جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5618

 تريبون  

 رئيس کل بانک مرکزي :

يکسان سازي نرخ ارزبه دليل عدم وجود روابط بين المللي کافي به تاخير افتاد

رييس کل بانک مرکزي از اجراي يکسان سازي نرخ ارز در اوايل فعاليت دولت دوازدهم خبر داد و گفت: اين برنامه به دليل عدم وجود روابط بين المللي کافي به تاخير افتاد.

به گزارش مهر، ولي الله سيف با اشاره به آخرين تحولات اقتصادي و نظام بانکي کشور اظهار کرد: ما تصور مي کرديم پس از برجام، تبادلات و روابط بانکي کشور در شرايط مطلوبي قرار بگيرد و براساس آن بتوانيم يکسان سازي نرخ ارز را عملياتي کنيم اما بدليل عدم وجود روابط بين المللي کافي يکسان سازي نرخ ارز به تاخير افتاد.

رئيس کل بانک مرکزي با بيان اينکه بعد از برجام روابط زيادي برقرار شد اما به ميزان مورد انتظار نرسيد، گفت:بر اساس برنامه ريزي هاي انجام شده يکسان سازي نرخ ارز اوايل دولت دوزادهم عملياتي خواهد شد.

سيف گفت: فکر مي کرديم بعد از برجام ارتباطات بانکي در شرايط مطلوبي قرار بگيرد و بتوانيم يکسان سازي نرخ ارز را عملياتي کنيم اما چون روابط بين المللي ناکافي است، اجراي اين برنامه به تاخير افتاد؛ البته روابط زيادي به نسبت قبل از برجام برقرار شد اما به ميزان مورد انتظار نرسيد.

خارجي‌ها پياز ايراني را 5 برابر ارزان‌تر از ايراني‌ها مي‌خرند!

طبق آخرين مشاهدات از بازار مصرف، قيمت پياز هنوز به وضعيت تعادل نرسيده و هر کيلوگرم آن به طور متوسط 3500 تومان در سطح شهر عرضه مي‌شود. اين در حالي است که با وجود کاهش صادرات اين محصول، قيمت هر کيلوگرم پياز صادراتي بيش از پنج برابر ارزان‌تر از بازار داخلي است!به گزارش ايسنا، بيش از دو ماه است که از گران شدن پياز مي‌گذرد و با وجود وعده‌هاي مسئولان در وزارت جهاد کشاورزي و اتحاديه‌هاي مربوطه قيمت اين محصول همچنان بيش از حد معمول است و گراني آن ادامه دارد.قيمت پياز از اواسط خرداد ماه امسال روند افزايشي به خود گرفت و ابتدا از کيلويي 1500 تومان به حدود 3000 تومان و در مرحله بعد به کيلويي بيش از 4000 تومان در برخي نقاط شهر هم رسيد. طي دو هفته گذشته اندکي قيمت پياز کاهشي شد و به کيلويي 3500 تومان رسيد اما هنوز به تعادل نرسيده است.از سوي ديگر در حالي که طي ماه‌هاي گذشته قيمت پياز همچنان روند افزايشي خود را ادامه داده است، آمار رسمي گمرک نشان مي‌دهد صادرات اين محصول گرچه با کاهش محسوس همراه شده اما همچنان با همان نرخ سابق که بيش از 6.4 برابر ارزان‌تر از بازار داخلي است، ادامه دارد.بر اين اساس طي چهار ماه نخست امسال بالغ بر 30 هزار و 349 تن پياز به ارزشي بالغ بر پنج ميليون و 986 هزار دلار معادل 19 ميليارد و 413 ميليون و 336 هزار تومان به 12 کشور مختلف صادر شده است که به صورت ميانگين قيمت هر کيلوگرم پياز صادراتي 639 تومان يعني بيش از پنج برابر ارزان‌تر از بازار داخلي مي‌شود!


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي