جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5618

 نقد فيلم 

 ديو و دلبر،

محبوب دل تماشاگران سينما

«ديو و دلبر » نام عنواني از داستان نويس فرانسوي به نام "ژون ماري لوپرنس د بومو" بود که بعدها در سال 1991 تبديل به انيميشن مشهور کمپاني ديزني شد که توانست چندين اسکار را کسب نموده و تبديل به يکي از محبوب ترين آثار تاريخ ديزني شود. حال در ادامه سياست ساخت نسخه هاي زنده سينمايي از انيميشن هاي مشهور ديزني، اينبار « ديو و دلبر » به سينما آمده و اميدوار است که بتواند موفقيت هاي انيميشن را تکرار نمايد؛ اما براي انجام اينکار نياز است به اندازه خود انيميشن جذاب باشد يا خلاقيت هاي جديدي از خود به نمايش بگذارد که در هيچکدام موفق نبوده است.داستان « ديو و دلبر » را به احتمال فراوان بارها شنيده ايد اما براي کساني که با اين عنوان آشنايي ندارند داستان از اين قرار است :

يک شاهزاده مغرور و عصا قورت داده ( دن استيونز ) پس از اينکه مورد طلسم قرار گرفته و تبديل به ديو ترسناکي مي شود، مجبور مي شود باقي عمر خود را در قصر زيبايش سپري کند و با خدمتکارانش که قوري و ساعت و ... هستند سپري نمايد. سالها از اين جريان مي گذرد و حالا ما در روستاي محل زندگي ديو، با دختري زيبا به نام بل ( اما واتسون ) آشنا مي شويم که قلبي سرشار از مهرباني دارد و زندگي شادي دارد. پس از اينکه پدرِ بل ( کوين کلاين ) که به قصر شاهزاده رفته، توسط او زنداني مي شود، بل مجبور مي شود نزد شاهزاده برود تا بتواند پدرش را نجات دهد و در همين زمان است که ديو و بل يک دل نه، صد دل عاشق يکديگر مي شوند و...

نسخه لايو اکشن فيلم «ديو و دلبر » به کارگرداني بيل کاندن تا حدي که امکان داشته سعي داشته به نسخه انيميشن سال 1991 و فضاي فانتزي آن وفادار باقي بماند و خيلي هم عناصر جديدي به داستان اضافه نکند. از اين جهت فيلم شبيه به يک رونوشت از داستاني قديمي شده و ما مي توانيم شخصيت هاي بامزه انيميشن را اينبار بصورت زنده با گرافيکي جذاب تر مشاهده نمائيم.

خوشبختانه کاندن که تجربه ارزشمندي در حوزه آثار موزيکال دارد، به خوبي توانسته شکوه و جذابيت را به قطعات موزيکال فيلم اضافه کرده و حال و هواي نوستالژيک آن را حفظ نمايد که مخصوصاً براي سينماروهاي قديمي مي تواند جذاب تر باشد. البته در اين ميان سکانس هاي موزيکال داخل قصر نيز به لطف فيلمبرداري فوق العاده ، باشکوه تر از ديگر قطعات موزيکال فيلم به شمار مي رود. موسيقي فيلم برگرفته از قطعات نسخه اصلي مي باشند که در اينجا با تغييراتي بازخواني شده اند و به نظر هم مي رسد که عاقلانه ترين تصميم ممکن بوده باشد.

اما نسخه لايو اکشن «ديو و دلبر » در بخش فيلمنامه مشکلاتي هم دارد که از جمله آن سطحي نگري در روابط بل و ديو است. معمولا در يک داستان فانتزي و عاشقانه، سير تحول شخصيت ها از دو فرد که دافعه دارند تا زماني که عاشق يکديگر مي شوند، به آرامي مهيا مي شود و شرايطي براي آن در نظر گرفته مي شود تا مخاطب بتواند اين سير تحول را باور کرده و در ذهنش ماندگار نمايد.

اما در فيلم «ديو و دلبر » سير تحول شخصيت ها با عجله رخ مي دهد و اصولاً به نظر مي رسد که شخصيت ها به اصل و اصول " از تو به يک اشاره " پايبند بوده اند و منتظرند تا تمام اعتقادات و باور چندين ساله شان در چند دقيقه دگرگون شود. بل که در اينجا دختري به مراتب سرسخت تر و باهوش تر به نظر مي رسد، ابتدا از برخورد عجيب ديو به وحشت افتاده و زنداني مي شود اما پس از اينکه با کتري و قوري و ساعت و ديگر عناصر قصر برخورد مي کند، به يکباره عاشق گروگانگير خود مي شود و در آن سو، ديو عزيز بي اعصاب نيز رويه مشابهي را طي مي کند تا خيلي سريع به رقص و آواز و موسيقي برسيم. به نظر مي رسد که سازندگان در رسيدن به اين لحظات عجله داشته اند.

با اينحال فيلم بازيهاي خوب و جذابي دارد. اما واتسون در نقش بل توانسته معصوميت و جذابيت نسخه انيميشن را به تصوير بکشد.با اينحال او بهترين انتخاب براي نقش بل نبوده و مي شد که انتخاب هاي بهتري هم در اين مورد داشت. دن استيونز که در نقش ديو با CGI فراوان تزئين شده، بازي خوبي از خود به نمايش گذاشته است.فيلم بازيگران مشهور فراواني هم دارد که در نقش هاي فرعي ظاهر شده اند که مهمترين آنها لوک ايوانز در نقش گستون است که همان بدمن کلاسيک آثار ديزني است.شخصيتي که تلاش مي کند تا ديو را بيرون رانده و خود را در دل دلبر ماندگار نمايد اما درب و داغان تر از آن است که معني عشق " ديوي " را درک کند!

«ديو و دلبر » در مجموع اثر خوش رنگ و لعابي است که طراحي صحنه و لباس و همچنين جلوه هاي ويژه تماشايي دارد و مي تواند محبوب دل تماشاگران سينما شود. اما در نهايت بايد اذعان کرد که بازسازي اين داستان دستاوردي جز سود سرشار براي ديزني نداشته است.
«ديو و دلبر » سال 2017 حرف تازه اي براي بيان ندارد جز آنکه شما بخواهيد شخصيت هاي انيميشن را اينبار بصورت رئال ببينيد!


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي