جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5623

 ثبت سريع‌ترين پالس نور 

 
گروه تحقيقاتي دانشگاه فلوريداي مرکزي سريع‌ترين پالس نور را با استفاده از تابش اشعه ايکس 53 اينچي ثبت کرد.به گزارش ايسنا و به نقل از فيز، سرپرست اين تحقيق پروفسور زنگو چانگ در سال 2012 نيز سريع‌ترين پالس نورافشاني آن زمان را با شدت 67 درصد ثبت کرده است.

اين پالس نوري در يک quintillionth از يک ثانيه به طور غير قابل تصور سريع است.دوربين‌ها با سرعت بالا قادرند ويدئوهاي حرکت آهسته‌اي از حرکت گلوله را ثبت کنند و اين پالس نور به دانشمندان اجازه مي‌دهد تصاويري از حرکت سريع الکترون‌ها در اتم‌ها و مولکول‌ها با شفافيت بي‌سابقه ارائه دهند.

پالس چانگ نشان مي‌دهد که نه فقط طول مدت انتشار کوتاه است بلکه طول موج نيز کوتاه است. نور جديد در منطقه مهم طيفي که به اصطلاح "پنجره آب" نام دارد مي‌رسد و در اين منطقه اتم هاي کربن قدرت جذب بالا دارند اما آب چنين خصوصيتي ندارد.

چانگ استاد کالج اپتيک و فوتونيک و بخش فيزيک CREOL اظهار کرد: از چنين اشعه‌هاي X-Ray مي‌توان براي فيلمبرداري از حرکت آهسته الکترون‌ها و اتم‌هاي مولکول‌هاي بيولوژيکي در سلول‌هاي زنده استفاده کرد. به طور مثال بهبود بهره‌وري از پنل‌هاي خورشيدي و درک بهتر چگونگي فتوسنتز از ويژگي‌هاي خاص کشف جديد است.

اشعه ايکس با الکترون‌هاي ماده ارتباط برقرار کرده و نشان مي‌دهد که کدام الکترون‌ها در کدام اتم حرکت مي‌کنند و روشي براي تحقيق در مورد فرآيندهاي سريع در مواد با خاصيت عناصر شيميايي است. اين قابليت در توسعه تراشه‌ها و حافظه در نسل بعدي گوشي‌هاي همراه و رايانه‌ها است که هزار بار سريع‌تر از دستگاه‌هاي امروزي هستند.

روش ابتکاري چانگ و گروه وي توليد اشعه‌ايکس با قدرت محرک‌هاي بالا و ليزر femtosecond با طول موج طولاني است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي