جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5623

 معادلات انرژي 

 براي مشتريان آسيايي؛

ايران قيمت فروش نفت را تا 20 سنت افزايش داد

يک منبع آگاه از وزارت نفت ايران گفت: ايران قيمت فروش رسمي نفت خود براي مشتريان آسيايي ‌اش براي تحويل در ماه آينده ميلادي در مقايسه با ماه قبل را تا 20 سنت افزايش داده است.

به گزارش مهر به نقل از رويترز، يک منبع آگاه از وزارت نفت ايران در مصاحبه اي با رويترز گفت: ايران قرار است قيمت فروش رسمي نفت گريد سبک خود را در ماه آينده ميلادي براي مشتريان آسيايي خود 2 سنت افزايش دهد که بيشتر از ميانگين قيمت فروش رسمي نفت عمان و دوبي است.

همچنين افزايش قيمت فروش رسمي نفت ايران در مقايسه با ماه قبل، با اعمال اين 2سنت، 20 سنت روند صعودي به خود گرفته است.

اين منبع آگاه که خواست نامي از او برده نشود، گفت: ايران فرمول قيمت گذاري براي گريد «نفت سروش» خود را تغيير داده است و در حال حاضر قيمت گذاري آن در مقابل ميانگين قيمت نفت عمان و دوبي صورت مي گيرد.

پيش از اين، قيمت گذاري «نفت سروش» ايران در مقابل نفت سنگين اين کشور انجام مي گرفت.

نفت ايران 13 دلار گران شد

اوپک اعلام کرد متوسط قيمت نفت ايران در 7 ماهه نخست سال جاري ميلادي 49.36 دلار در هر بشکه بوده که اين رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل بيش از 13 دلار افزايش داشته است.

به گزارش تسنيم، سازمان کشورهاي صادرکننده نفت(اوپک) در جديدترين گزارش خود از افزايش 7 هزار بشکه اي توليد روزانه نفت ايران در ماه جولاي 2017 خبر داد.

بر اساس اين گزارش که از منابع ثانويه تهيه شده است توليد نفت ايران در ماه جولاي به 3.824 ميليون بشکه در روز رسيده است. توليد نفت ايران در ماه پيش از آن 3.817 ميليون بشکه در روز اعلام شده بود.

اوپک همچنين متوسط قيمت نفت سنگين ايران در ماه جولاي را 46.01 دلار در هر بشکه اعلام کرده که اين رقم نسبت به ماه قبل از آن 3.1 درصد افزايش يافته است. متوسط قيمت نفت سنگين ايران در ماه ژوئن بالغ بر 44.62 دلار در هر بشکه اعلام شده بود.

در 7 ماهه نخست سال جاري ميلادي متوسط قيمت نفت ايران 49.36 دلار در هر بشکه بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 13.62 دلار افزايش داشته است.

توليد نفت ايران افزايش يافت

طبق جديدترين گزارش ماهانه اوپک، توليد نفت ايران در ژوئيه سال ميلادي جاري به 3.824 ميليون بشکه در روز رسيد.

به گزارش ايسنا، گزارش اوپک بر مبناي منابع ثانويه نشان مي‌دهد توليد نفت ايران در ماه ميلادي گذشته به 3.824 ميليون بشکه در روز رسيده است که 6.9 هزار بشکه در روز نسبت به نرخ 3.817 ميليون بشکه در روز افزايش نشان مي‌دهد.

متوسط توليد نفت خام ايران در سه ماهه دوم سال ميلادي جاري به 3.794 ميليون بشکه در روز بالغ شد که در مقايسه با 3.796 ميليون بشکه در روز توليد سه ماهه اول دو هزار بشکه در روز کاهش داشت.

آمار توليد اوپک بر مبناي اطلاعاتي که از سوي ايران ارائه شده است، نشان مي‌دهد توليد کشور در ژوئيه سال ميلادي جاري 3.900 ميليون بشکه در روز بود که در مقايسه با 3.880 ميليون بشکه در روز در ماه ژوئن 20 هزار بشکه در روز افزايش داشت.

طبق آمار پنج منبع ثانويه، مجموع توليد اوپک که متشکل از 14 عضو است، به 32.87 ميليون بشکه در روز در ماه ژوئيه رسيد که 173 هزار بشکه در روز نسبت به ماه پيش از آن افزايش داشت. توليد نفت خام در ليبي، نيجريه و عربستان سعودي افزايش يافت در حالي که در عراق، آنگولا و ونزوئلا کاهش نشان داد.

بر اساس گزارش ماهانه اوپک، ارزش سبد مرجع اوپک بر مبناي ماه به ماه در ژوئيه 1.72 دلار يا 3.8 درصد افزايش يافت و به 46.93 دلار در هر بشکه رسيد. ارزش سبد مرجع اوپک در مقايسه با سال گذشته 33.7 درصد يا 12.55 دلار افزايش داشت و 49.75 دلار در هر بشکه بود.

قيمت نفت سنگين ايران در ماه ژوئيه 46.01 دلار بود که در مقايسه با ماه ژوئن 1.39 دلار يا 3.1 درصد افزايش داشت. متوسط قيمت نفت سنگين ايران از ابتداي سال ميلادي جاري تاکنون 49.36 دلار در هر بشکه بوده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي