جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5623

 عجيب و جالب 

 ساخت لامپ با استفاده از نوک مداد

اعضاي پژوهش‌سراي شهيد طاهر اسدنيا، نوک يک مداد گرافيتي را تبديل به يک منبع نور کردند.

به گزارش آنا به نقل از ستاد ارتباطات و اطلاع رساني جايزه مصطفي(ص)، در گذشته‌هاي دور، پيش از آن که اديسون، لامپ رشته‌اي را اختراع کند، نور و داشتن يک چراغ هميشه روشن در ظلمات شب، رويايي بيش نبود! امروز هم با رفتن برق، دنياي ما به همان تاريکي گذشته برمي‌گردد و با چند شمع و يا چراغ گازي براي مدتي از تاريکي رهايي پيدا مي‌کند. در آن دوران کشف اديسون يک اتفاق جهاني بود که تمام مردم را متحير کرد اما امروزه يک دانش‌آموز دبيرستاني هم مي‌تواند با استفاده از علم و ابزار از انرژي الکتريکي، انرژي نوراني توليد کند.

يکي از گروه‌هاي برگزيده نخستين دوره «مسابقه دانش‌آموزي نور؛ گراميداشت ابن هيثم»، با انجام آزمايشي با استفاده از نوک مداد که از جنس گرافيت است، سيم و باتري ماشين، انرژي الکتريکي را تبديل به انرژي نوراني کردند.

محمدنبي سلطاني نژاد، محمد فتح آبادي و عليرضا ميرزايي، از پژوهش‌سراي شهيد طاهر اسدي نيا، استان مرکزي، در توضيح آزمايش خود نوشته‌اند: «ما در اين آزمايش نوک مداد که از جنس گرافيت است را توسط دو سيم رابط به باتري ماشين وصل کرده‌ايم، جريان الکتريکي از باتري، سيم و نوک مداد عبور کرده و باعث گرم شدن نوک مداد مي‌شود تا حدي که نوک مداد شروع به نور افشاني مي‌کند. به علت دماي زياد نوک مداد، نور تابشي از آن تقريبا به رنگ سفيد است، البته بعد از مدت کوتاهي بر اثر گرماي زياد ايجاد مي‌شود و اکسيد شدن نوک مداد، گرافيت به مرور زمان متلاشي مي‌شود. در اين آزمايش انرژي الکتريکي به انرژي نوراني تبديل شده است؛ در واقع يکي از متداول‌ترين روش‌هاي توليد انرژي نوراني استفاده از انرژي الکتريکي (مثل انواع لامپ‌هاي مختلف) است».

گفتني است سال گذشته، مسابقه دانش‌ آموزي نور؛ گراميداشت ابن هيثم با 200 اثر برگزيده از آزمايش‌هاي علمي در رابطه با نور به کار خود پايان داد. امسال هم «مسابقه دانش‌­آموزي نور؛ گراميداشت جکي يينگ» از ابتداي آذرماه سال گذشته در قالب نمايش علمي با ساخت فيلم‌­هاي 60 ثانيه‌­اي از هرگونه آزمايش علمي و در سطح دانش‌آموزان برخي کشورهاي منطقه شروع شده است.

وقتي يک قاشق آب ماهواره را حرکت مي‌دهد

محققان سيستم نيرو محرکه جديدي ساخته‌اند که با تبديل يک قاشق آب به بخار، ماهواره‌هاي کوچک را در فضا حرکت مي‌دهد.

به گزارش مهر، محققان سيستم ميکرونيرو محرکه کوچکي ساخته‌اند که با قطرات تقطير شده آب ماهواره‌هاي کوچک را حرکت مي‌دهد.

اين سيستم براي ماهواره‌هاي کوچک CubeSate ساخته شده و با استفاده از مويرگ‌هاي ريز، آب را جذب و سپس آن را به بخار تبديل مي‌کند. به اين ترتيب نوعي نيروي پيشرانه ايجاد مي‌کند. مشابه اين فرايند در پرينترهاي جوهر افشان انجام مي‌شود. اين روش را مي‌توان براي کنترل ارتفاع و مانورهاي ديگر در فضاپيماهاي کوچک به کار برد.

جالب آنکه مي‌توان با اين روش از محيط‌هاي فضايي مملو از آب (مانند فوبوس، قمر مريخ) به عنوان يک ايستگاه تامين سوخت استفاده کرد.

ماهواره‌هاي CubeSat فضاپيماهاي ارزان و کوچکي هستند که هر روز بر محبوبيت آنها افزوده مي‌شوند. مي‌توان از اين ماهواره‌ها به شکل يک شبکه بزرگ استفاده کرد که تصاويري با کيفيت بالا ثبت مي‌کنند يا محيط را بررسي مي‌کند. جالب آنکه ماهواره‌هاي کوچک حتي قابليت انجام نظارت‌هاي نظامي را دارند.

در اين روش مويرگ‌هايي با عرض حدود 10 ميکرومتر ويژگي‌هاي ميکروسکوپي آب را مهار مي‌کنند. سپس سيستم با کمک بخاري‌هايي کوچک در انتهاي مويرگ بخار آب را مي‌سازد تا نيروي پيشرانه فراهم شود. اين مويرگ‌ها همزمان با فعال کردن بخاري‌ها قابليت خاموش و روشن شدن دارند.

در آزمايش‌ها محققان در چهار سيستم FEMTA داخل يک ماهواره نمونه به اندازه يک قاشق چايخوري آب ريختند و آن را در خلاء آزمايش کردند. نرخ نيروي پيشرانه به قدرت اين سيستم 230 ميکرون نيوتن به ازاي هر وات بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي