جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5623

  گرما چه خطري براي ديابتي ها دارد؟ 

 
معاون مرکز تحقيقات غدد دانشگاه علوم پزشکي تهران با اشاره به تاثير سوء هواي گرم بر بيماران ديابتي، کتواسيدوز ديابتي را از عوارضي برشمرد که مي تواند بر اثر هواي گرم ايجاد شود و مبتلايان به ديابت را درگير کند.

به گزارش ايرنا، کتواسيدوز ديابتي يک عارضه‌ي جدي ديابت است که مي‌تواند منجر به اغماء و مرگ شود. وقتي سلول‌هاي بدن شما به توليد انرژي از سوختن گلوکز قادر نباشد به ناچار از چربي‌ها استفاده مي‌کند که به توليد مواد کتوني منجر مي‌شود. در غياب انسولين، کتون‌ها در خون انباشته و مقداري از آن‌ها توسط ادرار دفع مي‌شود. تجمّع زياد کتون‌ها براي بدن مضر است و مسموميت‌ ايجاد مي‌کند. به حالتي که در نتيجه‌ي تجمّع زياد کتون‌ها در بدن ايجاد مي‌شود، کتواسيدوز ديابتي (DTA) مي‌گويند.

اين عارضه معمولاً بيماران مبتلا به ديابت نوع يک را درگير مي کند؛ البته در انواع ديگر ديابت مثل نوع دو يا ديابت بارداري هم ممکن است اتفاق بيافتد.

دکتر «محمدرضا مهاجري تهراني » معاون مرکز تحقيقات غدد دانشگاه علوم پزشکي تهران روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا با اشاره به اينکه کمبود انسولين مهمترين دليل بروز اين بيماري است، اظهار کرد: در کساني هم که به دليل گرمازدگي يا موضوعات ديگر دچار کم آبي مي شوند، خطر افزايش شديد قندخون و کتواسيدوز افزايش
مي يابد.

وي تهوع، استفراغ، درد شکم و سرگيجه و کاهش سطح هوشياري را از علائم اين بيماري اعلام کرد و گفت: کتواسيدوز ديابت عارضه اي خطرناک است که اگر درمان نشود مي تواند سبب مرگ بيمار شود.

معاون مرکز تحقيقات غدد دانشگاه علوم پزشکي تهران بيان کرد: اين بيماري معمولا در ديابت نوع يک مشاهده مي شود. کتواسيدوز در سنين خاصي شيوع بيشتري ندارد.

مهاجري تهراني، افزايش خطر انعقاد خون در افراد ديابتي را از ديگر عوارض گرمازدگي اشاره کرد و گفت: برخي مطالعات نشان داده که اين افراد مستعد انعقاد خون در رگ هاي عروق چشم هستند.

فوق تخصص غدد و متابوليک با اشاره به اينکه گرماي شديد مي تواند سبب افزايش استرس در اين افراد شود، افزود: هورمون هاي استرس در بدن در مواجهه با اين موضوع افزايش پيدا مي کنند که مي تواند سبب افزايش قند خون شده و در نتيجه نياز به انسولين را افزايش مي دهد.

وي ادامه داد: نکته ديگري که براي افراد ديابتي در هواي گرم صورت مي گيرد، افزايش جذب انسولين است. اگر بيمار ديابتي، انسولين زيرپوستي تزريق مي کند، سرعت جذب آن در هواي گرم افزايش پيدا مي کند و در اين شرايط قند اين افراد سريع تر از مواقع ديگر پايين مي آيد.

مهاجري تهراني ادامه داد: راه رفتن روي اشيا گرم از جمله سنگ يا شن با پاي برهنه، موضوع ديگري است که در هواي گرم، براي بيماران ديابتي تهديد کننده است . اين کار مي تواند سبب تاول و سوختگي کف پا شده و مشکلاتي را براي بيماران ديابتي فراهم کند.

معاون مرکز تحقيقات غدد دانشگاه علوم پزشکي تهران به بيماران ديابتي توصيه کرد که در هواي گرم که امکان سوختگي پا وجود دارد حتما براي راه رفتن در محيط هاي عمومي و حتي خانه از کفش مناسب استفاده کنند.

وي گفت: اگر اين افراد مي خواهند در يک روز گرم سال از خانه بيرون آيند يا فعاليت بدني داشته باشند حتما لازم است مايعات فراوان مصرف کنند و مايعات خنک فراوان با خود همراه داشته باشند تا در مواقع لزوم استفاده کنند .

ديابتي ها در معرض هواي گرم قرار نگيرند

وي اساسا به بيماران ديابتي توصيه کرد که ساعت 11 تا 14 که معمولا اوج گرما است و احتمال عوارض گرمازدگي هم بيشتر است، در معرض هواي گرم قرار نگيرند و در صورت ناچاري، موارد پيشگيري از گرمازدگي را انجام دهند.

استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران اظهار کرد: براي جلوگيري از گرمازدگي و آفتاب سوختگي از کرم هاي مرطوب کننده مناسب استفاده کنند و از پوشش مناسب، کلاه و حتي چتر بهره گيرند تا در معرض نور مستقيم آفتاب در ساعات گرما نباشند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي