جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5620

 خبرنامه 

 تمديد مهلت انتخاب رشته آزمون کارشناسي‌ارشد پزشکي دانشگاه آزاد

مرکز سنجش آموزش پزشکي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي از تمديد مهلت انتخاب رشته محل‌هاي آزمون کارشناسي‌ارشد ناپيوسته رشته‌هاي گروه پزشکي دانشگاه آزاد اسلامي و دانشگاه‌هاي زيرمجموعه اين وزارت‌خانه خبر داد.

به گزارش خبرگزاري آنا، در برخي از رشته‌هاي اين آزمون؛ محل‌هاي پذيرنده جديد به پذيرش‌هاي قبلي افزود شده است. بنابراين داوطلبان مجاز به انتخاب رشته محل در اين رشته‌ها مي‌توانند از ساعت 12 روز چهارشنبه 18 تا ساعت 24 روز جمعه 20 مرداد ويرايش نهايي خود را انجام دهند.

همچنين افرادي که تاکنون موفق به انتخاب رشته محل نشده‌اند يا نياز به ويرايش انتخاب‌هاي خود دارند مي‌توانند در همين تاريخ انتخاب رشته خود را انجام دهند.

انتخاب رشته محل آزمون ورودي دوره کارشناسي‌ارشد ناپيوسته رشته‌هاي گروه پزشکي (سال تحصيلي 97-96) براي دوره‌هاي روزانه و شهريه‌پرداز وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامي از روز پنج‌شنبه 12 مرداد آغاز شد و تا روز يکشنبه 15 مرداد به مدت 4 روز ادامه داشت.

در اين آزمون با توجه به تعداد زياد داوطلبان و محدوديت ظرفيت پذيرش رشته‌ها در مجموع پذيرش عادي و مازاد، به ترتيب اولويت نمره به تعداد 8 برابر ظرفيت پذيرش هر رشته، افراد مجاز به انتخاب رشته شده‌اند.گزينش دانشجو در هر يک از رشته‌ها يا مجموعه‌هاي امتحاني آزمون ارشد، از بين داوطلبان همان رشته امتحاني يا مجموعه امتحاني براساس نمره کل تراز به درصد مندرج در کارنامه، سهميه و اولويت انتخاب رشته محل توسط خود داوطلب تعيين شده، انجام مي‌شود.

داوطلبان متقاضي ادامه تحصيل در دانشگاه آزاد اسلامي براي رشته‌هاي مورد پذيرش از طريق آزمون کارشناسي‌ارشد 96 وزارت بهداشت، تابع همه ضوابط تحصيلي از جمله هزينه دوره تحصيل اين دانشگاه هستند.

براساس دفترچه راهنماي انتخاب رشته اين آزمون، در اين دوره ظرفيت پذيرش دانشگاه آزاد اسلامي 458 نفر است. متقاضيان براي اطلاع از دانشگاه‌هاي پذيرنده و ساير شرايط و ضوابط انتخاب رشته اين آزمون مي‌توانند دفترچه راهنما را مطالعه کنند.

رشته‌محل‌هاي جديد اضافه‌شده به آزمون کارشناسي‌ارشد پزشکي

فرهادي:

500استاد ايراني از خارج کشور به داخل آمدند

وزير علوم، تحقيقات و فناوري گفت: 500 نفر از اساتيد ايراني از خارج کشور به داخل آمدند و تدريس کردند و موانع تحصيل دانشجويان خارجي در داخل برطرف شد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محمد فرهادي وزير علوم، تحقيقات و فناوري صبح امروز در نشست روساي دانشگاههاي کشور که در دانشگاه شهيد بهشتي در حال برگزاري است، گفت: ما در اين دوره شاهد استقرار مديريتهايي بوديم که مورد تاييد دانشگاهها بود. براي حل مساله دانشگاهها و ايجاد فضاي بانشاط فرهنگي از هيچ کوششي دريغ نکرديم.

وي افزود: ما در دوره انتخابات رياست جمهوري به صورت رسمي و ثبت شده بيش از 430 برنامه در قالب سخنراني، مناظره، کرسي آزادانديشي، پرسش و پاسخ برگزار کرديم.

فرهادي اظهار کرد: در ابتداي قبول مسئوليت برنامه‎هاي نماديني درباره سياستهاي کلي علم و فناوري، اقتصاد مقاومتي، دانشگاه کارآفرين و شرکتهاي دانش‎بنيان مورد تاکيد قرار گرفت و ما به اسناد بالادستي توجه ويژه اي داشتيم. سند راهبردي آموزش عالي در آغاز کار تهيه و در تدوين برنامه ششم از اين سند استفاده شده است. همچنين سند گفتمان آموزش عالي تهيه شد.

وزير علوم، تحقيقات و فناوري ادامه داد: آموزش عالي داراي چهار کالج اصلي بود که کالجهاي اصلي آن برنامه‏ريزي شد همچنين طرح آمايش آموزش عالي که ما با آن در حال حاضر مواجه هستيم گستردگي و پراکندگي آموزش عالي است. اين مسئله نيز بايد ساماندهي شود و گامهاي خوبي در اين خصوص برداشته شده است.

وي در ادامه به طرح آمايش آموزش عالي اشاره کرد و گفت: همه زيرنظامها بايد زير نظر طرح آمايش عالي ساماندهي شوند، همچنين در اين دوره ستاد برنامه اقتصاد مقاومتي تشکيل شد، همکاريهاي علمي و ديپلماسي گسترش پيدا کرد. تفاهمنامه‏هاي زيادي با دانشگاهها منعقد شد که از صفر تا 70 درصد اجرايي شده است و من اعلام کردم فعلا همين تفاهمنامه‏اي که منعقد شده را اجرايي کنند و سپس اگر نياز بود تفاهمنامه جديدي امضا کنند.

فرهادي خاطرنشان کرد: در حال حاضر دوره‎هاي مشترک با دانشگاههاي خارجي به 12 دوره رسيده است، 235 پروژه تحقيقات مشترک داخلي و خارجي منعقد شده است. با اتحاديه اروپا 9.5 ميليون يورو تفاهم منامه داريم، 500 نفر از اساتيد ايراني از خارج کشور به داخل آمدند و تدريس کردند و موانع تحصيل دانشجويان خارجي در داخل برطرف شد.

وزير علوم، تحقيقات و فناوري در ادامه به برنامه‏هاي فرهنگي در دانشگاهها اشاره کرد و گفت: بيش از دو هزار کرسي آزادانديشي در دانشگاههاي پيام نور، علمي و کاربردي، فني و حرفه اي برگزار شده است. همچنين بيش از هزار کرسي آزادانديشي در دانشگاههاي دولتي برگزار شده است. همچنين در اين دوره کيفيت آموزش عالي مورد تاکيد قرار گرفته است. از توسعه بي‏رويه آموزش عالي به صورت جد جلوگيري شده است. در راستاي تجميع، ادغام و انحلال برخي موسسات برنامه‎هايي اجرا شده است برخي از برنامه‎ها اعلام شده و برخي بدون سر و صدا انجام شده چراکه لازم بوده است.

وي در ادامه افزود: دوره فرصت مطالعاتي در صنعت ايجاد شده شوراي صنعتي راه‏اندازي شده و قرار است کارآموزي اجباري شود. برخي از دانشگاهها مانند دانشگاه صنعتي سهند اين کار را انجام داده‎اند و دانشجويان سه ماه موظف هستند کارآموزي کنند.

فرهادي اظهار کرد: شبکه علمي سراسري شده است و در آينده تمام دانشگاهها به شبکه علمي متصل خواهند شد همچنين در حوزه دانشجويي اقدامات خوبي انجام گرفته که مي‎توان به رتبه‏بندي خوابگاهها تسهيلات وامهاي دانشجويي اشاره کرد.

وي افزود: امسال اعتبار وام ويژه دکتري به 110 ميليارد تومان رسيد که البته اين دانشجويان دکتري آمده بودند و مي‏گفتند: «نه پژوهانه و نه وام فقط حقوق ماهيانه» که ما نيز مي‏گوييم اگر رديفي براي آن اختصاص


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي