جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5618

 خبرها 

 مديرعامل ستاد ديه :

زنداني شدن 8400 نفر به خاطر چک برگشتي

مدير عامل ستاد ديه کشور مي‌گويد در حال حاضر 8 هزار و 400 نفر در کشور به خاطر صدور چک بلا محل در زندان به سر مي‌برند.

سيد اسدالله جولايي در گفت‌وگو با تسنيم با اشاره به آمار 11 هزار و 969 نفري نفري زندانيان جرايم غيرعمد اظهار کرد: افزايش روزافزون و تلاش در راستاي کاهش اين مددجويان بيش از آن که مربوط به نقص قوانين باشد، ريشه در نقض قانون دارد.مديرعامل ستاد ديه افزود: هم اکنون از 12 هزار زنداني جرايم غيرعمد حاضر در زندان‌هاي کشور، هشت هزار و 400 مددجو بابت صدور چک در زندان حضور دارند. ستاد ديه براي حمايت از اين افراد ضمن برگزاري جلسات متعددي در راستاي اعمال محدوديت‌هاي قانوني، در حوزه اعطاي دسته‌هاي چک بانکي به افراد در زمينه فرهنگ‌سازي نيز علاوه بر تهيه مطالب آموزشي همکاري‌هاي مشترکي با برخي از هنرمندان سينما و تلويزيون در راستاي توليد آثار مستند انجام داده است.جولايي ادامه داد: بنا به رسالت ستاد ديه در حوزه آزادي زندانيان جرايم غيرعمد، امکان ورود اين مجموعه حمايتي به طور دقيق در حوزه پيشگيري عملا ممکن نيست. اما با اين وجود ستاد ديه جلسات متعددي را با نهادهاي فرهنگي منجمله شوراي فرهنگ عمومي ذيربط برگزار کرده است.

مديرعامل ستاد ديه گفت: گروه‌هاي مردمي متشکل از هنرمندان متعهد، معتمدين و ريش‌سفيدان محلي، ورزشکاران و نام‌آوران با اخلاق در قالب گروه تحقيق طي مراحل و مرتبه‌هايي مختلفي امر احراز صلاحيت افراد متقاضي کمک را انجام مي‌دهند تا ضمن اهتمام در شناسايي سريع محکومان آبرومند و نيازمند، حتي ريالي به فرد غيرصلاحيتداري تعلق نگيرد.وي در خصوص تأمين منابع مالي اين ستاد نيز توضيح داد: ستاد ديه به عنوان مجموعه‌اي مردمي افتخار دارد به مانند تشکيلات خود که کاملا غيردولتي است، منابع مورد نياز براي حمايت از زندانيان جرايم غيرعمد را از طريق جشن‌هاي گلريزان مردمي و کمک‌هاي واريزي اين هموطنان در داخل و خارج از کشور بواسطه امکان پرداخت آنلاين (از طريق پايگاه اطلاع رساني اين ستاد) تامين مي‌کند. اين روزها هم بسياري از مردم نوعدوست، صدقات جاريه خود را در قالب واريز از طريق تلفن همراه ( # 7777 * 780 *) يا مراجعه به بانک‌ها و خودپردازها به اين ستاد اهدا مي‌کنند.

به گفته مديرعامل ستاد ديه، هم‌اکنون به ترتيب استان‌هاي فارس با يک هزار و 217 زنداني، تهران با 949 مددجو و گيلان با 853 بدهکار مالي و ديه بيشترين تعداد زندانيان جرايم غيرعمد را در کشور ميزباني مي‌کنند.وي اضافه کرد: در مقابل سيستان و بلوچستان به عنوان پهناورترين استان کشور تنها با 76 محبوس واجد شرايط کمترين تعداد زندانيان محکوم به موضوعات غيرعمد و غيرکلاهبرداري را دارد. در بين استان‌هايي که رقم مددجويان تحت حمايت ستادديه در آن‌ها دو رقمي است مي‌توان به خراسان شمالي هم اشاره کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي