جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5619

 حاشيه هاي توقف موقت صدور پتروشيمي ايران به ترکيه  

 
توقف موقت صادرات محصولات پتروشيمي به ترکيه در روزهاي اخير که ناشي از مشکلات گمرکي بود، عاملي شد تا برخي ادعاي حبس و بلوکه شدن پول صادرات پتروشيمي ايران در اين کشور را مطرح کنند، که بررسي ها نشان مي دهد چنين موضوعي، صحت نداشته و حتي بزرگترين تشکل صنفي صنعت پتروشيمي نيز آن را تکذيب کرده است.

به گزارش ايرنا، در اوايل مردادماه امسال، صادرات محصولات مختلف از جمله محصولات پتروشيمي ايران به ترکيه دچار مشکل شد و حتي صادرات اين محصولات براي مدتي نيز متوقف شد.

مشکل از اينجا ناشي مي شود که گمرک ترکيه ترخيص کالاهاي مبدا ايران رو‌ متوقف کرده و‌ واردات رو به دريافت اصل فاکتور تاييد شده توسط کنسولگري ترکيه در ايران مشروط کرده بود.

البته اين مشکل، پس از رايزني دستگاه هاي ذيربط ايران به ترکيه رفع شد و صادرات از اواخر هفته گذشته به حالت عادي بازگشت.

پس از توقف چند روزه صادرات محصولات پتروشيمي به ترکيه که ناشي از تصميم گمرک اين کشور بود، برخي از منابع خبري و رسانه ها، موضوع تحريم خريد محصولات پتروشيمي ايران وحتي بلوکه شدن و حبس پول پتروشيمي هاي ايران در ترکيه را مطرح کردند که بررسي ها، نشان دهنده عدم صحت اين ادعاهاست.

بر اين اساس، انجمن صنفي کارفرمايي صنعت پتروشيمي گزارش داده است: مشکل که در صادرات محصولات پتروشيمي به ترکيه رخ داده، به معناي حبس پول پتروشيمي ها در ترکيه نبوده است.با پيگيري هاي صورت گرفته، مشکل تاييديه کنسولي فاکتورهاي صادرکنندگان پتروشيمي در حال حاضر حل و فصل شده و روند صادرات به حالت عادي بازگشته است.

برخي منابع اعلام کرده بودند که محدود کردن صادرات محصولات ايراني به ترکيه ناشي از اقدام متقابل ترکيه بوده زيرا، سازمان هاي ايراني نيز محدوديت هاي مشابهي را در نظر گرفته اند، اما با پيگيري هاي صورت گرفته از دستگاه هاي ذيصلاح در وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنين گمرک جمهوري اسلامي ايران مشخص شده که اقدام گمرک ترکيه به هيچ عنوان يک اقدام متقابل نبوده است و دولت ايران چنين محدوديتي را براي صادرکنندگان کشور ترکيه ايجاد نکرده است.

انجمن صنفي کارفرمايي صنعت پتروشيمي درباره رفع مشکلات مربوط به دريافت پول حاصل از صادرات محصولات پتروشيمي به چين نيز اعلام کرده است: محدوديت هاي اعمال شده در چين نيز با پيگيري هاي انجام شده و با کمک بانک مرکزي، وزارت خارجه و سازمان سرمايه گذاري هاي خارجي تا حدود زيادي مرتفع شده و صادرات به چين به روال معقولي بازگشته است .درباره علت ايجاد مشکلات مربوط به صادرات محصولات پتروشيمي و همچنين وقوع مشکل در جابجايي پول، ادعاهاي مختلفي مطرح مي شود که از جمله آنها مي توان به ناآشنايي شرکت هاي پتروشيمي در استفاده از اعتبارات اسنادي بانکي اشاره کرد، اما بررسي ها نشان مي دهد که علت اصلي مربوط به احتياط بانک هاي خارجي براي انجام مبادلات پولي بزرگ و مستقيم با طرف هاي ايراني است.

در سال 1392 ميزان صادرات محصولات پتروشيمي 12.8 ميليون تن بوده که در پايان سال 1395 به 20.4 ميليون تن افزايش يافته است.

اجراي برجام و رفع تحريم ها باعث جهش در صادرات محصولات پتروشيمي شده و همچنين بازارهاي جديدي را در اروپا و آمريکاي جنوبي به روي محصولات ايراني گشوده است.

ظرفيت توليد صنعت پتروشيمي در دوره زماني سال هاي 1392 تا 1395 با بيش از 9 درصد رشد از ناحيه اجراي 12 طرح توليدي و يک طرح توسعه اي سرويس هاي جانبي بيش از پنج ميليون تن افزايش يافته است.

ظرفيت نصب شده در سال 1393 بدون احتساب واحد «NF3» پتروشيمي بندر امام 56.7 ميليون تن بوده که اين ظرفيت در سال گذشته به نزديک 62 ميليون تن رسيده است.

ظرفيت توليد محصولات پتروشيمي کشور تا پايان سال 1396 با بهره برداري از 6 طرح جديد به 72 ميليون تن و ارزش کل فروش خالص اين محصولات نيز به 17 ميليارد دلار افزايش خواهد يافت


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي