جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5618

 ميز خبر 

 ميادين نفت و گاز غرب کشور به نيمه عمرخود رسيده‌اند

مديرعامل شرکت بهره‌برداري نفت و گاز غرب کشور گفت: ميادين نفت و گاز غرب کشور به نيمه عمر خود رسيده است.

سعيد ناصري‌پور در گفت و گو با ايسنا، با اشاره به حوزه فعاليت‌هاي شرکت بهره‌برداري نفت و گاز غرب کشور اظهار کرد: چهار استان کرمانشاه، ايلام، لرستان و قسمتي از خوزستان زير مجموعه اين شرکت هستند.

وي با بيان اينکه 12 ميدان نفتي و يک ميدان گازي در اين استان‌ها وجود دارد، افزود: از 12 ميدان نفتي که داريم پنج ميدان آن با عراق مشترک است که بايد با حداکثر توان از اين ميادين توليد کنيم.

مديرعامل شرکت بهره‌برداري نفت و گاز غرب کشور به ميزان برداشت از اين ميادين نفت و گاز هم اشاره داشت و يادآوري کرد: روزانه به طور تقريبي هفت ميليون مترمکعب گاز توليد مي‌کنيم، در ضمن توليد مايعات گازي که همراه با اين گاز توليد مي‌شود روزانه تقريبا هفت هزار بشکه است.

به گفته اين مسئول، ميزان توليد نفت از ميادين موجود نيز تقريبا 200 هزار بشکه در روز است.

مديرعامل شرکت بهره‌برداري نفت و گاز غرب کشور در خصوص وضعيت ذخاير نفت و گازي که در غرب کشور قرار دارند نيز گفت: در حال حاضر ميادين غرب کشور در نيمه عمر خود قرار دارند و بايد بتوانيم با تکنولوژي و تجهيزات جديد، به ويژه استفاده از پمپ‌هاي درون چاهي و ... ميزان توليد نفت را به ويژه در ميادين مشترک افزايش دهيم.

وي در ادامه با اشاره به اجراي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي در شرکت بهره‌برداري نفت و گاز غرب کشور، عنوان کرد: اکنون ما براي تعميرات اساسي واحدهايي که داريم ديگر نيازي به حضور پيمانکاران نداريم و اين تعميرات توسط همکاران خود ما در شرکت نفت و گاز غرب، آن هم بدون برون سپاري انجام مي‌شود.

به گفته اين مسئول، تحريم‌هاي چند ساله باعث شده نيروهاي شرکت نفت و گاز بتوانند انجام تعميرات واحدهاي عملياتي را به خوبي انجام دهند و صرفه‌جويي اقتصادي فراواني صورت گيرد.

مديرعامل شرکت بهره‌برداري نفت و گاز غرب کشور از همکاري با دانشگاه رازي و جهاد دانشگاهي کرمانشاه هم خبر داد و تاکيد کرد: براي مثال با همکاري دانشگاه رازي شروع به ساخت اجکتور براي برداشت بيشتر نفت خام از ميادين مشترک کرديم که در حال حاضر محاسبات هيدروليکي آن توسط دانشگاه رازي انجام و ساخت آن توسط کارشناسان فني و عملياتي شرکت نفت و گاز انجام شده و فعلا در حال بررسي عملکرد اين تجهيزات مي‌باشيم.

ناصري پور اظهار کرد: پيش‌بيني مي‌شود با استفاده از اين اجکتور افزايش توليد در چاه‌هاي نفت را در آينده شاهد باشيم.

وي از انعقادتفاهم نامه همکاري با جهاد دانشگاهي کرمانشاه هم خبر داد که بتوان از ظرفيت واحدهاي دانش بنيان جهاد دانشگاهي براي حل مشکلات عملياتي و فرآيندي شرکت نفت و گاز استفاده کرد.

جهانگيري سند ملي راهبرد انرژي کشور را ابلاغ کرد

معاون اول رئيس جمهوري مصوبه هيات وزيران درباره سند ملي راهبرد انرژي کشور را به دستگاه‌هاي اجرايي ابلاغ کرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، بر اين اساس هيات وزيران به پيشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور و به استناد جز (2) بند (الف) ماده (120) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران - مصوب 1395- تصويب کرد: کليه دستگاه هاي اجرايي موظفند نسبت به انجام تمهيدات لازم جهت تحقق مفاد سند ملي راهبرد انرژي کشور ، که تاييد شده به مهر دفتر هيات دولت است، اقدام نمايند.اسحاق جهانگيري اين مصوبه را براي اجرا به وزارتخانه هاي نفت، نيرو، امور اقتصادي و دارايي، صنعت معدن و تجارت، جهاد کشاورزي، سازمان برنامه و بودجه کشور، سازمان انرژي اتمي و سازمان حفاظت محيط زيست ابلاغ کرد.

اختلاف دولت عراق و کرکوک بر سر انتقال نفت به ايران

عراق و دولت نيمه مختار کردستان عراق، بر سر انتقال نفت به پالايشگاه هاي ايران با يکديگر به مشکل جدي خورده اند.

به گزارش مهر به نقل از بلومبرگ، مقامات رسمي استان کرکوک عراق گفتند: به دليل اينکه دولت مرکزي عراق در مورد انتقال نفت به ايران با آنها مشورت نکرده است، هيچگونه همکاري براي انتقال طلاي سياه به ايران از طريق اين استان را با دولت مرکزي عراق نخواهند داشت. اين در حالي است که دولت مرکزي عراق در بغداد و دولت نيمه مختار منطقه اي کردستان عراق ،هر دو از ميادين نفتي مختلفي در کرکوک نفت استخراج مي کنند که در مورد کنترل اين مناطق اختلافاتي را هم با يکديگر دارند. نيروهاي کردستان عراق در جولاي سال 2014 ميلادي بعداز اينکه ارتش عراق از دست نيروهاي داعش عقب نشيني کرد، کنترل برخي از ميادين نفتي در کرکوک را به عهده گرفتند؛ اما دولت مرکزي در بغداد کنترل مناطق در دست کردستان عراق را به رسميت قبول نکرد.در همين حال، «احمد العسکري»، رئيس کميته انرژي در شوراي استان کرکوک گفت: کرکوک با دولت مرکزي عراق براي انتقال نفتش از طريق اين استان به پالايشگاه هاي ايران ،همکاري نخواهد کرد و علت آن هم عدم مشاوره مقامات دولت مرکزي عراق است.همچنين دفتر فرمانداري کرکوک در ايميلي اعلام کرد، هر گونه قرار داد نفتي، مذاکره در باره توليد نفت بدون دخالت دادن مقامات کرکوک و شوراي استاني آن، موفقيت آميز نخواهد بود.بر همين اساس، «جبار العيبي»، وزير انرژي عراق چند روز پيش با همتاي ايراني خود بمنظور مطالعه طرح ها براي احداث خط لوله انتقال نفت کرکوک به پالايشگاهي در ايران، به توافق رسيده بود.البته به دنبال اعلام همه پرسي براي استقلال منطقه کردستان عراق از جمله کرکوک در بيست و پنجم سپتامبر، اين موضوع با انتقاد مقامات ايراني و ترکيه اي روبرو شد.بر پايه اين گزارش، طرح پيشنهادي خط لوله بعنوان يک «ترفند سياسي» براي افزايش اهرم فشار دولت مرکزي قبل از برگزاري همه پرسي احتمالي بمنظور استقلال کردستان عراق است.اين خط لوله نفت را به ايران انتقال مي دهد و از مسير صادراتي به مديترانه از طريق کردستان عراق و ترکيه دور مي کند و از سويي ديگر اجراي اين پروژه، درآمد نفتي قابل توجه کردستان عراق را زمين گير مي کند و مي تواند منطقه کردستان عراق را به نقطه شکست مالي بکشاند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي