جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5623

 معاون امور بين‌الملل وزارت نفت خبرداد:
 انعقاد 10 قرارداد نفتي تا پايان سال 

 
اميرحسين زماني‌نيا، معاون امور بين‌الملل وزارت نفت در پاسخ به اين سئوال که با وجود فشارهاي سياسي خارجي که به عدم سرمايه‌گذاري کافي در صنعت نفت منجر شد، چطور اين صنعت در ايران سر پا ماند؟گفت :به ياد دارم که بعد از جنگ حدود سال 87 ميلادي دبيرکل سازمان ملل، معاون خود(عبدالرحيم ابي فرح) را براي برآورد خسارات مستقيم ناشي از جنگ بر مبناي قطعنامه 598 به ايران فرستاد. ايشان اعلام کرد ايران 100 ميليارد دلار خسارت مستقيم از جنگ ديده است، البته خسارات کلي بسيار بيشتر از اين مقدار بود. در گزارش آقاي ابي فرح چند جمله نيز وجود داشت که جلب توجه مي‌کرد؛ ايشان گفته بودند: «صنعت نفت ايران در حال فروپاشي است. اگر وضع بر همين منوال ادامه يابد و تکنولوژي و سرمايه‌ جديد وارد صنعت نفت و گاز ايران نشود، اين صنعت از هم مي‌پاشد.» ابي فرح در شرح صنعت نفت ايران گفته بودند که به شکل «وصله و پينه کردن» (cannibalize) کار مي‌کند. اين ديدگاه بيروني به صنعت نفت ما بلافاصله بعد از آتش بس بود. اما صنعت نفت ما به هر حال پابرجا ماند. به اعتقاد من دليل آن پايه و زير بناي مهندسي ايران است. مهارت مهندسان و تکنيسين‌هاي ما با کشورهاي منطقه و ديگر کشورهاي نفت‌خيز قابل مقايسه نيست. بنابراين از لحاظ علمي چون ما در شرايط بهتري قرار داريم، توانستيم با صنايع داخلي و همان وصله پينه کردن‌هايي که ابي‌فرح گفته بود اين صنعت را سر پانگه داريم و پيشرفت‌هاي خوبي داشته باشيم. از اين لحاظ بايد مهندسان و کارکنان صنعت نفت مورد شناسايي ملي قرار بگيرند تا همه بدانند آنها چطور فداکاري و از‌خودگذشتگي کردند تا اين صنعت باقي بماند.

وي در پاسخ به سئوال ديگر ي که منتقدان قرارداد با توتال مي‌گويند در حالي که هنوز تحريم‌هاي بانکي باقي است، توتال چگونه در ايران سرمايه‌گذاري خواهد کرد؟ يعني سرمايه مورد نظر چگونه وارد ايران خواهد شد؟اظهار داشت :پيش‌فرض اين حرف درست نيست، ما در حال حاضر تحريم بانکي نداريم، بلکه احتياط بانکي داريم. در دوران تحريم‎ها بسياري از بانک‌هاي بزرگ اروپايي، ژاپني و کره‌اي به دليل همکاري با ايران از سوي وزارت خزانه‌داري آمريکا جريمه شدند. به همين دليل با وجود اينکه هيچ تحريم حقوقي مثلا در زمينه همکاري در نفت و گاز وجود ندارد، اما به خاطر فضاي رواني به خصوص بعد از آمدن آقاي ترامپ، بانک‌ها احتياط مي‌کنند. البته در حال حاضر بانک‌هاي متوسط و کوچک بسياري با ايران همکاري مي‌کنند. اما درخصوص اينکه مشکلات نقل و انتقال پولي وجود دارد، توتال به نحوي مشکل خودش را حل کرده است و با دو شريک ديگرش حدود 5 ميليارد دلار در ايران سرمايه‌گذاري مي‌کنند که از اين مقدار نيمي به توتال تعلق دارد. حالا منتقدان مشکلشان با اينکه توتال مشکلاتش را حل کرده است، در چيست؟

وي در مورد اينکه چرا شرکت‌هاي خارجي تحريم‌هاي آمريکا را ناديده مي‌گيرند اما بانک‌ها همچنان براي همکاري با ايران احتياط مي‌کنند؟افزود :برخي شرکت‌هاي خارجي نيز براي ورود مجدد به ايران احتياط مي‌کنند. همچنين توجه داشته باشيد که تحريم‌هاي ايسا به وضعيت هسته‌اي ايران مربوط نيست. ايسا تحريم‌هايي مربوط به مسائل حقوق بشر، حمايت مالي از تروريسم و ساخت موشک است اما برجام تحريم‌هاي مربوط به مساله هسته‌اي را مرتفع کرد. البته بايد توجه داشت که روابط سياسي و ديپلماسي را نمي‌توان خيلي مکانيکي بررسي کرد. در واقع فضاي سياسي يک تصوير است. در حال حاضر نيز همچنان تصوير واگرايي ايران و آمريکا در ذهن‌ها وجود دارد. ما مي‎گوييم آمريکايي‌ها ايران هراسي را بي‌دليل تشديد مي‌کنند. در حال حاضر بعد از برجام موفقيت ما در اين است که اتحاديه اروپا و نه تنها کشورهايي که در گروه 1+5 هستند از برجام حمايت مي‌کنند. آمريکا نيز هرچند به مفاد برجام عمل کرده اما بعضا اظهاراتي از سوي آقاي ترامپ مي‌شود که نقض صريح برجام است. از جمله اينکه در جلسه گروه 20 از سران اين گروه خواست که با ايران همکاري اقتصادي نداشته باشند، در حالي که در برجام همه امضاکنندگان تعهد دادند در تسهيل روابط اقتصادي ايران کمک کنند. مشکلاتي که در بخش بانکي باقي مانده مانع حضور ديگر شرکت‌هاي خارجي نمي‌شود؟ به هر حال توتال يک ميليارد دلار از منابع داخلي شرکت براي سرمايه‌گذاري در فاز 11 صرف خواهد کرد.

من به شما اين اطمينان را مي‌دهم که تا پايان سال چند قرارداد ديگر مانند قرارداد فاز 11 با شرکت‌هاي روسي و آسيايي و اروپايي بسته خواهد شد.

بر اساس بندهاي برنامه اقتصاد مقاومتي که به وزارت نفت ابلاغ شده مکلف هستيم تا پايان سال 10 قرارداد در بالادست صنعت نفت و گاز منعقد کنيم. توجه داشته باشيد اين تعداد قرارداد هدف و برنامه تکليف شده به شرکت ملي نفت است. فکر مي‌کنم در صورتي که طبق برنامه پيش برويم اين حجم از قرارداد بين 35 تا 50 ميليارد دلار سرمايه جذب صنعت نفت ‌کند.

بر اساس انتظاري که وزارت نفت از شرکت ملي نفت دارد، شخصا فکر مي‌کنم تا سه، چهار ماه آينده يک قرارداد ديگر خواهيم داشت که احتمالا با شرکت‌هاي روسي خواهد بود. چون در مذاکراتشان جلوتر هستند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي