جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5623

 سرمقاله 

چرا معمولا مبحث حقوق از واقعيت جامعه عقب تر است؟

آذر فخري 

آن چه که در جامعه ي درحال گذر ايران و در انديشه ي شهروند ايراني مي گذرد، تبعات دردناک و آزاردهنده اي به همراه دارد. عبور از اين گذرگاه صعب، که نامش را گذرِ سنت به مدرنيته گذاشته اند، صورتي همگن و يک نواخت ندارد و به گونه اي نيست که همه ي اقشار و طبقات جامعه با آن هماهنگ شده و هر دوجنس در اين مسير همديگر را همراهي و ياري کنند. متاسفانه در اين گذر، يکي از دوجنس ايراني - مرد و زن - يا جلوتر است يا عقب تر. و اين ناهمراهي، البته در تمام طبقات اجتماعي و نيز در ميان اغلب سطوح اقتصادي و فرهنگي ديده مي شود؛ هر چند عمق آسيب در ميان طبقه ي متوسط نمود و ظهور بيشتري دارد.

پديده ي باسوادي و بالا رفتن سطح تحصيلات زنان، اشتغال و حضور فعال آنان در اجتماع و لاجرم تغيير انتظارات آنان از جامعه و نيز از خانواده، موجب شده که نوع خاصي مراوده در ميان زنان و مردان ، در بستر خانواده و جامعه شکل بگيرد. دراين مراوده، ديگر زنان خاموش و منفعل نيستند و بنا به سطح سواد و رشد فرهنگي و نيز استقلال اقتصلادي و بينشي که يافته اند، اين حق را براي خود قائل اند که حرف بزنند و ابراز نظر و وجود کنند.

اما اين تابع رشد سواد و تغيير فرهنگ در ميان زنان را خانواده هاي عموما مرد و پدرمدار حاکم بر جامعه ي ما هنوز برنمي تابد و در تعامل با آن دچار مشکلاتي است. بسياري از پدران و همسران به اين رابطه ي دوسويه و تعامل دو انسان با يکديگر، گاه نه آگاه اند و نه معتقد و ملزم. و چنين مي شود که بحران بالا مي گيرد؛ بحران و اصطکاک بين فرزندان دختربا خانواده و طبعا پدر و نيز زنان با همسران . در واقع با وجود رشد فرهنگي، در بين هر دو قشر زنان و مردان، هنوز خانواده و جامعه از زنان همان انتظارات سنتي را دارد و براي حل اختلافات پيش آمده، زماني براي گفت و گو و مکالمه صرف نمي شود و کار اغلب به خشونت و متارکه مي انجامد.

محمدامين قانعي راد استاد جامعه شناسي عضو هيئت علمي مرکز تحقيقات سياست علمي کشور ،اين چالش‌ها را نتيجه طبيعي شکل نگرفتن قواعد گفت و گويي مي داند. در عين حال، وقتي مشکل همسران حاد مي شود، نارسايي و ناهمراهي قانون بيشتر خود را نشان مي دهد. با رشد اجتماعي - فرهنگي و تغيير هنجارها، قانون بايد بتواند پاسخگوي بحران ها و حلال اختلافات باشد.

اما عملا چنين اتفاقي نمي افتد و هنوز قانون همچنان به راه سنتي خود مي رود و در اعاده حقوق زنان در بستر خانواده، با کاستي هايي مواجه هستيم. کاستي هايي که در نهايت به آتش بحران هاي اجتماعي – فرهنگي - اقتصادي به وجود آمده در حوزه ي خانواده دامن مي زند و جامعه با بحران متارکه و افزايش تعداد زنان و دختران مجردي مواجه مي شود که ترجيح مي دهند تنها زندگي کنند. چنين است که شهيندخت مولا وردي با طرح « عيب زدايي از زنان مجرد» وارد ميدان مي شود تا مشکلات مسکن گزيني به طور خاص و نيز ساير مسائل مبتلابه ‍‍‍ زنان و دختران مجرد را حل کند.

با اين همه انتظار جامعه از مسئولان اين است كه بتوانند با ورودي متناسب با موقعيت و نيازهاي موجود، بحران عدم گفت و گو وپذيرش دو سويه در خانواده ها را با بهترين و مسالمت آميزترين روش ممكن حل كنند.

a.f.far99@gmail.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي