جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5623

 جديدترين آمار مبتلايان به ايدز در کشور اعلام شد  

 
رييس اداره ايدز وزارت بهداشت با بيان اينکه بيماري ايدز از طريق رابطه جنسي در کشور در حال افزايش است، جديدترين آمار مبتلايان به اين بيماري را اعلام کرد.

پروين افسر کازروني، رييس اداره ايدز وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار ايلنا درباره آخرين آمار مبتلايان به ايدز اظهار کرد: تا اول فروردين سال 96، تخمين زده مي‌شود؛ 66359 نفر در کشور مبتلا به ايدز باشند که از ميان‌ آن‌ها 34949 نفر مبتلا به ايدز شناسايي شده که از اين تعداد 84 درصد مرد و 16 درصد زن هستند. همچنين 53 درصد از اين تعداد بين 21 تا 35 سال است و از کل افراد شناسايي شده 9477 نفر فوت شده‌اند.

او به راه‌هاي انتقال ويروس ايدز به افراد شناسايي شده تا اول فروردين سال 96 اشاره کرد و گفت: 66. 3 درصد از اين افراد براثر استفاده از سرنگ مشترک و از طريق اعتياد تزريقي مبتلا شده‌اند. همچنين 19. 3 درصد از طريق رابطه جنسي، 1. 5 درصد از طريق مادر به کودک و 7 دهم درصد براثر خون و فرآوردهاي خوني مبتلا شده‌اند که البته راه انتقال از طريق فرآورده‌هاي خوني در سال‌هاي اخير به شدت کاهش يافته است.

ايدز در بين زنان افزايش پيدا کرده‌است

رييس اداره ايدز وزارت بهداشت با اشاره به آمارهاي مبتلايان به ايدز در ماه‌هاي ابتدايي سال 96 خاطرنشان کرد: مبتلايان از ابتداي سال جاري تاکنون شامل30 درصد زن و 70 درصد مرد هستند. 39 درصد از اين افراد از طريق اعتياد تزريقي، 41 درصد از طريق رابطه جنسي و 3 درصد از طريق مادر به کودک مبتلا شده‌اند.

وي افزود: همچنين مبتلايان به ايدز در سنين زير 15 سال 37 درصد در کشور تخمين زده شده‌اند و از اين تعداد نيز 88 درصد به دوره مراقبت رفتند و 98 درصد از افرادي که به دوره مراقبت رفتند در حال دريافت دارو هستند. همچنين در عمده کودکان زير 15 سال، بيماري از طريق مادر مبتلا که اطلاعي از وضعيت خود نداشته، منتقل شده است.

60 درصد مبتلايان از بيماري خود بي‌اطلاعند

کازروني با اشاره به آمار بيماران زنده مبتلا به ايدز خاطرنشان کرد: 26699 نفر افراد زنده مبتلا به ايدز شناسايي شده‌اند. در حقيقت 34 درصد مبتلايان شناسايي شده‌اند و بيش از 60 درصد افراد مبتلا به ايدز هنوز از بيماريشان اطلاعي ندارند. از اين تعداد در يک سال اخير 12 هزار و 360 نفر به مراکز مشاوره مراجعت کرده‌اند و تحت مراقبت و درمان قرار گرفته‌اند. همچنين از تعداد افرادي که به مراکز مشاوره مراجعه مي‌کنند 9 هزار و 880 نفر تحت درمان دارويي ضد ويروس هستند.

او درباره برنامه پيشگيري از بيماري ايدز با عنوان 909090 توضيح داد: براساس تعهدات بين‌المللي هدف نهايي کنترل ايدز يا HIV اين است که تا سال 2030 همه‌گيري HIV کنترل و مهار شود. براي اينکه به اين هدف نهايي برسيم تا سال 2020 لازم است 90 درصد افرادي که مبتلا به ايدز هستند از بيماري خود مطلع باشند همچنين 90 درصد از افرادي که از بيماري خود آگاه هستند تحت مراقبت و درمان قرار بگيرند و حجم ويروس در 90 درصد افرادي که تحت مراقبت هستند به حدي برسد که ديگر قابليت انتقال به فرد مقابل را نداشته باشند.

رييس اداره ايدز وزارت بهداشت با بيان اينکه از 34 درصد مبتلايان به ايدز که شناسايي شده‌اند؛ 50 درصد به برنامه‌هاي مراقبت درمان وصل شده‌اند، گفت: 82 درصد از افرادي که به برنامه‌هاي مراقبت وصل شده، تحت مراقبت‌هاي درماني و دارويي قرار گرفته‌اند. براساس چهارمين برنامه استراتژيک در راستاي رسيدن به اهداف 90- 90- 90، بخش مراقبت درمان براي اجراي اين طرح آماده شده و پزشکان، پرستاران و مشاوران براي اين منظور آموزش ديده‌ و مراکز مشاوره بيماري‌هاي رفتاري راه‌اندازي شده است.

کازروني تاکيد کرد: درست است که HIV مانند برخي از بيماري‌ها درمان قطعي ندارد، اما وقتي درمان دارويي براي فرد مبتلا به ايدز آغاز مي‌شود نه تنها سيستم ايمني فرد تقويت مي‌شود، بلکه باعث مي‌شود فرد يک طول عمر معمولي داشته باشد. همچنين حجم ويروس در بدن او کاهش پيدا کرده و قابليت انتقال را از دست مي‌دهد.

بازنگري در دستورالعمل درماني بيماري ايدز

او با اشاره به اينکه دستورالعمل درماني ايدز مورد بازنگري قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: در دستورالعمل جديد پس از اينکه بيماري به طور قطع تشخيص داده شد، مرحله دريافت دارو براي آن‌ها آغاز شود، در حالي که در گذشته همه افرادي که بيماريشان به طور قطع تشخيص داده مي‌شد دارو دريافت نمي‌کردند و افراد واجد شرايط براي دريافت دارو انتخاب مي‌شدند، اما در حال حاضر وقتي بيماري فردي تشيخص داده شد، تحت مشاوره قرار مي‌گيرد تا پايبندي به درمان داشته باشد و درمان دارويي را نيز همزمان آغاز مي‌کنيم.

رييس اداره ايدز وزارت بهداشت با تاکيد بر اينکه مراجعه افرادي که هنوز از بيماريشان مطلع نيستند، بسيار براي ما اهميت دارد، تصريح کرد: مردم بدانند؛ مراکز مشاوره و درمان بيماري‌هاي رفتاري مراکزي است که با رعايت رازداري و به صورت رايگان کليه خدمات را ارائه مي‌دهد و افرادي که فکر مي‌کنند در معرض ابتلا بودند، مي‌توانند براي انجام آزمايش به اين مراکز مراجعه کنند.

او با اشاره به پيشگيري درباره اين بيماري گفت: متاسفانه به دليل عدم آگاهي بيش از 60 درصد افراد مبتلا به ايدز هنوز از بيماري خود اطلاعي ندارند


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي