جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5623

 يادداشت 

 به‌درستي انتخاب رشته كنيم

زهرا كيان بخت

از وقتي نتايج اوليه كنكور سراسري و رتبه‌ها اعلام شده ، احتمالا اكثر داوطلبان دچار اين دغدغه شده‌اند كه با توجه به رتبه‌اي كه كسب كرده‌اند چگونه انتخاب رشته كنند؟ انتخاب رشته مي‌تواند مسير زندگي افراد را در سالهاي آينده، تا حد زيادي تغيير دهد. شهر، دانشگاه و گرايشي كه براي تحصيل انتخاب مي‌كنيم، بخشي از مهمترين سالهاي زندگي‌‍مان را تحت تاثير قرار مي‌دهد. بنابراين، دقت نظر هرچه بيشتر در آن، ضروري است.

نمي‌توان براي همه يك نسخه واحد پيچيد. درواقع، انتخاب رشته، عرصه ترجيح‌ها و انتخابهاي ماست. ممكن است داوطلبي به دليل علاقه به يك رشته خاص، ترجيح بدهد فقط همين رشته را در فرم انتخاب رشته خود درج كند، با اين علم كه ممكن است با توجه به رتبه خود نتواند در آن رشته پذيرفته شود، اما ميزان اين علاقه به گونه‌اي است كه داوطلب ترجيح مي‌دهد اگر در كنكور امسال نيز پذيرفته نشد، سال بعد مجددا براي قبول شدن در رشته موردعلاقه‌اش تلاش كند.

درحالي كه ممكن است داوطلبي ديگر به هر دليل، ترجيح بدهد حتما همين سال در دانشگاه پذيرفته شود، و براي اين منظور، حتي رشته‌هايي را كه نسبت به آنها چندان علاقه‌مند نيست نيز انتخاب كند.

همانطور كه ممكن است داوطلبي ترجيح دهد رشته و دانشگاهي را در شهري دور از شهر خود انتخاب كند و دوري از خانواده و مشكلات مربوط به آن را نيز تحمل كند. درحالي كه ممكن است داوطلبي ديگر، در كنار خانواده بودن را بر قبولي در رشته و دانشگاه شهري دور كه بدان علاقه‌مند است، مقدم بداند.

اين انتخابها و ترجيح‌ها همانطور كه اشاره شد مي‌توانند در سالهاي آينده زندگي‌مان تاثيري باورنكردني داشته باشند. لذا اين مساله ايجاب مي‌كند تا با نگرشي همه جانبه، تفكر، انديشيدن و مشورت كافي، دست به انتخاب رشته بزنيم، تا در سالهاي آينده، هر وقت به ياد اين روزها افتاديم، از انتخاب خود خرسند باشيم و احساس رضايت كنيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي