جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5623

 ميز خبر 

 10 برنده جايزه صلح نوبل عفو 14 جوان شيعه عربستان را خواستار شدند

10 برنده جايزه صلح نوبل از پادشاه و وليعهد عربستان خواستند حکم اعدام 14 جوان اين کشور را لغو کند.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آسوشيتد پرس، اين برندگان جايزه صلح نوبل در نامه‌اي رسما خواستار عفو 14 جواني شدند که در پرونده تظاهرات سال 2012 ميلادي محکوم به اعدام شده‌اند و در اين نامه حکم اعدام اين جوانان را "ظلمي آشکار " توصيف کردند.

برندگان جايزه صلح نوبل افزودند، مقامات عربستاني به اجبار از متهمان اعتراف مي‌گيرند.

اين 14 جوان به جرم اعتراض، به اعدام محکوم شده‌اند.

سازمان جاسوسي اسرائيل فروپاشي غزه در هر لحظه را پيش‌بيني کرد

سازمان جاسوسي رژيم صهيونيستي پيش‌بيني کرده است که نوار غزه در وضعيت فروپاشي کامل در زيرساخت‌هاست و شهروندان در تمامي بخش‌ها و زمينه‌هاي مختلف دچار مشکل هستند.

به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌اي الشرق الاوسط، منابع اعلام کردند، در مناقشاتي که در سال گذشته ميلادي در دفتر بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل صورت گرفت کارشناسان در دستگاه‌هاي اطلاعاتي و هماهنگ کننده امور دولت چشم‌اندازهاي تاريکي را براي اوضاع نوار غزه مطرح کردند و گفتند که نوار غزه به صورت کامل در سال 2020 از هم فروخواهد پاشيد.

منابع افزودند: اما در تابستان جاري کارشناسان اسرائيلي در اين پيش‌بيني‌هاي خود تجديد نظر کرده و به اطلاع دولت اسرائيل رساندند که وضعيت سال 2020 همين الان وجود دارد و غزه شاهد روند سريع فروپاشي است که خطر آن از پيش‌بيني‌هاي ما بيشتر است.

با تغييرات قريب‌الوقوع در قانون اساسي؛

سيسي بدون برگزاري انتخابات تا 2020 رئيس جمهور مصر مي‌ماند

به نظر مي‌رسد انتخابات رياست جمهوري مصر که قرار بود مه 2018 برگزار شود، در آستانه لغو شدن است چرا که اصلاحات قريب الوقوع قانون اساسي مصر احتمالا شامل افزايش دوره فعلي تا شش سال و نيز افزايش اختيارات رئيس جمهور خواهد شد.

به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه الاخبار، به نظر مي‌رسد اصلاحات قانون اساسي مصر گسترده‌تر از آن چيزي باشد که تاکنون انتظار مي‌رفت چراکه تصميمات اتخاذ شده که طي روزهاي آتي به پارلمان مصر منتقل خواهد شد، ‌شامل پيشنهادات متعددي از جمله پيشنهاد عدم برگزاري انتخابات رياست جمهوري در ماه مه آتي و افزايش دوره رياست جمهوري عبد الفتاح سيسي تا شش سال است. اين اصلاحات در همه‌پرسي قانون اساسي سال 2018 بايد تاييد شود.

کويت خبر شکايت از ايران در سازمان ملل را تکذيب کرد

وزارت خارجه کويت خبر شکايت از ايران در سازمان ملل به خاطر ورود نيروهاي سپاه به آب‌هاي‌ اين کشور را تکذيب کرد.به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه الجريده، يک منبع مسئول در وزارت خارجه کويت خبر شکايت کويت از ايران در سازمان ملل به دليل ورود نيروهاي سپاه به آب‌هاي کويت و بازجويي يک شهروند کويتي را تکذيب کرد.

چند روز پيش روزنامه الانباء کويت مدعي شده بود که قايق هاي سپاه ايران وارد آبهاي کويت شده اند و در نزديکي يکي از سکوهاي نفتي کويت يک قايق کويتي را متوقف و يک سرباز ايراني شهروند کويتي را مورد تحقيق و بازجويي قرار داده است. اين روزنامه همچنين مدعي شد که در آن لحظه هيچ قايقي از نيروي دريايي کويت حضور نداشت و شهروند کويتي به محض بازگشت گارد ساحلي کويت را از اين خبر مطلع کرده و گفته است که ايراني‌ها از او خواستند که يک تعهدي را امضا کند که آن تعهد به زبان فارسي بود.

مشاور پيشين کاخ سفيد:

دست ترامپ عليه ايران خالي ‏است

‏مشاور پيشين کاخ سفيد و فيزيکدان ارشد دانشگاه پرينستون، با تاکيد بر اينکه 'دونالد ‏ترامپ' رئيس جمهوري آمريکا مدرک قانع کننده اي ‏عليه ايران درباره نقض برجام در دست ندارد؛ گفت ‏'بحران شبه جزيره کره نشان مي دهد که توافق ‏هسته اي با ايران را بايد حفظ کرد'.‏

‏به گزارش ايرنا، 'فرانک وان هيپل' فيزيکدان هسته اي دانشگاه ‏پرينستون آمريکا و معاون اسبق مديرامنيت ملي در دفتر ‏برنامه ريزي علم و فناوري کاخ سفيد؛ در گفتگوي ‏اختصاصي با ايرنا افزود: راهبرد رئيس جمهور آمريکا، ‏تحريک تهران براي خروج از برجام است.‏وي برنامه موشکي ايران را مکمل نيروي هوايي آن دانست و گفت برنامه موشکي ‏ميان برد ايران قابل توجيه است و بايد درباره برنامه ‏موشکي دوربرد با تهران گفتگو شود.‏وان هيپل همچنين سرمايه گذاري هاي اقتصادي فرانسه در ايران را يک تحول مهم و آن را نشان دهنده بهره ‏برداري اقتصادي ايران از برجام دانست ‏و تصريح کرد: اگر من هنوز مشاور کاخ سفيد بودم، ‏به ترامپ مي گفتم برجام را حفظ کن و آن را پايه گفتگو ‏قرار بده. اين عقلاني نيست که بگويد چون باراک اوباما ‏اين توافق را درست کرده است، پس بايد آن را خراب کرد.‏


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي