جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5623

 ميز خبر 

 برنامه ژاپن براي تاسيس دانشگاه‌هاي کلاس جهاني در خارج از پايتخت

دولت ژاپن براي ايجاد مراکزي با کلاس جهاني در زمينه تحقيقات پايه در دانشگاه‌هاي منطقه‌اي برنامه 10 ساله دارد.

به گزارش ايسنا و به نقل از يو.دبليو نيوز، ژاپن با ايجاد اين مراکز تحقيقاتي، قدرت رقابت بين‌المللي خود را تقويت خواهد کرد و شکاف ميان موسسات تحقيقاتي برتر و نخبه ژاپن و دانشگاه‌هاي منطقه‌اي را پر خواهد کرد.

با توجه به پيشنهادات بودجه که در حال حاضر براي سال 2018 تهيه مي‌شود، کمک‌هاي زيادي در زمينه تحقيقات به دانشگاه‌هاي منطقه‌اي گسترش خواهد يافت.

البته اين کار مخالفاني هم دارد. دانشگاهيان مي‌گويند اگر برنامه 10 ساله براي دانشگاه‌هاي منطقه‌اي در اواخر امسال به عنوان بخشي از بودجه تصويب شود، باعث کسر شدن منابع مالي تحقيقات پايه توسط معتبرترين موسسات آموزش عالي در سطح کشور خواهد شد.

"يوسي ناگاتا" مسئول مستقيم اين پروژه از طرف وزارت آموزش مي‌گويد: جنبه کليدي اين برنامه جديد، همکاري با محققان و موسسات بين‌المللي است و زمينه تحقيقات در اولويت بعدي قرار دارد.

وي افزود: هدف اين است که دانشگاه‌هاي منطقه‌اي بيشتري مشتاق به تحقيقات سطح بين‌المللي شوند. بدين ترتيب، ابتکار عمل در دانشگاه‌هاي کوچک‌تر که برجسته‌ترين تحقيقات را انجام داده‌اند، هدف قرار مي‌گيرد.

اين حرکت توسط بسياري از آکادمي‌ها و دانشگاهيان مورد استقبال قرار گرفته است.

"هيرومي يوکوياما" که در زمينه ارتباطات علمي در دانشگاه توکيو آموزش مي‌دهد، گفت: گسترش فرصت‌هاي پژوهشي پايه به دانشگاه‌هاي کوچک و محلي بسيار دير شده است. اين پروژه براي تأمين اين دانشگاه‌ها که در تلاش براي زنده ماندن در برابر کاهش ثبت‌نام دانشجويان و فرصت‌هاي اشتغال ناپايدار است، حياتي است.

جمعيت ژاپن به علت کم بودن ميزان تولد، به سرعت در حال کاهش است و خروج جمعيت از مناطق محلي و روستايي به مناطق شهري -به ويژه توکيو- به اقتصاد گسترده‌تر آسيب مي‌رساند، زيرا اکثرا جوانان زير 25 سال روستاهاي خود را ترک مي‌کنند.

مقامات منطقه‌اي لابي کرده‌اند تا دولت براي افزايش استعدادهاي بيشتر، دانشگاه‌ها را در خارج از پايتخت افزايش دهد.

طبق گزارش رسانه‌هاي ژاپن، برنامه‌هاي کاربردي براي ايجاد صندوق‌هاي جديد از دانشگاه‌هاي کوچک و متوسط ژاپن، در جريان است.

اما "ناگاتا" گفت که ميزان وسعت و تاثيرگذاري برنامه، به توافق نهايي در مورد بودجه بستگي دارد. اختصاص ميزان منابع مالي که براي اين برنامه 10 ساله مورد نياز است، به تصميمات وزارت اقتصاد بستگي دارد. بحث‌هاي تصويب بودجه در ادامه سال جاري آغاز خواهد شد.

دانشگاه‌هاي ژاپن به شدت وابسته به بودجه عمومي هستند، اما از کاهش بودجه 10 درصدي در سال در انجام تحقيقات متاثر از اقتصاد مقاومتي ملي رنج مي‌برند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي