جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5623

 يک شرکت اماراتي سوآپ نفت از ايران را بعد 7 سال کليد زد 

 شرکت Dragon oil که وابسته به شرکت ENOC امارات است در روزهاي اخير با ارسال 6 هزار تن نفت توليدي ترکمنستان به بندر نکاي ايران توسط يک کشتي نفتکش با پرچم روسيه، سوآپ نفت از ايران را بعد از 7 سال دوباره کليد زد.

به گزارش تسنيم، با آغاز دولت يازدهم عمده صحبت هاي مسئولين دولت جديد (در سال 92) به جاي تشريح برنامه ها، انتقاد از دولت گذشته بود. اين انتقادات در حوزه نفت بسيار گسترده بود و از سياست هاي توسعه اي پارس جنوبي گرفته تا سياست هاي اعمالي ايران در اوپک را در برمي گرفت. يکي از مسائلي که مسئولان وزارت نفت در دولت يازدهم از آن به عنوان انتقادي مهم از دولت دهم مطرح مي کردند، توقف سوآپ نفت خام بود.

مسئولان وزارت نفت در دولت يازدهم معتقد بودند که نبايد سوآپ نفت متوقف مي شد و از آغاز دوباره آن با عنوان تجارت سودآور براي ايران در دولت يازدهم خبر مي دادند. اما با گذشت 4 سال از فعاليت دولت يازدهم جز چند نوبت مذاکره، خبر خاصي در خصوص آغاز سوآپ نفت نشد.

خبر آغاز دوباره سوآپ نفت خام به سال 94 باز مي گردد. «بيژن زنگنه» وزير نفت کشورمان آذرماه اين سال از احتمال آغاز سوآپ نفت روسيه توسط ايران و انجام مذاکرات دو کشور در اين خصوص خبر داده بود. اين موضوع در ديدار اسفندماه سال 94 زنگنه و همتاي روس خود مورد طرح و بررسي قرار گرفت و طرف روس، تمايل خود را براي سوآپ نفت خام از طريق ايران اعلام کرده بود.

ارديبهشت ماه سال 95 مذاکرات ايران با روسيه و 3 کشور قزاقستان، آذربايجان و ترکمنستان در خصوص سوآپ نفت خام از خاک ايران آغاز شد و بعد از حدود 3 ماه مذاکره با مسئولان نفتي و شرکت‌هاي مختلف فعال در خريد و فروش نفت در اين 4 کشور، هفته ابتدايي شهريور 95، مسئولاني از دو کشور قزاقستان و روسيه به ايران آمدند تا با بازديد از تأسيسات تخليه و ذخيره سازي نفت خام در شمال کشور (پايانه نفتي نکا) و سنجش ميزان آمادگي ايران، مذاکرات نهايي را براي آغاز سوآپ نفت خام با ايران انجام دهند.

سيد پيروز موسوي مديرعامل شرکت پايانه‌هاي نفتي ايران نيز هفته پاياني مردادماه همين سال از احتمال آغاز سوآپ نفت خام تا يک ماه آينده خبر داده و گفته بود که "در صورت آغاز اين عمليات، حجم نفت خامي که در مراحل اول سوآپ مي‌شود، چيزي در حدود 50 تا 100 هزار بشکه در روز خواهد بود که اين ميزان بستگي به قراردادي دارد که بين شرکت ملي نفت ايران و شرکتهاي نفتي متقاضي سوآپ امضا مي‌شود". اما اين مهم محقق نشد.

در واقع تا سه ماه بعد از شروع دور جديد مذاکرات ايران و کشورهاي آسياي ميانه براي آغاز سوآپ نفت خام، خبري از اجرايي شدن توافقات نشد؛ تا اينکه آبان ماه سال 95 «سيد پيروز موسوي» مديرعامل شرکت پايانه هاي نفتي ايران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري تسنيم با اشاره به اينکه "سوآپ نفت خام هنوز آغاز نشده است"، گفت: مذاکراتي در طي ماههاي گذشته با کشورهاي آسياي ميانه در خصوص سوآپ نفت خام از ايران داشته ايم و برخي کشورها در اين خصوص ابراز تمايل کرده اند اما به علت اينکه قرار شد تغييراتي در يکي از بندهاي قراردادي در نوع قراردادهاي سوآپ انجام شود، هنوز سوآپ نفت خام آغاز نشده است.

مديرعامل پايانه هاي نفتي ايران تصريح کرد: قرار شد تغييراتي در يکي از بندهاي مصوبه قبلي در خصوص سوآپ داده شود و تا قراردادهاي سوآپ يک محوريت کلي داشته باشد، از اينرو مصوبه قبلي را شرکت نيکو به هيئت مديره شرکت ملي نفت ايران تحويل داد تا بعد از اعمال تغييراتي در يکي از بندهاي آن، دوباره در هيئت مديره مطرح شده و مصوبه هيئت مديره شرکت ملي نفت ايران را بگيرد.

با اين حال با وجود گذشت ماهها از ارسال مصوبه قبلي سوآپ نفت خام به هيئت مديره شرکت ملي نفت ايران و با گذشت بيش از يک سال از آغاز دور جديد مذاکرات ايران و کشورهاي آسياي ميانه براي آغاز سوآپ نفت خام، و در حالي که دولت يازدهم به پايان خود مي رسد خبري از آغاز سوآپ نفت نشد تا اينکه «بيژن زنگنه» وزير نفت در روزهاي اخير خبر از دستور آغاز سوآپ نفت خام داد و گفت: "دستور سوآپ نفت صادر شده است اما از آنجا که مسيري باز بوده و اکنون متوقف شده است، اندکي طول مي کشد تا دوباره برقرار شود، اما اين مشکلات از طرف ايران نيست."

حدود يک هفته پيش هم خبرگزاري روسي Tass با انتشار گزارشي اعلام کرد که ايران آماده است تا عمليات سوآپ نفت خام را که از سال 2010 متوقف شده بود، دوباره با کشورهاي روسيه، ترکمنستان و قزاقستان از سر بگيرد.همچنين دو روز پيش سايت خبري news آذربايجان از انجام يک عمليات سوآپ نفت خام با تخليه 6 هزار تن نفت ترکمنستان در بندر نکاي ايران خبر داد. طبق اين گزارش، سوم اوت امسال (حدود يک هفته پيش) نفتکشي با نام VF Tanker-20 با پرچم روسيه در بندر نکاي شمال ايران پهلو گرفته و 6 هزار تن نفتي که توسط شرکت Dragon oil در ترکمنستان توليد شده را در اين بندر ايراني به منظور سوآپ از خاک ايران و تحويل به مشتريان خود از بنادر جنوبي ايران تخليه کرده است.

شرکت Dragon oil متعلق به شرکت ENOC امارات است و دفتر مرکزي اين شرکت در دبي واقع شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي