618

 مشکل صادرات محصولات پتروشيمي ايران به ترکيه حل شد 

 
روند صادرات محصولات پتروشيمي ايران به ترکيه اخيرا با مشکل رو به رو شده است، زيرا گمرک ترکيه اعلام کرده براي ترخيص محموله‌هايي که از ايران صادر مي‌شود، اسناد فروش بايد به تاييد کنسولگري ترکيه در ايران برسد.

به گزارش ايسنا، به گفته سرپرست فروش پليمري بازار اروپا-خاورميانه هلدينگ خليج فارس، اين روش براي بخشي از محصولاتي که از ترکيه به ايران صادر مي‌شود نيز وجود دارد و ترکيه در تقابل اقدام ايران اين محدوديت را ايجاد کرده است.

روح‌الله کريمي در مورد روند صادرات محصولات پتروشيمي از ايران به ترکيه اظهار کرد: نزديکي جغرافيايي و تقاضاي مصرف بسيار بالاي صنايع پايين دست پتروشيمي در ترکيه، اين کشور را به يکي از مقاصد اصلي صادرات محصولات پتروشيمي ايران تبديل کرده است.

وي با اشاره به مشکلاتي که ظرف چند هفته گذشته در مورد صادرات محصولات پتروشيمي ايران به ترکيه پيش آمده توضيح داد: اخيرا گمرک ترکيه اعلام کرده براي ترخيص محموله‌هايي که از ايران صادر مي‌شود، اسناد فروش بايد به تاييد کنسولگري ترکيه در ايران برسد. ظاهرا اين روش براي بخشي از محصولاتي که از ترکيه به ايران صادر مي‌شود نيز وجود دارد و ترکيه در تقابل اقدام ايران اين محدوديت را ايجاد کرده است.

به گفته او اين موضوع با توجه به محدوديتهاي نقل و انتقال پولي که باعث مي‌شود دريافت مبالغ حاصل از فروش محصولات پتروشيمي از طريق حسابهاي خارج از ايران انجام شود، باعث بروز مغايرت در اسناد فروش و اسناد پرداخت خريداران خواهد شد.

کريمي افزود: حتي اگر مسائل بانکي هم مطرح نباشد، اجراي اين روش به دليل زمانبر بودن تهيه اسناد صادراتي و در نتيجه تاخير در عمليات ترخيص کالا قطعا باعث ايجاد اختلال در روند صادرات به ترکيه و تضعيف جايگاه محصولات پتروشيمي ايران در برابر رقبا خواهد شد.

سرپرست فروش پليمري بازار اروپا-خاورميانه هلدينگ خليج فارس ادامه داد: البته طبق آخرين اخبار واصله، به دنبال پيگيريها و مذاکرات مسئولان ايراني با طرف ترک، اجراي اين روش در حال حاضر متوقف شده و اوضاع ظرف چند روز اخير به حالت قبل برگشته است. ضمن اينکه مذاکرات مسئولان جهت اصلاح قانون مذکور و اطمينان از عدم اجراي مقررات محدودکننده مشابه همچنان ادامه دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي