جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5619

  رئيس قوه قضاييه:
  ايجاد رابطه با دنيا براي انزواي استکبار لازم است 

 
رئيس قوه قضاييه با تأکيد بر لزوم تعامل گسترده با جهان، ايجاد رابطه با دنيا را امري لازم براي انزواي استکبار دانست و گفت: تعامل با دنيا در چارچوب حکمت، عزت و مصلحت هيچ منافاتي با ايستادگي در برابر سلطه طلبي ها ندارد.

به گزارش اداره کل روابط عمومي قوه قضاييه، آيت الله آملي لاريجاني در جلسه مسئولان عالي قضايي با اشاره به برگزاري مراسم تنفيذ و تحليف رياست جمهوري در روزهاي اخير و آرزوي توفيق براي رئيس جمهور و همکارانش در ايفاي مسئوليت هاي عظيم و خطيري که به موجب قانون اساسي و ساير قوانين برعهده دارند، تصريح کرد: برخلاف تصور برخي افراد، تنفيذ و تحليف مراسمي صوري و تشريفاتي نيست. تنفيذ که در واقع امضاي حکم رياست جمهوري اسلامي است در اصل 110 قانون اساسي از وظايف رهبري نظام برشمرده شده است و ادعاي اينکه اين امضا صورت تشريفاتي دارد برخلاف ظاهر قانون اساسي است.

آيت الله آملي لاريجاني تأکيد کرد:آمريکايي ها بايد بدانند که اگر تحريم ها را گسترده کنند، جمهوري اسلامي دست بسته نيست و دنيا هم فقط در اختيار آمريکا قرار ندارد. اين مقدمه اي براي مقابله با استکبار است و ما براين مبنا در مقابل سلطه طلبي ها ايستادگي مي کنيم. در اين راستا معتقديم که تعامل معقول و منطقي توأم با کرامت و همچنين رابطه در چارچوب حکمت، عزت و مصلحت با جهان هيچ منافاتي با ايستادگي در برابر سلطه‌ طلبي‌هاندارد.

رئيس قوه قضاييه با بيان اينکه رهبر معظم انقلاب در اين مراسم بر لزوم اجراي احکام اسلام ناب، تقويت وحدت و عزت ملي، تلاش براي استقرار عدالت، جانبداري از محرومان و مستضعفان نيز تأکيد کردند، افزود: نکات مورد تأکيد مقام معظم رهبري گر چه خطاب به رئيس­ جمهور و دولت بود ولکن تسري و مناط آنها همه قوا و دستگاهها را شامل مي‌شود و ما اميدواريم که همگي بتوانيم با وحدت، همکاري و تفاهم، مطالبات رهبر معظم انقلاب را که انعکاس مطالبات مردم است، اجابت کنيم.

آيت الله آملي لاريجاني در ادامه سخنان خود با اشاره به 14مرداد روز حقوق بشر اسلامي و کرامت انساني تصريح کرد: امروز مسئله حقوق بشر به عنوان يک اهرم فشار عليه کشورهاي مستقل خصوصاً کشورهاي اسلامي و بويژه جمهوري اسلامي ايران به کار برده مي شود.

خبرنگاري از حيث رعايت مرزهاي اخلاق، قانون و آزادي بيان کار دشواري است

رئيس قوه قضاييه در بخش پاياني سخنان خود با گراميداشت 17 مرداد روز خبرنگار، اين روز را به خبرنگاران و اصحاب رسانه تبريک گفت و تصريح کرد: خبرنگاري شغل نيست بلکه وظيفه اي است که يک خبرنگار براي انتقال حقايق، پوشش رويدادها و شفاف سازي امور بر دوش خود احساس مي کند و براين اساس تلاش خبرنگاران براي تفهيم و استيفاي حقوق مردم، شفاف سازي، کمک به آزادي و فهم وضعيت سياسي قابل تقدير است.

آيت الله آملي لاريجاني با تأکيد بر نقش و تأثير مطبوعات و رسانه ها در جامعه، تصريح کرد: به همان ميزان که خبرنگاري يک ضرورت براي جوامع امروز است، کاري سخت نيز به شمار مي آيد و از حيث رعايت حدود اخلاقي، قانوني، شرعي، آزادي بيان و شفاف سازي بويژه در کشور ما کار بسيار دشواري است.

رئيس قوه قضاييه علت دشوار بودن اين حرفه را باريک بودن مرزهاي ميان شفافيت، آزادي بيان و حقوق ديگران دانست و افزود: گاهي شنيده مي شود که خبرنگاران به دليل برخي برخوردهاي قضايي از قوه قضاييه گلايه دارند.

اين در حالي است که برخوردهاي قضات و قوه قضاييه در چارچوب قانون است و آنجا که قانون به صورت مطلق، «توهين، استهزا، افترا، نشر اکاذيب به قصد تشويش اذهان عمومي» و مواردي از اين دست را جرم دانسته، قاضي و دستگاه قضايي دخالتي در کم يا زياد کردن ميزان جرم ندارند.

رئيس دستگاه قضا با توصيه خبرنگاران به رعايت اخلاق، حقوق مردم، قوانين و حدود ديني خاطرنشان کرد: ما مي دانيم که فعاليت در اين چارچوب کار بسيار دشواري است. اميدواريم قوه قضاييه نيز با خبرنگاران مهربان باشد اما خبرنگاران هم حدود را رعايت کنند تا با گسترش اخلاق و حمايت از آزادي، مردم ازشفاف سازي رسانه ها بهره مند شوند.

براساس اين گزارش، ادامه بحث و بررسي پيرامون آيين نامه اصلاحي تعيين گروههاي شغلي و ضوابط مربوط به ارتقاي گروه و تغيير مقام قضات در دستور کار امروز مسئولان عالي قضايي قرار داشت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي