جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5618

 با سرمايه و دانش فني شرکت فولاد مبارکه و با حضور وزير صنعت، معدن و تجارت انجام شد:
 بهره برداري از اولين و بزرگترين گندله سازي شرق کشور در سنگان خراسان رضوي 

 
اولين و بزرگترين کارخانه گندله سازي شرق کشور در سنگان خراسان رضوي با اتکا به سرمايه و دانش فني شرکت فولاد مبارکه اصفهان و پيمانکاران داخلي و با حضور مهندس نعمت زاده، وزير صنعت، معدن و تجارت، دکتر بهرام سبحاني، مديرعامل گروه فولاد مبارکه، محمود نگهبان سلامي، نمايند? مردم خواف و رشتخوار، مديران عامل شرکتهاي فولاد خراسان و صنايع معدني فولاد سنگان، استاندار، رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوي و اعضاي شوراي اسلامي و مسئولان محلي خواف به بهره برداري رسيد.

در آيين بهره برداري از کارخانه گندله سازي 5 ميليون تني فولاد سنگان خراسان، که روز سه شنبه دهم مردادماه سال جاري انجام شد، محمدرضا نعمت زاده وزير صنعت، معدن و تجارت ضمن قدرداني از اقدامات هدفمند فولاد مبارکه در منطقه سنگان که منجر به تکميل هرچه بيشتر زنجير? فولاد کشور شده است، گفت: بايد ظرفيت هاي معدن و صنايع معدني در کشور به گونه اي افزايش يابد که صادرات سنگ آهن خام و سنگ آهن دانه بندي متوقف و به جاي آن انواع محصولات فولادي باکيفيت به اقصي نقاط دنيا صادر شود.

وي يکي از اهداف جدي اين وزارتخانه را تکميل زنجيره توليد مواد معدني معرفي کرد و گفت: جلوگيري از صادرات مواد خام و تبديل آن به محصولات با ارزش افزود? بالاتر که فناوري، اشتغال و بازگشت سرمايه را در پي دارد، از اولويتهاي اين وزارتخانه است.

وزير صنعت، معدن و تجارت با اشاره به توسعه اکتشافات معدني، افزود: هم اينک در يکي از بزرگترين مناطق داراي ذخاير سنگ آهن کشور واقع در سنگان خواف، 12 هزار کيلومترمربع اکتشاف تکميلي در خصوص سنگ آهن انجام شده است که نتايج آن نشان ميدهد بايد توليد کنسانتره را در منطقه سنگان به 5/22 ميليون تن و توليد گندله را به 5/17 ميليون تن برسانيم.

ايشان يادآور شد: براي توليد اين ميزان کنسانتره و گندله حداقل بايد 40 ميليون تن سنگ آهن از معادن سنگان تأمين شود.

وي با اشاره به محدوديت آب در منطقه سنگان، ابراز داشت: در خصوص تامين آب مورد نيازرايزني هايي با وزارت نيرو انجام گرفته است.

نعمت زاده با ذکر اين مطلب که تا چند سال گذشته ايران واردکنند? فولاد بود، اظهار کرد: رويکرد توسعه معدن و صنايع معدني اکنون شرايطي فراهم کرده است که خوشبختانه سال گذشته ميزان صادرات فولاد به 5 ميليون تن رسيد؛ اين در حالي است که براساس برنامه ريزي هاي به عمل آمده اميدواريم امسال اين رقم به ميزان 8 ميليون تن برسد.

وزير صنعت، معدن و تجارت تصريح کرد: در ابتداي دولت يازدهم، حجم توليد سنگ آهن در کشور سالانه حدود 63 ميليون تن بود؛ اما اينک به 75 ميليون تن رسيده و قرار است تا پايان سال توليد سالانه سنگ آهن در ايران به 100 ميليون تن برسد.

وي با بيان اينکه در ابتداي فعاليت دولت يازدهم، سالانه 28 ميليون تن کنسانتره توليد ميشد و اين رقم اکنون به 5/46 ميليون تن کنسانتره در سال ارتقا يافته است، ادامه داد: بنابر برنامه ريزي هاي انجام شده مقرر شده است تا پايان سال، ميزان کنسانتره توليدي به 55 ميليون تن برسد. ضمن اينکه در بخش گندله نيز ميزان توليد 5/21 ميليون تن بود که اکنون به 5/39 ميليون تن رسيده و تا آخر سال نيز به گونه اي برنامه ريزي شده است که به 45 ميليون تن دست يابيم.

نعمت زاده ميزان توليد آهن اسفنجي در سال 92 را 7/18 ميليون تن اعلام کرد و افزود: در اين بخش اکنون به رقم 30 ميليون تن در سال دست يافته ايم و طبق برنامه تا آخر سال افزايش توليد تا 34 ميليون تن را در دستور کار قرار داده ايم. علاوه براين، در بخش شمش نيز ميزان توليد 5/23 ميليون تن بود که اکنون به 31 ميليون تن رسيده و تا آخر سال نيز به 37 ميليون تن دست خواهيم يافت.

تمامي طرح هاي توسعه در گروه فولاد مبارکه يکي پس از ديگري به بار نشسته است

بنابر اين گزارش، در اين مراسم دکتر بهرام سبحاني، مديرعامل گروه فولاد مبارکه نيز از سرمايه گذاري 5,500 ميليارد توماني اين شرکت براي اجراي طرح هاي توسع? گروه فولاد مبارکه در طول دولت يازدهم خبر داد و با بيان اينکه اين ميزان سرمايه گذاري و تمامي طرح هاي توسعه در گروه فولاد مبارکه يکي پس از ديگري به بار نشسته است، ضمن ابراز خرسندي از به بهره برداري رسيدن گندله سازي 5 ميليون تني فولاد سنگان خراسان گفت: تمامي پروژه ها به جز کنسانتره 5 ميليون تني سنگان، که بيش از 52 درصد پيشرفت فيزيکي دارد، به طور کامل عملياتي شده و به بهره برداري رسيده است.

دکتر سبحاني در معرفي پروژ? گندله سازي سنگان افزود: اين پروژه به منظور تأمين پايدار گندله و ايجاد توازن در زنجير? فولاد به ظرفيت 5 ميليون تن در سال، در مجاورت معادن سنگ آهن سنگان استان خراسان، در زميني به مساحت 24 هکتار با سرمايه گذاري 10 هزار ميليارد ريال در مدت 36 ماه با موفقيت اجرا شد.

وي ظرفيت کنوني توليد در گروه فولاد مبارکه را 3/10 ميليون تن فولاد خام و 8/11 ميليون تن آهن اسفنجي در سال اعلام و تصريح کرد: گروه فولاد مبارکه براي توليد اين ميزان محصول به 5/17 ميليون تن گندله نياز دارد.

مديرعامل بزرگترين گروه فولادسازي کشور افزود: مبادي تأمين گندل? موردنياز گروه فولاد مبارکه از خارج شرکت به ميزان 3/5 ميليون تن در سال، در سنگان به ميزان پنج ميليون تن در سال و در خود شرکت فولاد مبارکه 2/7 ميليون تن در سال است.

وي با بيان اينکه 7500 ميليارد تومان سرمايه در اين مجموعه ثبت شده است، اظهار کرد: در بخش زنجيره تأمين فولاد در بخش بالادست 2800 شرکت، اعم از معادن سنگ آهن تا تأمين قطعات يدکي و در بخش پايين دست 1000 شرکت، ازجمله شرکتهاي خودروسازي و لوازم خانگي قرار دارند.

دکتر سبحاني در بخش پاياني سخنان خود با تأکيد بر اينکه شرکت فولاد مبارکه بزرگترين توليدکننده ورق هاي فولادي تخت در خاورميانه و شمال آفريقا است، تصريح کرد: اين شرکت با 12 واحد احيا مستقيم به ظرفيت 12 ميليون تن، بزرگترين توليدکنند? آهن اسفنجي در جهان و يکي از موفقترين شرکتهاي فولادسازي است.

بايد اعتبار مناسبي براي تکميل زيرساخت صنايع معدني تأمين شود

در ادام? اين مراسم، محمود نگهبان سلامي، نمايند? مردم خواف در مجلس شوراي اسلامي نيز با اشاره به اهميت تأمين زيرساخت در توسع? طرح هاي معدني، تأکيد کرد: يکي از دغدغه هاي بسيار بزرگ در حوز? معدن، تأمين زيرساخت است و از آنجاکه تأمين آب موردنياز صنايع معدني نيز يکي از زيرساخت هاي اين بخش محسوب ميشود، بنابراين باتوجه به کم آبي منطقه بايد چار? جدي نيز در اين زمينه انديشيده شود که باتوجه به انتقال آب از درياي عمان به شرق کشور، تأمين آب صنايع اين منطقه بايد مورد توجه قرار گيرد.

وي نبود زيرساخت هاي لازم در زمين? حمل ونقل جاده اي و ريلي را در صنايع معدني، يکي ديگر از معضلات معدن و صنايع معدني کشور برشمرد و يادآور شد: از سهم حقوق دولتي بايد اعتبار مناسبي براي تکميل زيرساخت صنايع معدني منطقه تأمين شود.

بومي سازي صنايع معدني فولاد سنگان با اتکا به دانش فني و سرمايه گذاري فولاد مبارکه و حضور پيمانکاران داخلي از ويژگي هاي بارز اين پروژه است

در بخش ديگري از اين مراسم سيد محسن ميرمحمدي، مديرعامل شرکت صنايع معدني فولاد سنگان نيز از اشتغال زايي بيش از 1300 نفر به صورت اماني و پيماني در اولين و بزرگترين گندله سازي شرق کشور در سنگان خراسان رضوي خبر داد و بومي سازي صنايع معدني فولاد سنگان را با اتکا به دانش فني و سرمايه گذاري فولاد مبارکه و پيمانکار داخلي، از ويژگي هاي بارز اين پروژه خواند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي